Six Nations: Skotové propásli svou šanci

14. února 2021 (15:00)

SvětovéZpravodajství

V náhledu pokládá úžasnou pětku Jonny May

Včerejší zápasy Six Nations potvrdily, že mladý italský tým sice nemá potřebnou výkonnost, ale rozhodně se jeví perspektivně. Anglie, až na trochu odfláknutý vstup do zápasu, zahrála standard. Zato Skotsko ztratilo drajw, se kterým do turnaje vstoupilo, přes územní převahu a převahu v držení míče zápas s Walesem ztratilo. S tímto vývojem se třeba zápas 3. kola Wales v. Anglie v Cardiffu za 14 dnů stává velice otevřenou záležitostí. Nevíme sice, jak dopadne dnešní utkání Irska s Francií, ale víme, že Skotové včera propásli šanci udržet se v čele soutěže a musel by se stát zázrak, kdyby v Saint-Denis ve 3. kole nachytali Francii na švestkách podobně, jak se jim to povedlo před týdnem v Twickenhamu s Anglií.

Anglie – Itálie 41:18 (20:8)

Třebaže Anglie zahrála mnohem lépe než před týdnem proti Skotsku, nechala se znovu překvapit. Ovšem stalo se tak poté, co Ben Youngs podaroval svým kopem míč Italům a ti pak krásně kombinovali rukama, až přečíslili, a Monty Ioane na levém křídle ve 3. minutě položil.

Silně to připomínalo nástup Skotů v předchozím kole. Ale Anglie po zápase se Skotskem čelila tvrdé kritice a tak zkušený tým jen tak pětka od outsidera nezaskočí, srovnala sice až ve 20. minutě, ale pak už stupňovala tempo a do poločasu položila ještě dvakrát, z toho pětka Jonnyho Maye na 20:8 byla asi pětkou zápasu.

Nelze se však zbavit podezření, a viděli to tak i oba televizní komentátoři Antonín Brabec a Tomáš Ripcsik, že dvě pětky Anglie v první půli padly po přehlédnutých předhozech.

Hra Angličanů byla rozhodně mnohem lepší než minulý týden, ale ani tak se nevyvarovala chyb. Mlýnová spojka Robson sice vnesl do hry trochu více vzruchu než Youngs, jeho rychlé rozehrání trestného kopu vyneslo Anglii pátou pětku, ale o 2 minuty později box kickovým zlozvykem nabil zbraň Italům a dovolil Tomaso Alanovi, který po roce znovu nastoupil, aby hned po střídání přidal druhou pětku hostů.

Pokud se hrálo rukama a hráči se snažili udržet míč při životě, měla hra dynamiku a rychlost, a byla prostě pohledná. Jakmile však přešla do hry kontaktní, ztrácela rychlost i dynamiku, obrany se stačily včas přesunovat, protože nebylo třeba žádného stratéga, aby se dalo odhadnout, kam bude hra po rozehrání míče směřovat.

Podobně jako v utkání s Francií nebyl italský tým odevzdaný, bojoval, podal velmi slušný výkon, ale znovu doplácel na chyby. Itálie ukazuje mnohem víc, než všichni pochybovači o oprávněnosti jejího startu v Six Nations tvrdí. Skóre, pravda, pro Italy bylo znovu vražedné, po dvou zápasech už to je 28:91. Útočná hra Italů se znatelně zlepšuje, zlepšuje se i fyzická výdrž, už neodpadají v poslední čtvrtině zápasu, a je jen otázkou času, kdy se stanou hrozbou.

Skotsko – Wales 24:25 (17:8)

Neskutečné drama poté, co Skotové vyhráli první poločas. Po hrubé chybě v zápase proti Irsku, kdy Gareth Davies kopem poskytl nevynuceně Irům míč k závěrečnému náporu v prodloužení, tentokrát svým oblíbeným box kickem poskytl Skotům příležitost k útočné akci zakončené položením Darcyho Grahama. Ale ani to mu nestačilo a posílal Skotům míče dál. Nepochybně to byl jeden z důvodů, proč tohoto druhdy klíčového hráče Walesu kouč Wayne Pivac střídal už po 48 minutách.

V prvním poločase Skotové eliminovali agresivní obranou veškeré snahy o útočení Velšanů, ti pak nedokázali zahrát souvislou akci rukama a chybovali. Až ve 37.minutě po autovém vhazování zahráli Velšané klasickou útočnou akci přihrávkami a Luis Rees-Zammit snížil.

Obraz zápasu se začal pomalu měnit zhruba v 50. minutě, kdy Velšané rozložili skotskou obrannou linii, Lyn Williams položil a Sheedy, který vystřídal neviditelného Biggara, kopem snížil na 15:17 a zlom nastal v 53. minutě, kdy skotský pilíř Zander Fagerson vpálil ramenem do hlavy svého protějška Wyn Jonese a rozhodčí Matthew Carley nemohl udělat nic jiného, než vytáhnout červenou kartu.

Už z první akce po trestném kopu do autu, maulu a několika racích položil právě postižený Wyn Jones, ale v 64. minutě si Skotové vzali vedení zpět, když po mlýnu na pětimetrovce Walesu prošel Suart Hogg přes tříčtvrtku Owena Watkinse.

Za stavu 24:20 drama pokračovalo do 68. minuty, kdy Velšané po pohledné akci rukama rozhodli. Rozhodující pětku položil Luis Rees-Zammit, který byl později vyhlášen Mužem zápasu, když si překopl míč do brankoviště a nechal za sebo Chrise Harrise i Stuarta Hogga.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.