Rugby Championship: Nepřekonatelní All Blacks

7. září 2021 (02:24)

SvětovéZpravodajství

Stadion v Perthu byl téměř zaplněn, ale diváky domácí Wallabies nenadchli, prohráli už letos s Novým Zélandem potřetí

Austrálie – Nový Zéland 21:38 (0:18)

"Nový Zéland byl schopen lépe odolat tlaku," komentoval Hooper průběh utkání, "udělali jsme pár chyb a zápas byl ztracen, naše schopnost vrátit se zpět do hry je docela kritická. Oni jsou docela rafinované stroje, pokud jde o plnění toho, co potřebují.“

Průběh utkání potvrzuje Hooperova slova. Už na začátku zápasu se Wallabies dostali do velké šance, Samu Kerevi skvěle prošel obranou, ale přezkum TMO odhalil, že při rucku Kerevi zahájil útok z ofsajdové pozice. All Blacks se pak po trestném kopu usadili na polovině Wallabies, dostali je pod tlak a zajistili si uklidňující vedení 3:0.

Tři minuty v jednom kuse drželi domácí míč a hezkou variabilní hrou se drželi na polovině AB, stačila však malá chybička, ztráta míče a Blacks se s tím nemazali, odkopli míč daleko na polovinu domácích, a ti pod tlakem vyprodukovali další chyby a Beauden Barrett trestal podruhé.

Wallabies se snažili, ale jako by byla na čáře 22 na straně soupeřů neviditelná bariéra, nebyli schopni ji překonat. Naopak Blacks stačí jednoduché situace jako v 17. minutě: kop k následování mezi obránci, zpracování míče, dvě přihrávky, položení (Jordie Barrett), s kopem po pětce už je to 13:0 pro AB.

Ve 27.minutě vyskočil zadák AB Jordie Barrett pro míč a jak hráči rádi ve výskoku dělají, nastrčil daleko od sebe nohu, trefil Mariku Koroibeteho rovnou do obličeje a zcela po právu dostal červenou kartu. V novozélandských mediích se strhla dost nechutná diskuse, že to byl výrok moc přísný, že stačila žlutá karta. J. Barretta v duchu nových pravidel po 20 minutách vystřídal Damian McKenzie.

Velkou šanci na bodování pak měli domácí mezi 35. a 38. minutou, kdy po postupném útoku poslal Lolesio diagonální překop pro křídlo Kellawaye, ale bylo to moc vysoko a navíc prostor u praporku střežil Ioane. Z toho tedy nebylo nic, ale rozhodčí Damon Murphy při výhodě pro Wallabies vrátil akci zpět k trestnému kopu. Po kopu do autu a vyhraném vhazování s maulem položil ve 39. minutě Koroibete, jenže další přezkum TMO odhalil dvojí pohyb. A aby toho nebylo málo, All Blacks po odkopu na polovinu domácích dostali trestný kop za držení míče po skládce domácími, ale stejnou situaci, jakou před minutou domácí nezvládli, All Blacks proměnili ve druhou pětku (Havili).

Tate McDermotta na mlýnovce jsme po předchozím utkání chválili, v útočných akcích je skutečně výborný, dovede proniknout obranou, nenechá se jednoduše zastavit, umí se skládkám vyhnout, ale má stejnou vadu, jako řada dalších mlýnovek na nejvyšší úrovni – dlouho si za rucky rozmýšlí co s míčem, dlouho si staví obstrukční bariéry z rojníků a často zbytečně odevzdává zadarmo míč soupeři svými box kicky. Však se mu jeden hned v úvodu druhé půle málem nevyplatil, když mu ho srazil Dalton Papallii, prostě místy hraje hloupě.

Svou chybu ale napravil v 50. minutě, kdy pronikl hluboko do obranného území Novozélanďanů, kde po několika přihrávkách a rucku pronikl Folau Faiga’a do brankoviště, Lolesio přidal kop.

V 53. minutě jsou Australané nuceni vykopávat z brankové čáry, což má za následek vynikající rychlou akci Novozélanďanů přes tři obránce po ose Havili – Papallii – Jordan a třetí pětku Blacks.

Wallabies si při útočných akcích příliš nerozuměli, dělali hodně chyb. V 61. minutě si ve dvaadvacítce All Blacks přihrávali vestoje a přihráli Havilimu k jeho druhé pětce. Hned nato Wallabies rozvinuli postupný útok, ale pomalý a s chybou, která umožnila McKenziemu únik a položení pětky, která ale nebyla uznána pro chybu při předchozím zpracování přihrávky od B.Barretta.

V 66. minutě unikl po mlýnu na polovině AB Pete Samu, tísněn obránci přihrál Whitemu (snímek níže), který na mlýnovce vystřídal McDermotta a Wallabies snížili na 14:28, když kop proměnil Hodge.

O dvě minuty později Novozélanďané položili pátou pětku po přenesení hry do dvaadvacítky domácích, průnik Ioaneho zakončil pětkou Lienert-Brown a konečně z další vypíchnuté přihrávky Wallabies Perenarou a jeho šikovném překopu pro Bridgeho zakončili All Blacks svůj pětkostroj šestou pětkou.

Poslední slovo pak patřilo domácím, kteří svůj postupný útok ve dvaadvacítce AB zbrzdili, ale situaci zachránil White průnikem a přihrávkou Banksovi, který položil třetí pětku Wallabies.

Ukazuje se, že v Austrálii, kde se hrají hned tři hry ragbyového typu – Rugby Union, australský fotbal, Rugby League, mimochodem mnohem populárnější než ragby XV – není na rozdíl od Nového Zélandu dost hráčů pro klasické ragby, možná, že to je důvod, proč je historický poměr výher All Blacks nad Wallabies 2,6:1.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.