Sedm pětek od Německa

3. října 2021 (03:54)

DomácíZpravodajství

V náhledu: James Faktor se na obrázku snaží proniknout obranou Němců (foto: Petr Skála)

Soupeř pro přípravné utkání české reprezentace před listopadovými zápasy mistrovství Evropy Conference 1 North Německo už dlouho není to Německo, které naši ragbisté kdysi dávno běžně poráželi, výsledek odpovídá současným možnostem našeho národního týmu. Poslední utkání, které naše reprezentace s Německem v tehdejším evropském mistrovství divize 1B vyhrála, se hrálo právě před 10 lety v Heidelbergu a vyhrála 29:23. Ale úplně poslední soutěžní utkání s Němci v divizi 1B přineslo shodou okolností rovněž v Heidelbergu debakl 12:76.

Česká republika – Německo 17:49

Poločas 0:23 * Pětky 3:7 (1trestná) * KP 1:3 * TK 0:2 * DG 0:0 * ŽK 2:0 * Rozhodčí Rutger van  Fassen (Nizozemsko).

Body Česko: Adámek 10 (2P), Faktor 5, Hopp 2

Body Německo: Klewinghaus 17 (1P,3KP,2TK), Renc 5, Biskupek 5, Lehmann 5, Windemuth 5, TP 7, Blume 5

Česko: 1 David Jaroš, 2 Tomáš Adámek, 3 Radek Novotný, 4 Robert Trefný, 5 Martin Charvát, 6 Vlastimil Diviš, 7 Dan Hošek, 8 James Faktor – 9 Marek Šimák, 10 Matyáš Hopp – 11 David Miřácký, 12 Jan Čížek (C), 13 Jan Tieber, 14 Jakub Čížek – Martin Kohout

16 Pavel Šíma, 17 Ondřej Kučera, 18 Tomáš Stránský, 19 Lukáš Chytil, 20 Nicolaas Uys, 21 Karel Berounský, 22 Sheldon Fortuin, 23 Albert Froněk

Německo: 1 Jörn Schröder, 2 Alexander Biskupek, 3 Antony Dickinson, 4 Hassan Rayan, 5 Tim Schiffers, 6 Robert Lehmann, 7 Justin Renc, 8 Timo Vollenkemper – 9 Pierre Mathurin, 10 Nikolaj Klewinghaus – 11 Tim Biniak, 12 Luke Wakefield, 13 Felix Lammers, 14 Zani Dembele – 15 Tobias Apelt

16 Mathis Blume, 17 Paul Schüle, 18 Jordan Gogo, 19 Tyrell Williams, 20 Nico Windemuth, 21 Nicolas Rinklin, 22 Oliver Paine, 23 Anton Gleitze

Praha-Petrovice 2. 10. 2021 – Německo je jasně nad síly současného českého výběru, od začátku utkání dominovalo, hned první mlýn skončil zhroucením a trestným kopem Němců a ti si znovu zvolili mlýn a pak rozvinuli útočnou akci, které náš tým nebyl schopen čelit, pokládal Nikolaj Klewinghaus, který se také pokusil proměnit kop, ale trefil jen tyč.

Také naši se dostali do šance, po autovém vhazování mezi desetimetrovou a dvaadvacítkou Němců skvěle pronikl Šimák obranou, přihrál rozběhnutému Čížkovi, kterému se otvírala cesta k brankovišti, ale Čížkovi vypadl míč. Němci pak poslali daleký kop hluboko do naší 22 a obranný odkop Matyáše Hoppa skončil v rukou hostů, ti po náporu na naše brankoviště dostali trestný kop, proměnili ho v autové vhazování a protlačený maul. Běžela 10. minuta, pokládal Justin Renc, Klewinghaus zvýšil kopem na 12:0 pro hosty.

Následujících 18 minut se hrálo vyrovnaně, byť poněkud rozháraně. Vzrušení přinesla 17. minuta, Hoškův překop za obranu hostů zachytil Jan Čížek, uvolnil bratra Jakuba a ten položil, jenže Jan, tísněn v okamžiku přihrávky obranou, vyšlápl do autu, pětka neplatila. Naši se i v následujících minutách pokusili o několik rychlých útočných akcí, ale žádnou se nepovedlo kvůli pozorné obraně hostů dotáhnout k položení.

Ve 28. minutě po dalším nátlaku Němců přišel trestný kop za stržení maulu, další kop do autu na naší pětimetrovce a protlačený maul s položením (Biskupek) na 0:17. Němci nadále v převaze, náš tým je nucen soustřeďovat se na obranu, i když čas od času se mu povede zaútočit, ale bez efektu. Dominance hostů se pak do konce první půle zúročila jen ve dvou trestných kopech Klewinghause na 0:23.

Přestávka tak trochu narušila soustředění obou stran, vyměňovaly se kopy, ale naši se brzy dostali na dvaadvacítku Němců, z autového vhazování vytvořili maul s dlouhým postupem, trestným kopem do autu a dalším maulem, který skončil v 50. minutě v brankovišti hostů, pokládal Tomáš Adámek. Němci ale odpověděli už za 4 minuty, protlačeným maulem, jak jinak, pokládal Lehmann. V 58. minutě to byl opět Adámek, který nesl míč na konci protlačeného maulu a přidal druhou pětku na 10:30.

A aby toho nebylo málo, také další pětka Němců padla po trestném kopu do autu a protlačeném maulu (Nico Windemuth a kop Klewinghaus na 10:37). Hra rozhodně neoplývala krásou, nebylo mnoho akcí hraných rukama od autu k autu, drobila se do drobných soubojů v kontaktu a mlýnů a trestných kopů. Po sérii trestných kopů pro hosty přišla druhá žlutá karta za vysokou skládku a trestná pětka na 10:44.

Náš tlak pak vyústil v pětku Jamese Faktora, když využil špatné rozehrávky německé útočné řady, Hopp zvýšil na 17:44. Bilanci zápasu uzavřel v 78. minutě Mathis Blume pětkou po velice důrazné a pohledné a po dlouhé době opět rukama rozehrané akci německého týmu.

Co dodat? Němci jednoznačně dominovali ve mlýnech, měli své auty a jejich protlačovaným maulům nebylo v silách našeho roje čelit. Ostatně i naše dvě pětky padly po maulech, proti tomuto hernímu prvku není obrany. Útočné formace tentokrát přišly zkrátka, i když ta německá dvě pětky po vypracovaných akcích položila. Na druhé straně ta naše zase úspěšně mnoho dalších pokusů ubránila a měla několik slibných útočných náznaků. Na nejvyšší evropskou třídu to zatím není, ale pokud rozehraná sezóna proběhne bez komplikací, měl by se náš národní tým bez problémů vrátit zpět do divize Trophy.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.