15. března 2021 (16:55)

SvětovéZpravodajství

V náhledu zadák a kapitán Skotska Stuart Hogg

Skotsko – Irsko 24:27 (10:14)

Ve srovnání se zápasem Anglie v. Francie bolo střetnutí Skotska s Irskem běžným evropským průměrem s množstvím rucků, chaotických situací a chyb při zpracování míčů. Sem tam probleskla pohledná akce rukama, ale častěji se hrálo do kontaktu se zápasy ve volném stylu. Kdyby se mělo evropské ragby ubírat tímto směrem, klidně by se mohlo přejmenovat na Rugby-Wrestling.

V prvním poločase dvě pětkové akce, ale jen ta irská patřila k ragbyové klasice a pozoruhodné při ní bylo, že na diagonální kop Sextona do rohu brankoviště vyskočil v souboji dvou obránců a Henshawa výše o hlavu menší Henshaw. Spíše náhodná akce Skotů se zrodila z chyby Irů při odkopu, Hogg míč, který se od něho nadvakrát odrazil dopředu, ještě nakopl, Russel kop prodloužil přes ruce Loweho a položil přímo pod branku.

Ve druhém se stále opakovaly situace, kdy hráči jdou do kontaktu, nemají okamžitou podporu a jsou nuceni chvíli míč podržet, což rozhodčí Romain Poite netoleroval a oceňoval trestnými kopy.

Uspokojit oko diváka mohlo jen několik akcí, třeba dvouminutovka mezi 65. a 66. minutou, kdy Irové rozvinuli útočnou akci s kombinací hry rukama i ataků do kontaktu spojenými silami dvou tří rojníků, která ale skončila zahozením míče do autu (Lowe).

To akce, na jejímž konci položil pětku za stavu 10:24 Huw Jones, byla ukázkou klasické hry rukama a individuálních schopností autora pětky.

Za stavu 17:24 Skotové vyrovnali po velmi dlouhé a pracné akci s několika trestnými kopy a spoustou rucků od 69. do 73. minuty, kdy se do brankoviště probil Hamish Watson. Ale za 3 minuty hosté opět vedli 27:24, když Sexton proměnil trestný kop.

Dalo by se čekat, že Irové po výkopu Skotů udělají možné i nemožné, aby si míč udrželi a Skotové se nedostali k bodování, ale Gibson-Park byl jiného názoru a míč kopem předal 2 minuty před koncem Skotům. Bylo k neuvěření, že Skotové šance k pokusu o zvrat nevyužili, i jejich mlýnovka Ali Price usoudila, že jde o zbytečnou námahu a míč Irům vrátila. Ti už si s díky míč po zbytek času podrželi.

Ohlasy

Greg Townsend, hlavní trenér Skotska

"Chyby se do značné míry točí kolem standardních akcí a kontaktu," řekl Townsend, který zdůraznil, že autová vhazování ukázala schopnosti Irska stejně jako nedostatky Skotska. "Tlak, který na nás Irsko vyvíjelo, mu dával během celého zápasu hodně míčů a zabránil nám, abychom se dostali na platformu, na které bychom mohli stavět. Pak je tu kontakt – irští šakalští záškodníci (hráči, kteří se snaží získat v rucku míč, pozn. KG) dnes byli vynikající. Myslím, že jsme se ve druhém poločase zlepšili a ukázali jsme, co umíme, když máme míč.“

Ohlasy

Andy Farrell, hlavní trenér Irska

"Můj prvořadý pocit je opravdu pýcha," řekl Farrell, “myslím, že věci ke konci zápasu nešly úplně podle našich představ, v posledních deseti minutách jsme to mohli vyhrát i ztratit.

"Bylo tu několik chyb při restartech, při autových vhazováních a v obraně, nechali jsme soupeře proklouznout. Pořád padáme a zvedáme se z podlahy a je jasné, že když soupeř srovná, psychicky by to pár týmů srazilo.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.