Six Nations: Naděje nevyšly ani jedné straně

27. března 2021 (02:55)

SvětovéZpravodajství

V náhledu Duhan van der Merwe pokládá ve 45. minutě utkání Six Nations Francie v. Skotsko vítěznou pětku

V dohrávaném utkání 3. kola Six Nations nevyšla očekávání ani jedné straně, Francouzi doufali ve výhru s bonusem a zisk trofeje, Skotové věřili, že Francouze porazí a obsadí 2. místo v turnaji, nakonec jim k tomu chyběl těsně netrefený pokus o dropgól Fina Russela. Francouzi nakonec ani neudrželi vedení 23:20, když se Dulin v 80. minutě dopustil omylu – podle mínění TV reportéra Tondy Brabce si zřejmě neuvědomil, že uplynul čas – a ještě se snažil hrát, jenže mu Francouzi v domnění, že odkopne do autu, poskytli podporu pozdě a rozhodčímu Wayne Barnesovi nezbylo, než zapískat trestný kop.

Nastal čtyřminutový pres, doslova mlýnek na maso, Francouzi nevěděli, kam dřív skočit, a to jim ještě pomáhal Ali Price na mlýnové spojce, který svým váhavým a pomalým rozehráváním míče umožňoval Francouzům pokrývat nezabezpečená místa. Po nesčetných herních fázích od rucku k rucku konečně Skotové rozehráli na útočnou formaci a van der Merwe lehce prošel do brankoviště k rozhodujícímu položení.

Zápas nepochybně ovlivnil liják, dá se předpokládat, že možná trochu pomohl Skotům, kteří jsou na podobné počasí jistě zvyklí více než Francouzi. Ale zcela jistě Skotům nejvíc pomohla mistrná taktika přesouvání hry dalekonosnými kopy hluboko za obrannou linii Francouzů a také nátlakovou hrou v prvních 20 minutách, kdy také získali své body a položili tak základy pro své pozdější vítězství. Nerozvíjeli své útočné akce na vlastní polovině, vždy se snažili hru přesunout kopy.

Francouzi se zdáli být překvapeni aktivitou hostů vypadali letargicky a váhavě, stín týmu, který skvělou aktivní hrou porazil minulý týden Wales. V mokru jim ani nevycházela hra rukama, navíc Skotové v obraně Francouze napadali zuřivě jak sršni a nedopřávali jim ani metr postupu zadarmo.

Francouzi hráli v blízkosti brankoviště Skotů stereotypně, před Dulinovým položením měli příležitost už od 29. minuty, kdy začali hrát ve 22 Skotska, ale celou dobu až do 35. minuty, kdy Dulin položil, měli 12 nájezdů a rucků prokládaných trestnými kopy a mlýny. Teprve po 6 minutách se po mlýnu odhodlali k rozhození na útočnou formaci, a to rozhodnutí stálo za to, Dupont poslal dlouhou přihrávku křídlu Penaudovi a ten vrátil nabíhajícímu Dulinovi dovnitř k položení první pětky.

Na začátku 2. poločasu začali Francouzi hrát rukama a v jedné z nejhezčích akcí zápasu položil Penaud pětku. Už před touto akcí domácí rozjeli podobnou akci rukama, ale nějakých 10-15 metrů před brankovištěm nedal Vincent volnému Dulinovi na křídlo a nechal se složit, právě takové chyby mohou rozhodnout zápas.

Mezi 50. a 60. minutou hřiště zcela ovládli Skotové a měli drtivou převahu, Russel dal trestný kop a pak položil Cherry, Russel proměnil kop a Skotové vedli 20:18. V tu chvíli museli Velšané u televizních přijímačů skákat až do stropu, bylo jasné, že Francouzi je o prvenství nepřipraví. Sice 65. minutě Rebbadj (na snímku výše) vzal svou pětkou po maulu vedení Francie zpět na 23:20, ale na víc už Francouzi neměli.

Pak přišla karetní hra – červenou dostal Russel za vražení předloktím do Dulinova krku, potom Serin, který vystřídal Duponta, žlutou a už se také na hřiště nepodíval.

V závěru měla Francie zápas jakž takž pod kontrolou, ale zadák Brice Dulin se bizarně rozhodl, že míč neodkopne do autu a zpečetil zkázu francouzské patnáctky. Skotové vyvinuli obrovský tlak ve 22 fázích a pak Adam Hastings, který nastoupil na útokovku po vyloučeném Russelovi, přehodil míč až na levé křídlo Duhana van der Merweho a ten v 85. minutě zpečetil osud Les Bleus.

 

 

Brice Dulin vlevo

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora