Rugby Championship 2022 – velká zkouška pro All Blacks

3. srpna 2022 (23:06)

SvětovéZpravodajství

Letošní 27. ročník mistrovství jižní polokoule (do roku 2011 soutěž Tri Nations) staví suverénního vládce soutěže s 18 vítězstvími All Blacks do docela choulostivé situace, po čtyřech porážkách v posledních pěti utkáních novozélandská veřejnost čeká změnu. Čtvrté místo ve světovém žebříčku berou novozélandští fandové úkorně, ale ani soupeři na tom nejsou o moc lépe, aktuální světový šampión Jižní Afrika je třetí, Austrálie šestá a Argentina devátá. Ovšem v poněkud jiné situaci je Nový Zéland, který si světové veřejné mínění přes nějaké ty výpadky stále spojuje s ragbyovou světovládou. Ne tak novozélandská veřejnost, pomalu ztrácí o ragby zájem, hra už přestává být výkladní skříní země. Jak to vidí redaktor Planet Rugby Lawrence Nolan:

Účast dospívajících ve hře klesla za posledních 10 let o 17 procent, přičemž stále více škol a klubů se zaměřuje na první týmy a ne na ostatní. Kluby se spojují, návštěvy po celé zemi se zmenšují, dokonce i televizní sledovanost klesá. Na základě pověsti vytvořené předchozí generací zůstávají novozélandští hráči pozoruhodně populárním importem pro bohatší svět, ale kouč Blues Leon MacDonald nedávno prohlásil, že je stále těžší a těžší najít elitní hráče.

Je tedy pro druhdy neotřesitelnou ragbyovou velmoc životně důležité, aby přestala ztrácet pozici, hráči si to uvědomují a jsou z toho trochu nervózní. Dobře vědí, že jejich momentální situace nahrává ostatním, aby se na Blacks pořádně vytáhli.

Rugby Championship se nehraje jen o hlavní trofej, ale podobně jako v Six Nations se hraje o trofeje mezi jednotlivými zeměmi. Nejstarší (od roku 1930) je Pohár lorda Bledisloe (Bledisloe Cup) mezi Austrálií a Novým Zélandem. Podobně se mezi Novým Zélandem a Jihoafrickou republikou soutěží o Freedom Cup (od roku 2004), mezi Austrálií a Jižní Afrikou se hraje od roku 2000 o Mandela Challenge Plate a mezi Austrálií a Argentinou o Puma Trophy. O trofej se mezi oběma zeměmi hraje od roku 2000, ale v rámci Championship od roku 2012.

Letos se hraje podle upraveného systému, každá země vyjede k soupeři ke dvěma zápasům: Argentina bude hostit Austrálii dvakrát a Jižní Afriku jednou; Austrálie bude hostit Jižní Afriku dvakrát a Nový Zéland jednou; Nový Zéland bude hostit Argentinu dvakrát a Austrálii jednou; a Jižní Afrika bude hostit Nový Zéland dvakrát a Argentina jednou. Výsledky utkání budeme zveřejňovat ve víkendovém výsledkovém servisu.

  6. 8. Jihoafrická republika v. Nový Zéland 17:05 CEST Nelspruit
  6. 8. Argentina v Austrálie 21:10 CEST Mendoza
13. 8. Jihoafrická republika v. Nový Zéland 17:05 CEST Johannesburg
13. 8. Argentina v Austrálie 21:10 CEST San Juan

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora