Sevens: Oba týmy ČR postoupily do Rugby Championship

14. července 2021 (23:03)

DomácíZpravodajství

V náhledu: České ženy porazily domácí Maďarky 32:5. Foto Martin Flousek (Převzato z webu ČSRU)

Budapešť 9. - 11. 7. 2021 – Víkendový sedmičkový turnaj evropské turnajové série Sevens Trophy v Budapešti přinesl českým barvám velkolepý úspěch – postup do Europe Championship, tedy do kategorie, ve které soutěží všechny ve světovém žebříčku vysoce postavené země evropské země, pokud se nezúčastňují světové série World Rugby Sevens Series. Jak pro mužský, tak i pro ženský reprezentační tým to znamená obrovský úspěch, nyní budou mezi evropskou elitou.

Cesta mezi elitu v sérii dvou turnajů byla podle dosažených výsledků zdánlivě jednoduchá, ale nebyla bez překážek. Jednu představovalo v prvním turnaji v Záhřebu Lucembursko, které sice v konečném účtování skončilo až na 9. místě, ale naši s Lucemburčany nečekaně prohráli 12:14, naštěstí to byl jediný výpadek. Ve čtvrtfinále naše reprezentace Lucemburčanům vrátila porážku i s úroky 31:12, v semifinále porazila Belgii 19:17 a ve finále se vypořádala s Ukrajinou 29:12 a získala tak základ 20 bodů pro pozdější postup. Tu druhou pak v Budapešti Belgie, nebo lépe řečeno rozhodnutí rozhodčího.

Budapešť 10. 7. 2021 Česko v. Dánsko 26:14

V Budapešti měli naši muži ve skupině obtížné soupeře, ale vyrovnali se s nimi bez ztráty bodů: Dánsko 26:14, Chorvatsko 26:12 a Rumunsko 19:15. Ve čtvrtfinále smetli Lotyšsko 26:0 a podobně v semifinále Švédsko 24:0. Ve finále je ale potkal problém, vyloučení Berounského za zákrok, který rozhodně nevypadal nebezpečně, ale nutno vzít v úvahu, že rozhodčí to viděl zblízka. Naše hráče, kteří do té doby vedli 12:0, vyloučení vykolejilo, hned po trestném kopu dostali pětku na 12:5. Ve druhém poločase několikrát chybovali a Belgičané položili dvakrát na konečných 22:12.

Druhé místo mužů v Budapešti však v celkovém bodovém součtu znamenalo, že celkovým vítězem série a jediným postupujícím do evropského šampionátu je naše reprezentace. V příštím roce tak v šampionátu nahradí Polsko a jejími soupeři budou Španělsko, Německo, Rusko, Litva, Gruzie, Portugalsko a Itálie.

Trophy série mužů 2021

Trophy série žen 2021

Ženy na tom byly v Zagrebu ještě lépe než muži, ve skupině porazily Finky 24:0, Maďarky 38:5 a Turkyně 55:0. Úspěšně prošly i fází play off – ve čtvrtfinále smetly Moldavanky 34:0, v semifinále Švédky 24:0 a až ve finále musely čelit silným Ukrajinkám, ale zápas kontrolovaly a vyhrály 12:7, to znamenalo rovněž 20 bodů v tabulce evropské série.

Ale v Maďarsku se už tolik nedařilo, ve skupině prohrály s Finskem 7:12, což při třech výhrách (Norsko 22:0, Moldavsko 37:0 a Maďarsko 32:5) a oné prohře s Finskem znamenalo 2. místo. To samo o sobě mnoho neznamenalo, ve čtvrtfinále suverénně porazily Švédsko 26:0. Ve finále pak znovu narazily na Ukrajinky a dvě chyby rozhodly o porážce 5:14.

V případě ženské soutěže Trophy postupují do šampionátu dva týmy – Ukrajina i Česká republika. Naše ženy se tak budou muset vypořádat s Ruskem, Španělskem, Polskem, Belgií, Skotskem, Portugalskem, Německem a Walesem.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora