Six Nations: Warburton soudí, že Itálie by měla vypadnout

11. února 2021 (15:05)

SvětovéZpravodajství

Snaha vystrnadit Itálii ze Six Nations po porážce 50:10 v prvním kole od Francie znovu ožila. Vynesou ostatní Itálii z turnaje? 

Čas od času se především na Britských ostrovech diskutuje o tom, zda se Six Nations nemá změnit na dvoustupňovou soutěž. Tentokrát nepřichází s myšlenkou na postupovou soutěž nikdo jiný než bývalý vynikající rváček a kapitán velšského národního týmu Sam Warburton. Bývalý hráč Cardiff Blues a kapitán Walesu a British&Irish Lions je přesvědčen, že Itálie prostě „není dost dobrá“ a že týmy jako Gruzie by měly dostat šanci na postup přes play-off. Naposledy se výzva objevila na britském portálu Inews v pondělí.

Warburton se připojil k rostoucím výzvám k sestupu ze zatím uzavřené elitní soutěže a vyzval k podpoře dvoustupňového systému, který by měl být zaveden zvláště po 28 po sobě jdoucích porážkách Itálie v soutěži.

"Nejde o nějakou unáhlenou reakci," řekl v neděli Warburton, nyní televizní expert pro BBC, "Itálie není konkurenceschopná už několik let. Osobně si myslím, že v Six Nations musí být postup a sestup. Už toho bylo dost. Prostě si nemyslím, že Itálie má dostatečnou sílu, prostě není dost dobrá na to, aby konkurovala na této úrovni. “

S Warburtonovým názorem souzní i mínění bývalého reprezentačního pilíře Anglie Davida Flatmana, který komentoval zápas Itálie s Francií pro ITV. Souhlasí s Warburtonem, že je třeba něco změnit.

"Za současného stavu je Six Nations jen uzavřenou ligou a tento formát se měl revidovat již dávno," řekl Flatman. "Od roku 2000 dosáhla Itálie nulového pokroku, a to i přes více než dvě desetiletí působení ve špičkovém ragby. Je nejvyšší čas sestupovat a postupovat, příliš dlouho to bylo pět a půl národů, ne šest."

Ovšem je tu problém, který přímluvci změny systému jaksi nevidí nebo nechtějí vidět – odstup výkonnosti ostatních evropských zemí je pyramidální a změna by vůbec nic nepřinesla. Kdo Itálii nahradí? Gruzie, která dosud ani nedokázala Itálii porazit? Ostatně v Podzimním poháru národů Gruzie také nebyla schopná uspět, utrpěla čtyři porážky.

Nebo se snad Anglie, Francie, Wales, Skotsko a Irsko vzdají části příjmů ze Six Nations a masivně podpoří rozvoj ragby v nadějných evropských zemích Gruzii, Španělsku, Portugalsku, Rusku či Rumunsku, aby se tyto unie staly konkurence schopnými? Zlaté oči, které to uvidí!

Jediným schůdným řešením by bylo přistoupení Jihoafrické republiky, jenže Springboks se už v listopadu loňského roku zavázali k setrvání v Rugby Championship po boku Austrálie, Argentiny a Nového Zélandu dalších 10 let do roku 2030. Takže situace nemá řešení, leda že by Jižní Afrika závazek vypověděla, a to se nestane. Odpůrci Itálie v Six Nations prostě budou muset její účast skousnout. Když na to měli zuby jednadvacet let, ještě nějaký čas budou muset vydržet. Vracet se k Five Nations už asi nepřichází v úvahu.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora