Six Nations: Skotsko trénovalo na Francii

21. března 2021 (20:44)

SvětovéZpravodajství

Nic necharakterizuje frustraci a marnost v italském týmu než pohled na Michele Lamara

Skotsko v. Itálie 52:10 (24:10)

Skotsko v sobotu na Murrayfieldu dobylo rekordního vítězství tohoto ročníku Six Nations nad soupeřem, který, jak už bylo mnohokrát řečeno, nemá na tuto soutěž. Problém ale je, že zároveň by byl neporazitelný v mistrovství Evropy a dával by Gruzii s její současnou výkonností na frak levou zadní. Ostatním soupeřům evropského šampionátu by naděloval právě tolik, kolik schytával od skutečné evropské špičky v tomto ročníku. Pro jakoukoliv úpravu obou soutěží ve smyslu postup – sestup naprosto neřešitelná situace.

Nelze pochybovat, že mladý italský tým kvalitu má, prokazoval to v mnoha předchozích zápasech, proti dřívějším týmům má i fyzickou výdrž – Itálie byla dříve týmem prvního poločasu – ale má také faktory, které ji předurčují k porážkám: nezkušenost a velmi nedostatečnou obranu, a to jak taktickou, tak osobní.

Sami Italové se problém snaží vyřešit najímáním zahraničních expertů, ti týmu mohou vtisknout koncepci, zaměřit se na nějaký herní projev, ale nemohou vyřešit hlavní problém Italů, to je nepatrná základna pro výběr těch nejkvalitnějších hráčů. Ani naturalizace příliš nepomáhá, protože mezi naturalizovanými Italy nejsou jedineční rozdíloví hráči. Mají třeba více zkušeností, ale nejsou špičkoví.

Problém sobotního zápasu byl v chatrné obraně, vždyť podle statistik měli Italové 49 minel, to je 49 průniků, kterým museli čelit zbývající hráči v obraně, už ve 23. minutě měli 15 minel. Když se k tomu připočte další problém s disciplinou, italští hráči dostali tři žluté karty, což znamená, že hráli 30 minut se 14 hráči.

A proti Skotům, kteří si byli vědomi své úrovně a hráli velmi sebevědomě, neměli Italové šanci, na jejich rychlost a důraz prostě nestačili. Pro ilustraci situace z 13. minuty po výkopu po předchozí pětce Cherryho: jedno nesložení znamenalo posun Skotů o 60 metrů a po sérii dílčích herních akcí další pětku z rukou van der Merweho.

A tak to bylo po celé utkání, nájezdy Skotů drtily obranu domácích, kteří nestíhali a někdy i rezignovali na zalepování děr v obraně. Byla to 32. prohra Itálie v řadě.

Body: Cherry 10, van der Merwe 10, Graham, Jones, Steele a Johnson po 5, Hogg 12 (6 konverzí) – Bigi 5, Garbisi 2.

Ohlasy

"Výsledek je nejpříjemnějším aspektem tohoto zápasu a důležité je, že nemáme žádná zranění," řekl skotský trenér Gregor Townsend.

"Je to pro nás těžká porážka. Bylo tam příliš mnoho chyb, které nemůžete udělat na této úrovni," řekl trenér Italů Franco Smith.

Bude se měnit realizační tým?

Nový prezident italské federace Marzio Innocenti (bývalý vazač Livorna a Petrarcy Padova a italské reprezentace 1981-1988, 42 „čepic,“ 8 bodů) již dal signály, že po katastrofálních výsledcích turnaje provede revizi smluv realizačního týmu a přezkoumá výši platů a termíny smluv, aby je uvedl do rovnováhy se současnou výkonností týmu. V ohrožení je podle všeho trenér útočníků Giampiero De Carli a obrany Alessandro Troncon. Oba jsou to esa zlatého věku Azzurri devadesátých let a prvních turnaji Six Nations. Opatření budou vycházet ze schůzky s jihoafrickým trenérem Franco Smithem, na které vyhodnotí výsledky týmu v právě skončeném turnaji.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.