Six Nations: Problémy Francie

23. února 2021 (23:54)

SvětovéZpravodajství

V posledních dnech čelí francouzský národní tým velkým problémům a je nejisté, zda se nedělní zápas se Skotskem v Saint-Denis vůbec bude hrát. Francouzská a samozřejmě i skotská media spekulují hlavně o tom, kdy vlastně zápas, pokud by byl odložen, odehrát. Skotská ragbyovou unie vydala prohlášení, že: "Skotský národní tým pokračuje v přípravách na nedělní zápas s Francií v Paříži. Naši hráči, trenéři a fanoušci doufají, že se zápas bude hrát podle plánu, v původně oznámeném rozlosování turnaje. Následující nejbližší volný termín, což je víkend 6. a 7. března, by pro Skotsko mohl představovat problém kvůli ligovým zápasům Premiership a Guinness Pro14. Jen v Anglii hraje třináct členů současného týmu, včetně kapitána Stuarta Hogga, Jonnyho Graye, Chrise Harrise, Jamese Langa nebo Seana Maitlanda.

Odklad nebo hra, osud zápasu se Skotskem bude znám ve středu

Nejnovější zprávy z Francie však už nabraly optimističtější charakter, zatímco web francouzské federace dnes pod titulkem „Aktuální informace o měnící se zdravotní situaci“ stručně informuje: Po včerejších testech RT-PCR byli všichni hráči a trenéři negativní na COVID-19.

Le Figaro informaci rozvádí: „Konečně dobrá zpráva v pochmurných informacích o situaci ve francouzské XV. Všichni hráči, stejně jako realizační tým, byli v pondělí večer na Covid-19 negativní. Tato zpráva kontrastuje s dříve oznámenou informací o vlně pozitivních hráčů, která zpochybnila hladký průběh nedělního utkání proti Skotsku ve třetím kole turnaje Šesti národů.“

Dnešní informace z pondělního jednání Výboru Six Nations v Dublinu říká, že výbor ještě zápas neodpisuje. Po vyslechnutí informací od činitelů francouzské federace se rozhodl dát si 48 hodinový čas na rozmyšlenou, než o osudu tkání Francie - Skotsko rozhodne. Současná situace ve Francouzské XV nahrává spíše odložení utkání než jeho úplného zrušení.

Figaro rovněž uvádí aktualizovanou nominaci pro utkání se Skotskem (pozn.red.: ponecháváme termín čepice pro počet odehraných mezistátních utkání):

První řada: Dorian Aldegheri (Toulouse, 7 čepic), Uini Atonio (La Rochelle, 35 čepic), Demba Bamba (Lyon, 14 čepic), Gaetan Barlot (Castres, 0 čepic), Teddy Baubigny (Racing 92, 1 čepice), Pierre Bourgarit (La Rochelle, 5 čepic), Hassane Kolingar (Racing 92, 3 čepice), Thierry Paiva (Bordeaux-Bègles, 0 čepic)

Druhá řada: Killian Geraci (Lyon, 2 čepice), Cyril Cazeaux (Bordeaux-Bègles, 0 čepic), Bernard Le Roux (Racing 92, 46 čepic), Baptiste Pesenti (Pau, 2 čepice), Paul Willemse (Montpellier, 14 čepic)

Třetí řada: Grégory Alldritt (La Rochelle, 20 čepic), Dylan Cretin (Lyon, 7 čepic), Anthony Jelonch (Castres, 6 čepic), Cameron Woki (Bordeaux-Bègles, 4 čepice)

Mlýnovky: Sébastien Bézy (Clermont, 8 čepic), Baptiste Serin (Toulon, 40 čepic), Maxime Lucu (Bordeaux-Bègles, 0 čepic)

Útokovky: Louis Carbonel (Toulon, 3 čepice), Matthieu Jalibert (Bordeaux-Bègles, 10 čepic)

Centři: Pierre-Louis Barassi (Lyon, 2 čepice), Gael Fickou (francouzský stadion, 60 čepic), Jonathan Danty (francouzský stadion, 6 čepic), Yoram Moefana (Bordeaux-Bègles, 0 čepic)

Křídla: Damian Penaud (Clermont, 19 čepic), Teddy Thomas (Racing 92, 24 čepic), Donovan Taofifenua (Racing 92, 0 čepic)

Zadáci: Anthony Bouthier (Montpellier, 6 čepic), Thomas Ramos (Toulouse, 14 čepic)

Proč praskla ta slavná bublina?

Server le Rugbynistère osvětluje v článku kritizujícím zmatená opatření okolo zdravotní bublina francouzského reprezentačního týmu. Ah, ta slavná sanitární bublina. Termín, který znamená všechno i nic. Není to tak dávno, co majitel RC Toulon Mourad Boudjellal ve svém podcastu Mourad de Toulon vyjádřil své znepokojení, když Francouzská ragbyová federace oznámila, že hráče na čtyři dny z bubliny uvolní, aby mohli znovu vidět své rodiny. I když se hráči nevrátili do svých klubů, mohli navštívit kohokoliv. Prasknutí zdravotní bubliny vedlo k vyřazení množství důležitých hráčů, jako jsou Dupont, Ollivon nebo Dulin. FFR by nicméně měla být schopna sestavit tým dostatečně konkurenceschopný na to, aby mohl ohrozit Skotsko. Situace však navozuje otázku, jaký je zdravotní protokol v ostatních týmech a zda i oni praskli tu slavnou bublinu.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora