Six Nations: Anglie padla

6. února 2020 (23:03)

SvětovéZpravodajství

Před 2. kolem turnaje Six Nations, se ohlédneme za nejatraktivnějším zápasem 1. kola mezi Francií a Anglií a podíváme se, zda se splnily předpovědi, že Anglie v Paříži vyhraje. V prvním kole uspokojily jen dva zápasy, skoro nic se nedá vytknout ostře sledovanému zápasu Francie s Anglií a drtivý rozdíl ve skóre nic nevypovídá o tom, že herně nebyl špatný ani zápas Walesu s Itálií. Jen Irsko přes výhru nad Skotskem potvrdilo, že jeho matné výkony na mistrovství světa nebyly náhodné.

Největší ohlas samozřejmě vzbudilo vítězství Francie nad Anglií. Nový a mladý tým kouče Fabiena Galthié získal skalp vicemistra světa Anglie, což ve Francii vzbudilo po několikaletých nepříliš přesvědčivých výkonech národního týmu opatrný optimismus. Naopak Anglie je poněkud v šoku, minimálně podle ohlasů na sociálních sítích, kde se skutečně přetřásá otázka, zda by to už Eddie (Jones) neměl zabalit. Ale i odborníci mají výhrady, třeba Jake Goodwill z Daily Telegraph konstatuje, že "Mayovy akce mistrovské třídy zachránily Anglii v Paříži před ponížením, bylo to jedno z nejhorších představení éry Eddie Jonese." Ale nutno podotknout, že to byly individuální akce, které prokázaly schopnosti Johnyho Maye, ne však schopnosti anglického týmu.

Když vezmeme v potaz, že před rokem dostala Francie na Twickenhamu výprask 8:44, že Anglie měla v nedělním utkání 70 procentní územní převahu a 60 procentní v držení míče, je jasné, že to byla precizní obranná hra, která Angličanům prakticky nic nedovolila. Podíl na tom má nepochybně Shaun Edwards, nový defenzivní trenér Francouzů.

Precizní obrana domácích vymazala jak Forda, tak Farrella a nedovolila jim tvořit hru, ale byl to především Ben Youngs na mlýnovce, který svou pomalou rozehrávkou brzdil akce hostů, a navíc mnoha kopy zásoboval míči Francouze. Ostatně jeho výkon ocenil Eddie Jones pro sobotní zápas se Skotskem zařazením mezi náhradníky.

A tak ze strany Anglie je možno vysoce ocenit jen dvě akce, při kterých Jonny May zařadil francouzské útočníky mezi diváky, jinak si Angličané nevypracovali žádnou šanci.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora