Six Nations: Nádherné ragby v Twickenhamu
14. března 2021 (15:21)
V náhledu Maro Itoje rozhodl položením 3 minuty před koncem
Bývá to v poslední době s evropským ragby všelijaké, málo hry rukama, přemíra kontaktní hry, z toho plynoucí přemíra přestupků, žlutých a červených karet a také trestných kopů, které velmi často rozhodují zápasy. Včerejší souboj mezi Anglií a Francií však byl resuscitací ragby a pastvou pro oči. Také v Římě v utkání Itálie – Wales se hrálo hezké ragby, ale tam to nebylo dáno uměním a kvalitami obou týmů, byl to zápas jednostranný a jednoznačný, Itálie se stala obětí nenasytného velšského draka.
Anglie – Francie 23:20 (13:17)
Byť Francouzi neměli ani územní převahu, ani převahu v držení míče, vedli po celý zápas a ještě do 76. minuty 16:20. Snad pod vlivem blížícího se konce pak jejich pozornost ochabla, což se v utkání se soupeřem supertěžké váhy nemůže vyplatit, a také se nevyplatilo. Francouzi podcenili banální vhazování z autu po trestném kopu, nezadrželi maul – či lépe řečeno zadrželi – ale při následném pokračování akce neměli v obranné lajně dost hráčů, ti se teprve vraceli, takže proti pronikajícímu Itojemu stála jen slabá obranná hráz. Chvíli se zkoumalo, zda byl míč položen či zda byly pod míčem ruce, ale tím podstatným byl samotný průnik do brankoviště.
Pozoruhodné je zlepšení Anglie během dvou týdnů, nepoložila se po úvodní pětce Francie a kontrovala po dvou dlouhých sekvencích hry s mnoha fázemi hraných rychle a přesně rukama. V první půli byli domácí k nepoznání, disciplinovaní, výborně zvládající stanovenou taktiku a neposkytovali Francouzům příliš prostoru skvělým obranným tlakem. Ostatně obě strany měly výbornou obranu.
Ale to neznamená, že by Francouzi byli horší, variabilita jejich hry rukama byla místy úžasná a hlavně bez chyb v rozehrávce. Plně se to ukázalo ve 31. minutě, kdy Francouzi přečíslili a Damian Penaud položil druhou pětku hostů. V první půli byl zápas neskutečně dramatický a vzrušující, pořád se něco dělo.
Ve druhé půli tempo poněkud opadlo, do hry se vloudily kopy sem – tam a přestupky v racích, které Angličané jaksi zvládají hůře. I tak Angličané úžasně zlepšili disciplínu, zřejmě tomu napomohly tréninky za přítomnosti rozhodčího.
Ohlasy
"Je to dobrý krok kupředu," řekl Eddie Jones, hlavní trenér Anglie. "Stále nejsme zdaleka nejlepší. Máme před sebou další týden, abychom proti Irsku udělali krok vpřed, a i když jsme zklamaní, že nemůžeme obhájit trofej, chceme kampaň dokončit s dobrým pocitem z toho, kam jako tým jdeme.“
„Je to součást našeho postupu, abychom byli nejlepší, a proti Francii jsme ukázali známky zlepšení. Vždy existují pochybnosti, když procházíte těžkým obdobím, ale hráči ukázali kontrolu a soustředění. Komunikace byla výborná a finišmani odvedli skvělou práci."
"Věděli jsme, že z toho půjdou tvrdě," řekl Jones. "Mysleli jsme si, že je dostaneme ve druhém poločase a to nám vyšlo. Myslím, že Owen Farrell a Maro tým skvěle vedli a ukázali jsme, že v naší hře získáváme rovnováhu mezi kopáním, běháním a přihrávkami."
