Six Nations: Vyjasňuje se

6. února 2022 (19:05)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Skotové se radují, Ben White vzápětí položí první pětku Skotska

Předzápasové prognózy, které vcelku jednoznačně predikovaly nebo predikují výhru Irska nad Walesem a Francie nad Itálií, o kterém ani nikdo nepochybuje, se v případě souboje o Pohár Calcuta mezi Skotskem a Anglií značně rozcházely. Nyní je jasno, Skotové trofej po vítězství 20:17 drží podruhé za sebou a po dvaačtyřicáté ze 113 zápasů od roku 1879. Pozoruhodné však je, že po devíti letech nepřetržitého držení trofeje Anglií od roku 2009 do roku 2017, se Skotsko v posledních pěti letech prosadilo čtyřikrát. Koresponduje to s obdobím rozkolísanosti výkonů anglické reprezentace, která od roku 2018 skončila dvakrát na 5. místě (2018 a 2021), jednou byla druhá (2019) a v roce 2020 vyhrála. Skotové Angličany porazili a získali Kalkatský pohár v letech 2018, 2019 a 2021, přičemž v Poháru 6 zemí nijak výrazně dopředu nepostoupili, nejlépe byli v roce 2018 na 3. místě. Zdá se však, že v poslední době dovedou na Anglii zahrát.

Kdyby Anglie vyhrála, nikdo by se nedivil

Skotsko – Anglie 20:17 (10:6)

Kdyby včera na Murrayfieldu vyhrála Anglie, nikdo by se nedivil. Stálá převaha, v prvním poločase místy drtivá i celkově byla převaha Anglie ve všech sledovaných ukazatelích výrazná, ale Skotové skvěle bránili, takže Angličané dosáhli jen tříbodového vedení z trestného kopu Marcuse Smitha. Ale už o minutu později už bylo všechno jinak, Hogg přihrál Darcymu Grahamovi, který svým pohybem uzemnil několik obránců a přihrál debutantovi Benu Whitemu, který doklouzal pro svou první reprezentační pětku. Do poločasového skóre 10:6 dorovnali svými kopy Finn Russel za Skoty a Marcus Smith za Anglii.

Ve druhém poločase už sice nebyla převaha Anglie ta markantní, ale stále neměla potenciál překonat obranu Skotska, ať už kvůli chybám, zbytečným kopům nebo příliš stereotypním pokusům prorazit rojem extrémně silně bráněnou brankovou čáru. Povedlo se to jen Smithovi v 53. minutě, když mu do plného sprintu přihrál Ben Youngs po maulu. Svůj čtvrtý trestný kop Smith proměnil v 63. minutě, čímž upravil stav utkání Skotsko vs. Marcus Smith na 10:17 a vypadalo to, že Anglii už nic v cestě za výhrou nezastaví.

Ale zastavilo, lépe řečeno cestu za výhrou Anglie zastavil v 66. minutě mlynář Cowan-Dickie, který srazil volejbalovým způsobem dopředu a do autu diagonální překop Finna Russela k brankové čáře Anglie určený křídlu Darcy Grahamovi. Cowan-Dickie dostal žlutou, Anglie trestnou pětku, a bylo to 17:17. Skotové pak rozhodli trestným kopem Finna Russela na 20:17 po zhrouceném mlýnu na anglické pětimetrovce v 72. minutě.

Ale ještě tu pro Angličany byla šance v posledních minutách, Skotové nejprve darovali soupeři míč odkopem, pak ho sice na své dvaadvacítce získali zpět, ale vzápětí udělali předhoz. Nepovedený mlýn a další jeho opakování mohly Angličanům vynést trestný kop, ale novozélandský rozhodčí Ben O᾿Keeffe se zjevně neodvážil trestný kop za opakovaná zhroucení zapískat. Angličané rozehráli ke své poslední akci, Daly však ztratil ve skrumáži míč a Hogg ve 45. minutě v euforii odkopl míč do hlediště.

Oslabený Wales nebyl Irsku soupeřem

Irsko – Wales 29:7 (10:0)

Loňský vítěz Six Nations Wales, oslabený o neúčast řady hráčů, přišel ještě navíc o svého kapitána Aluna Wyn Jonese, nebyl Irsku soupeřem. Nejlépe to vystihují reakce v britských a irských mediích:

Peter O᾿Reily, The Times: Konečné skóre zdaleka neodpovídá převaze Irska nad nešťastným a beznadějným velšským týmem. Jedinou oblastí hry, kde by se dalo říci, že Wales byl konkurenceschopný, byla kvalita jejich obrany, protože zabránili několika dalším položením skládkami v poslední chvíli. Ve skutečnosti nechali Wales uniknout relativně lehce, protože Irsko nedokázalo plně převést svou nadvládu na vyšší skóre.

Michael Aylwin, The Observer: Irsko je naprosto vyhladilo, pokud 29:7 nevypadá jako úplné vyhlazení. Pravdou je, že 50 bodů by Irům zase příliš nelichotilo. Wales je zvyklý být podceňován navzdory tomu, že jeho výsledky jsou v tomto století lepší než u kohokoli jiného, ale nemá mnoho záchytných bodů. Bylo to vidět. Ke konci vypadali ztraceně. Dlouhý je seznam absencí u Walesu, omezení škod bylo proti Irsku v této situaci úctyhodnou ambicí. Snadnější je chválit Irsko, není vůbec snadné najít něco pozitivního ve prospěch Walesu. Rostoucí reputace Taine Bashama se i přes nepřízeň osudu tak trochu zvýšila. Jeho položení pět minut před koncem bylo sice nejošklivějším položením dne, ale odměna velšskému rváčkovi stála za to.

Owain Jones, The XV: To ani není překvapení. Irsko je v domácím prostředí o třídu výš než Wales. Ale je třeba klást otázky, nepřechází do průměrnosti?

Dan Matthews, Daily Mail: Pokud Irsko tímto destruktivním a dominantním vítězstvím zlomilo své otitulované rivaly, pak Wales předvedl výkon, který byl stejně zlověstný. Od příštího týdne budou bary Principality Stadium uzavřeny dříve a budou podávat slabší piva, aby se omezilo asociální chování. V hospodách v Cardiffu včera večer nemohli udělat nic lepšího, než zůstat otevřeni a podávat něco silnějšího. Cokoliv, co by pomohlo příznivcům Walesu na to co nejdříve zapomenout. Bylo to ponuré od začátku do konce.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora