Six Nations: Týmy dnes oznámí sestavy

4. února 2021 (01:01)

SvětovéZpravodajství

Zatím nikdo se zveřejněním sestav pro 1. kolo turnaje nespěchal, pokud nějaké sestavy zveřejněny byly, byly to jen odhady, možná docela přesné, ragbyových expertů. Důležité je, že turnaj proběhne podle plánu, protože francouzská ministryně sportu Roxana Maracineanu oznámila uvolnění karanténních pravidel pro zúčastněné týmy.

Podobně jako při jiných v současné době probíhajících mezinárodních sportovních akcích budou týmy v přísné bezpečnostní bublině. Žádní fanoušci na stadionech nebo trénincích, pokud se zápasy a vše okolo neudrží v nejbezpečnějších podmínkách, nebude se riskovat.

Itálie – Francie

V sobotu nastoupí v na Stadio Olimpico v Římě omlazená Itálie proti omlazené Francii, obě země odkryjí své sestavy ve čtvrtek, domácí dopoledne, Les Bleus po poledni. Vyhlídky? Azzuri to měli v Podzimním poháru těžké, prohráli všechno vysokým rozdílem, zatímco Francouzi hráli o vítězství v turnaji, ale proti Francouzům se vytáhli, prohráli „jen“ 22:35. Mnozí experti ve svých prognózách ovšem připouštějí, že Francouzi jsou kandidáty na celkové vítězství.

Anglie – Skotsko

Druhý zápas začíná v 17:40 našeho času v Twickenhamu, kde nastoupí Anglie proti Skotsku o Calcutta Cup. Oba týmy oslaví malé jubileum – 150 let od prvního vzájemného utkání. Bude to už 112 soupeření o Calcutta Cup, ve kterém je bilance 71:40 pro Anglii. A v podobném poměru jsou šance na výhru Anglie, Skotové totiž v Twickenhamu naposledy vyhráli v roce 1983. Ale můžeme si také vzpomenout na rok 2019, kdy Skotové v poločase prohrávali 0:31, v šatně zřejmě vypili kouzelný keltský nápoj a ve druhém poločase dominovali a nakonec se oba týmy rozešly s remízou 38:38.

„Na zahájení je to těžké,“ míní kouč Skotů Greg Townsend, „tým, který vyhrál poslední Six Nations a Podzimní pohár národů zaměstnává naši mysl. Ale víme, že musí být v našich silách vyhrát.“

Wales – Irsko

Wales má za sebou těžký rok a jistě bude chtít začít ten nový daleko lépe. Keltské derby začíná v neděli v 15:55 v Cardiffu a kouč domácích Wayne Pivac je pod velkým tlakem, má za svého působení u velšského týmu jen 30 procentní úspěšnost, vloni vyhrál jen nad Itálií a Gruzií. Velšanům se sice mnoho šancí nedává, jenže na druhé straně poslední 3 zápasy od roku 2015 na Milleniu vyhráli. Je známo, že domácí mají určité problémy v týmu a také se sestavou. Křídlo Josh Adams byl vyřazen z týmu, protože porušil protokol covid-19, byl na rodinném večírku, což vedlo k jeho vyřazení z týmu pro první dva zápasy Six Nations.

Také pro kouče Andy Farrella bude zápas velmi důležitý, zvláště když se už delší dobu spekuluje o jeho výměně u irského týmu. Experti hodnotí Irsko jako „ochablé“ a bez solidního útočného herního plánu.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora