Six Nations: Úžasná Francie

22. března 2021 (17:10)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Reakce Alun Wyn Jonese po vítězném položení Brice Dulina. Dulin slaví svou vítěznou pětku s Charlesem Ollivonem.

Sázkaři, kteří vsadili na výhru Walesu, mohli na konci utkání své tikety zahodit, přitom od 49. minuty, kdy Velšané naposledy položili, nebyli Francouzi schopni překonat jejich důraznou obranu. Překonali ji až v 76. minutě pětkou kapitána Ollivona a Ntamackovou konverzí, ale to nestačilo, k vyrovnání scházely 3 body a k bonusovému bodu jedno položení. Kdo by připustil, že 4 minuty před koncem Velšané tříbodový náskok neudrží a Francouzi budou na konci zápasu radostně křepčit. O všem rozhodla poslední minuta utkání, ve které Francouzi Velšany přečíslili a Brice Dulin položil vítěznou čtvrtou pětku s bonusovým bodem, který Francouzi nezbytně potřebovali pro uchování šance na celkové vítězství v turnaji, pokud ovšem v pátek porazí s ofenzivním bonusem i Skoty.

Začátek vypadal na francouzský uragán, domácí zapnuli forsáž a úvodním náporem a pětkou, kterou položil Romain Taofifenua, ukázali, co a jak mají v úmyslu hrát. Ale Velšané nejsou zadarmo v čele soutěže a Trojkorunu nezískali darem, i oni nasadili na nejvyšší obrátky a začali Francouze drtit. Výsledkem byl Biggarův prudký a důrazný průnik. A tak to šlo dál, mezi 15. a 30. minutou Velšané drželi Francouze v klinči a nakonec i přes vyrovnávací trestný kop Ntamacka posledních 10 minut první půle patřilo hostům.

Dramatický průběh měl i druhý poločas, akce Velšanů byly vysoce agresivní a důrazné, vynesly jim další pětku (Josh Adams). O převaze Velšanů svědčí i statistický údaj o dosažených metrech běhů s míčem zhruba 350:650 metrů pro Wales a čas strávený ve 22 soupeře: 45 vteřin Francouzi – 6 a půl minuty Velšané. Ale pak zhruba od 60. minuty za stavu 20:30 přišla fáze, ve které měli převahu Francouzi, a přestože byl vykázán Haouas, přešli k trvalému obléhání velšského brankoviště. Dvakrát položili, dvakrát nebyla pětka uznána. Pak při dlouhém ataku brankoviště, kdy snad v jakémsi šoku stereotypně naráželi do velšské hradby a nebyli schopni vymyslet něco konstruktivního a ještě se dopustili chyby, po které přišli o míč. Nakonec se zase vrátili před velšské brankoviště a v 76. minutě položili a stáhli na 27:30 a po téměř fatální chybě Antonia – předhoz v 77. minutě – přišla i chyba Velšanů, kteří od 70. respektive 72. minuty hráli bez vykázaných Faletaua a Liama Williamse, a trestný kop, kterým se Francouzi vrátili k brankovišti Walesu. Dvě minuty pak Francouzi potřebovali k zisku vítězství a bonusovému bodu, když Brice Dulin po přečíslení v rohu položil.

Zápas zcela vyrovnaný téměř ve všech ukazatelích měl několik částí s výraznou dominancí tu jednoho tu druhého týmu. A měl také několik výrazných plusů:

+ vysoké tempo po celou dobu,

+ vysoký poměr hry rukama,

+ účinnou poziční obranu na obou stranách,

+ málo kopů z nedostatku invence.

Ohlasy

Charles Ollivon, kapitán Francie: „Dnes jsme nedostali nic zadarmo. Nechali jsme všechno na hřišti, díky tomu je možné prožívat takové emoce. Konec zápasu? Řekl bych, že jsme toho moc nemuseli řešit. Cílem bylo nechat vše na hřišti, ale stále všechno udržet v rámci herní struktury. Museli jsme hrát jednoduše, srovnat se, protože ve čtrnácti to není totéž co v patnácti. Museli jsme se zorientovat a hned jsme se nenašli. V organizaci naší hry a v tomto vítězství není nic náhodného. Máme šest dní na přípravu na zápas proti Skotsku. Zatím si budeme užívat a hýčkat výhru, ale už také myslíme na pátek a mysl nás všech se ubírá stejným směrem."

Ohlasy

Wayne Pivac, trenér Walesu: "Je to těžké, jsme trochu otupělí. Kluci odvedli v první půli mimořádný výkon. A pak je tu posledních 15 minut, které mění průběh střetnutí. Vedeme 27:20 a teď přijdou ty karty ... Posledních pár minut bylo chaotických. Francouzský realizační tým byl velmi hlasitý, stejně jako my. Všichni jsme se tlačili za naše týmy... Prohráli jsme poslední akcí, je to pro nás zklamání. A teď navíc jdeme od potenciálního zisku grandslamu do několikadenního čekání. Nemůžeme s tím nic dělat, je to velmi frustrující.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.