Six Nations: Francie měla namále

15. února 2021 (15:51)

SvětovéZpravodajství

V náhledu Damian Penaud, uvolněný Bricem Dulinem, pokládá v rohu druhou pětku Francouzů. Foto J. Crombie

S novým koučem Fabienem Galthié se francouzská XV začala měnit v kdysi obdivovanou lehkou galskou kavalérii, proto včerejší trochu upracovaný výkon les Bleus poněkud překvapil. Ale jen do chvíle, kdy si člověk uvědomí, že Francouzi hráli proti týmu, který naposledy v Dublinu porazili v roce 2011 a během této doby vyhráli z 12 zápasů pouhé 4! Dvakrát remízovali a utrpěli 6 porážek. Francouzští komentátoři zdůrazňují, že jde o výborný výkon, jakého Francouzi nedosáhli od roku 2011, kdy vyhráli 25:22 pod Markem Lièvremontem. V roce 2013 byla Francie na stadionu Aviva blízko další výhře, ale podařilo se jí pouze remízovat 13:13. Nedělní výhru proto považují „za více než pozoruhodný výkon.“

"Posledních deset let se tady bijeme, vítězství je krásné,"řekl po zápase centr Gael Fickou, zatímco Charles Ollivon tvrdí: "Upřímně, byl to jeden z nejtěžších zápasů, co jsem kdy hrál. Byla to válka od první do 80. minuty," řekl kapitán les Bleus, a dodal, že je rád, že dovedl svůj tým k vítězství v "urputné bitvě".

A bitva to skutečně byla, kdo ví, jak by se zápas vyvíjel, kdyby nastoupili Sexton a Murray na spojkách, pravděpodobně by se toho moc nezměnilo, Gibson Park byl irskými medii hodnocen známkou 6, Burs sedmičkou a Byrne dostal 5. Sexton a Murray by za daných okolností asi nedopadli lépe.

Pro začátek zápasu bylo charakteristické, že Francouzi zkazili dvě autová vhazování, do brejku se dostal jen Fickou, ale udělal předhoz a Francouzi se podívali, jak to vypadá v irském obranném území až 8. minutě. Obě strany si během prvních 20 minut několikrát zahrály ragbyový ping pong a Burns proměnil trestný kop. Francouzi v první čtvrtině vypadali, jako by si říkali: „Jen hrajte, Irové, hrajte, my si počkáme, až se unavíte!“

Ve 22. minutě se hosté podruhé podívali na polovinu Irů, ve 24. dostal Le Roux žlutou za podražení nohou, následkem byl trestný kop do autu, maul Irů a pak rozehrání na útok s výrazným (!!!) přečíslením a pětka Loweho, ale také razantní obranný zákrok Dulina, kterým Loweho přece jen posunul blíže autové čáře a ten špičkou kopačky tečoval lajnu (snímek níže). Následné autové vhazování si Francouzi za rámeček nedají, naprosto nepovedený, na přehozený míč nikdo ze zadních řad nereagoval, míč dostali Irové a srazili si ho dopředu. To byl závěr dlouhé fáze převahy Irů, během které Francii vymazali ze hřiště.

Nedáš – dostaneš, se říká, a Irové dostali ve 28. minutě po autovém vhazování a skvělé variabilní a rychlé kombinaci hostů, prostě francouzské klasice rukama, kdy Irové zjevně očekávali po zastavení Penauda ruck a několik rojových fází, ale Dupont rychle rozehrál na nekrytou levou stranu útoku na které si rváček Ollivon došel pro pětku. Kromě trestného kopu Jaliberta na 10:3 pro Francii, se ve zbytku 1. půle nic podstatného nestalo.

Ale stalo se ve druhém, už ve 42. minutě se Marchand dostal k brankové čáře, ale rozehrávka na volné útočníky se nepovedla. To nejdůležitější, co zajistilo Francouzům výhru, se stalo v 55. minutě, kdy při tlaku před brankovištěm domácích přenesl Jalibert dlouhou přihrávkou hru na volnou pravou polovinu hřiště Dulinovi a ten uvolnil Penauda k rozhodující pětce.

Francouzi si pak zkomplikovali život při autovém vhazování Irů, které špatně kontrolovali, míč se dostal k vystřídavšímu mlynářovi Kelleherovi a ten Francouzům utekl nehlídaným pětimetrovým koridorem a z pohodlného vedení 15:3 tu najednou bylo dramatických 15:10. A bylo ještě hůř, Willemse byl potrestán za vysokou skládku a Byrne snížil na 13:15.

Irové ožili, tlačí a drží míč, ale francouzská obrana drží, Jalibert pak v 72. minutě trefuje z trestného kopu tyčku, v 74. Vincent ignoruje dva volné spoluhráče při nadějném útoku Les Bleus. V posledních dvou minutách Francouzi dvakrát darovali Irům míč, ti se přesunuli na polovinu hřiště a spekulovali na chybu Francouzů a trestný kop, naštěstí pro ně Irové míč ztratili a byl konec.


Francie zvládala tlak Irů na začátku i v průběhu utkání s přehledem organizovaně a bez zmatků. Mohla dostat o jednu pětku víc, ale jde o to, že jen mohla, situaci zvládla a ubránila. Sama sice položila jen dvakrát, ale zvláště první pětku se dá označit za par excelence.

 

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora