Six Nations: Super sobota

19. března 2021 (18:52)

SvětovéZpravodajství

SKOTSKO vs ITÁLIE

Murrayfield, 14:15 GMT – 15:15 CET

Rozhodčí: Jaco Peyper (Jihoafrická republika) 

Bez ohledu na předpokládané vítězství Skotska nad Itálií mnoho se na jeho postavení nezmění, teprve 26. března se postavení Skotů vyjasní po dohrávaném utkání s Francií v Paříži.

Mohou si však závěrečné kolo vychutnat, když jim po nadějně rozjetém začátku s výhrou nad Anglií utekly zápasy s Walesem a Irskem o bod respektive o tři. O jejich výhře nad Itálií se nedá pochybovat, mladý italský tým je sice fyzicky dobře připravený, útočný a místy hrající hezké běhavé ragby, ale s mnoha chybami a nedostatečně organizovanou obranou. Za zmínku stojí, že Finna Russella na útokovce nahradí Stuart Hogg. Dá se předpokládat, že Itálie utrpí další porážku blížící se 50 a možná i více bodům.

IRSKO vs ANGLIE

Stadion Aviva, 16:45 GMT- 17:45 CET

Rozhodčí: Mathieu Raynal (Francie)

Irové v minulém zápase ztratili Jamese Ryana (otřes mozku) a Garryho Ringrose (kotník) a nyní přišli o Willa Connorse kvůli včerejšímu zranění na tréninku. Pro Iry je to velká ztráta, zejména ztráta hráče kvality Jamese Ryana pro standardní situace, především mlýny.

Pokud bylo pro Angličany vítězné utkání proti Francii budíčkem a návratem k loňské formě a obnovením sebedůvěry, je s Iry zle. Přes těsnou výhru nad Skotskem v Edinburghu, nebude stačit domácí prostředí bez diváků k takovému vypětí, aby probuzenou Anglii porazili.

"Proti Francii jsme dali všechno dohromady - výkon i vítězství," vyjádřil se Jonny May, "ale jsem si velmi dobře vědom, že zbývá ještě jeden zápas. Pokud ho nerozhodneme, budu z toho zdrcen, stejně jako chlapci.“ Takže motivace tu určitě je a dá se předpokládat těsné vítězství Anglie o několik bodů. Vítězství Irska, při jeho současné formě a výkonech předvedených v předchozích zápasech, by bylo překvapením.

FRANCIE vs WALES

Stade de France, 21:00 CET

Rozhodčí: Luke Pearce (Anglie)

To nejlepší z 5. kola by se mělo odehrát v sobotu pozdě večer. Francie, která má ještě teoretickou šanci získat pohár se ziskem 20 bodů, pokud vyhraje a pokud nedopustí, aby Velšané získali bonusový bod ne-li dokonce dva, a Wales, který má nakročeno ke Grand Slamu. Co tedy bude více motivující?

Po pátých místech v Six Nations 2020 a Podzimním poháru národů v prvním roce působení u týmu Walesu, má nyní Pivac jedinečnou šanci prosadit se, zvláště když mnozí ve Walesu jeho působení během posledního roku dost zpochybňovali.

Fabien Galthié má stejnou šanci, kterou bude chtít využít. Jeho tým jistě bude nabuzený na rozhodné vítězství a nepochybně si bude vědom i šance na celkové vítězství. Zda to bude vítězství s bonusovým bodem, nebo vítězství jen těsné a spíše na kopy, jak se v poslední době v zápasech vyrovnaných soupeřů děje, je ve hvězdách.

Trenér Wayne Pivac se vyjádřil, že: „Tento víkend pro nás bude velkou výzvou proti velmi dobrému francouzskému týmu, ale těšíme se. Během turnaje jsme měli velkou herní kontinuitu a chceme to ukončit výkonem, o kterém víme, že ho jsme schopni."

Tipujeme těsnou výhru Francie

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora