Six Nations: Francie po 1. kole vede

8. února 2022 (20:44)

SvětovéZpravodajství

Foto v náhledu: Křídlo Les Bleus Gabin Villière pokládá svou třetí pětku v utkání 1. kola Tournoi six nations

Francie po prvním kole Six Nations vede tabulku po výhře 37:10 nad dlouhodobě nejslabším týmem soutěže Itálií. Bylo by to ostatně zlé, kdyby podzimní přemožitel All Blacks (40:25) s Azzuri prohrál. Vždyť naposledy Francouzi s Itálií prdli (podle francouzského perdu-prohráli) před 9 lety na Stadio Olimpico 18:23. A Italové v Six Nations prohráli už 33 zápas v kuse, naposledy porazili Skotsko před dávnými lety 28. února 2015. A tak už se delší dobu objevují hlasy jistých britských a irských ragbyových expertů, že by se Six Nations – tato perla mezi světovými sportovními událostmi – měla změnit na postupovou soutěž a příležitost že by měla dostat třeba Gruzie. Ale to by za současné výkonnosti Gruzie nic neřešilo a Six Nations je skvělý turnaj tak, jak je. I Novozélanďané tuto soutěž hodnotí lépe než svůj málo překvapivý Rugby Championship.

Francouzi se rozjeli až ve druhé půli

Francie – Itálie 37:10 (18:10)

„Tváří v tvář Bleus vypadá výlet na Stade de France jako nová epizoda Mission Impossible,“ vyjádřil se před utkáním nový kouč Italů Kieran Crowley (bývalý novozélandský internacionál vystřídal Jihoafričana Franco Smitha.) "Je to opravdu skvělý tým,“ řekl Kieran Crowley. Proti All Blacks podal neuvěřitelný výkon, hraje opravdu dobře. Podařilo se mu dosáhnout konzistence, která mu před dvěma nebo třemi lety chyběla. A abych shrnul všechny problémy italského ragby jednou větou: Francie může postavit čtyři týmy. Máme jen jeden...“

Gabin Villière (křídlo Francie, autor hattricku, pro France 2): "Musíme být na úrovni od prvního dne, a tady je to hotovo, je to příjemné a je to dobrý pocit, zejména před tímto publikem. Potvrdili jsme dva týdny práce. Skóre je tu, bonus je tu, takže na to nebudeme plivat. Pro budoucnost je to velmi pozitivní a samozřejmě budeme pracovat na zlepšení malých nedostatků, protože víme, že proti Irsku to bude velmi těžký zápas. Měli jsme těžký start do zápasu, s větrem a deštěm nás Italové dostali pod velký tlak, zachovali jsme chladnou hlavu a dali se na pochod dopředu.“

Villière v podstatě vystihl průběh zápasu, Francie se před překvapivě plným stadionem rozjížděla obtížně. Duo tahounů Antoine Dupont - Matthieu Jalibert se rozpadlo. Kouč Fabien Galthié byl nucen nechat zraněného Jaliberta odpočívat a na útokovku postavil neméně dobrého Romaina Ntamacka. Ale jako by toto spojení světovému hráči 1 Dupontovi úplně nevyhovovalo, předvedl jen dva své obvyklé kousky, z jednoho z nich položil pětku Dupont. Možná silný déšť a vítr v prvním poločase ovlivnil, že Francouzům trvalo dlouho, než položil Anthony Jelonch první pětku, a to ještě kvůli nepozornosti mlýnovky Stephena Varneyho. Druhou pětku přidal až v poslední minutě Villière. Ve druhém poločase už les Bleus hráli svou hru, Italy už nepřipustili k ničemu, přidali další tři pětky, Gabin Villière opět v poslední minutě zápasu, a připsali si ofenzivní bonus.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.