Ohlasy
Fabien Galthié, hlavní trenér: "Ve druhém poločase byli Angličané lepší, což nás dostalo pod trvalý tlak. Byli lepší tím, že velmi dobře obsadili pole. Ale byla to opravdu velká hra, to chci zdůraznit.“
Charles Ollivon, kapitán: "Měli jsme skvělý první poločas. Ale konec byl frustrující. Ale nezapomeňme, že stále bojujeme o vítězství v turnaji, budeme bojovat ještě ve dvou duelech.“
Paul Willemse: "Nikdy tady není snadné hrát. Ale teď se zmobilizujeme, abychom vyhráli turnaj. Musíme si udržet to nejlepší ze hry a rozhodnout příští týden.“
Itálie – Wales 7:48 (0:27)
Sedmi pětkami proti jedné rozhodl Wales utkání, které pro něho bylo spíše vítanou přípravou na zápas s Francií příští sobotu. Na sedmi pětkách se podíleli rojníci Owens (2) a Faletau i útočníci Adams, North, Sheedy a Rees-Zammit (na snímku nahoře). Která z nich byla nejkrásnější? Pravděpodobně ta Northova. Jedinou pětku Itálie, ale parádní, položil Monty Ioane poté, co si překopl míč přes Zammita.
Kupodivu statistika ukazuje, že zápas byl vyrovnaný v ukazatelích držení území (49:51 procent) i držení míče (48:52 procent), ale herní pojetí bylo nesrovnatelné a často donutilo kouče Italů Franco Smitha vkládat hlavu do dlaní. Italové si prostě s hrou Velšanů často nevěděli rady a jak čas plynul, ochabovala také jejich útočná i obranná iniciativa.
Ohlasy
Franco Smith, hlavní kouč Itálie, na tiskové konferenci pohnutě: "Jsem srdeční člověk, dávám do toho pokaždé všechno, nejsem člověk, který by zadržoval pár slz. Pracujeme velmi tvrdě a mnoho obětujeme. Je mi líto kluků, vždycky do toho vloží srdce a pot a vždy jsou kritizováni. Můj závazek se nemění, jsem připraven čelit dalšímu utkání tím nejlepším možným způsobem. Knokaut od Draků je však těžko stravitelný, všichni jsme zklamaní, neskrývám to. Těžko říct, jestli to byl dnes náš nejhorší výkon, očekávání okolo týmu hodně vzrostla. Ale můžeme být hrdí, hráli velmi dobře a fyzicky jsme se zlepšili. Ale v rámci našeho růstu je před námi ještě spousta tvrdé práce.
Ohlasy
Wayne Pivac, hlavní kouč Walesu, na tiskové konferenci:
Otázka: Jak blízko to bylo scénáři, který jste si připravili?
V první polovině jsem docela blízko. Získat bonusový bod do poločasu nám poskytlo luxus, že jsme mohli nechat pár hráčů odpočinout.
Doufali jsme, že se do této pozice dostaneme, a toho jsme dosáhli. Přišli jsme pro pět bodů a pět jsme získali, takže jsme s tím určitě spokojeni.
Otázka: A co zdraví vašich hráčů - jsou všichni fit a v pořádku?
Je to normální druh boulí a modřin. Není to nic vážného. Uvidíme, jak budou vypadat zítra.
Otázka: Jak jste spokojeni s tím, jak jste srazili Itálii?
Dosáhli jsme několika dobrých položení, ale byli jsme docela zklamaní, že jsme jich pár také skutečně nedali.
Otázka: Jak dobrá to byla příprava na Paříž?
Na to je obtížné odpovědět, protože Francie je odlišný soupeř. Paříž je pro nás jiná výzva.
O Autorovi
Karel Gaman
Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.
Další články autora
Čtvrtfinále evropských klubových pohárů, už jde do tuhého
4. kolo Six Nations: Na Twickenhamu se rozhodne
Na okraj 3. kola Six Nations
Po 3. kole evropského šampionátu
Na okraj 2. kola Six Nations
Na okraj 1. kola Six Nations
Pohár mistrů: Anglie 6, Francie 5, ostatní 5
Vítězný zápas dvou rozdílných poločasů
Pohár ragby XV: Je na čase si říci, co vlastně chceme hrát