REIC: Gruzie klopýtla

9. února 2022 (00:21)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Favorizovaná Gruzie doplatila na covid a s Portugalskem jen remízovala

Jen remíza s Portugalskem

Gruzie – Portugalsko 25:25 (15:11)

„Příčinou našeho neúspěchu byl covidu. Bohužel jsme nebyli schopni naplnit sestavu. Celkem onemocnělo covidem 11 hráčů. A co je nejhorší, během týdne jsme museli prakticky každý den měnit sestavu,“ odůvodnil nečekaný výpadek Gruzie v domácím utkání proti Portugalsku kouč Levan Maisašvili…

Byla to třetí remíza ve 23 zápasech Gruzie s Portugalskem (dosud 16 vítězství, 2 remízy, 4 porážky), poslední porážku Gruzie utrpěla v roce 2005 v Lisabonu 14:18 a naposledy remízovala v roce 2009 v Tbilisi 20:20. Tým který by mnozí rádi viděli mezi elitními týmy Six Nations si remízou možná zadělal na problém s predikovaným vítězstvím v letošním ročníku evropského šampionátu.

Že Gruzínci mají potíže, bylo zřejmé od první minuty, byli pod stálým tlakem a půl hodiny se prakticky nedostali za půlicí čáru. Portugalci však své převahy kromě dvou trestných kopů nedokázali využít, Gruzínci dobře bránili a Portugalci dělali chyby v rozehrávce. Ale chyby byly na obou stranách, Gruzínci nezvládali autová vhazování. Ale nakonec se Gruzínci začali prosazovat a první pětku položil po krásné křídelní akci Tabusadze. Další dvě pětky domácí položili rojem, v obou případech po trestných kopech na pětimetrovku, maulech a řadě pokusů prorazit. Naopak Portugalci položili dvě pětky po akcích útoku a jednu po proražení obrany na brankové čáře rojem.

Portugalský trenér Francouz Patrice Lagisquet řekl, že je šťastný i frustrovaný: "Šťastný, protože remízovat v Gruzii je vždy dobrý výsledek, ale frustrovaný, protože jsme mohli být lepší. Nehráli jsme na naší nejlepší úrovni, i když jsme proti nim zahráli věci, kterých jsme nikdy předtím nedosáhli," řekl Francouz po výsledku, který Vlkům vynesl dva důležité body pro kvalifikaci na mistrovství světa 2023.

Rumuni vyhráli díky slabému poločasu Rusů

Rumunsko – Rusko 34:25 (24:7)

Nepočetná návštěva na krásném novém stadionu Arcul de Triumf byla svědkem dominance Rumunů v prvním poločase. Rusové překvapivě několikrát v průběhu zápasu přišli o míč, Rumuni jim ho prostě vytrhli z rukou. A když už si míč udrželi, ztráceli při svých útočných pokusech území, ale postupně se zlepšovali.

Dmitrij Parchomenko, který v utkání položil dvě pětky, to podle portálu Regbi Rossii charakterizoval slovy: „Zápas se ukázal jako těžký, ale s tím jsme počítali. První poločas byl chaotický, protože jsme dlouho nehráli, poslední zápasy jsme měli v listopadu. O přestávce se ale uklidnili, trenéři nás upozornili, co je třeba zlepšit.“

A Rusové toho zlepšili hodně, vždyť druhý poločas vyhráli 18:10. Zdálo se, Rumuni se vysokým vedením uspokojili a vzpamatovali se teprve, když Rusové stáhli jejich náskok na 25:31. Rumuni přitlačili a pár minut před koncem vzali Rusům trestným kopem defenzivní bonus. Medvědi ještě měli malou šanci snížit, ale špatně rozehráli trestný kop před rumunským brankovištěm a byl konec.

Španělé se poločas rozehrávali

Španělsko – Nizozemsko 43:0 (19:0)

Španělé v prvním poločase položili 3 pětky v patnáctiminutových intervalech, soupeře na svou polovinu skoro nepouštěli. Ve druhém poločase přidali čtyři položení a o několik šancí se ještě nepřesnostmi a ztrátami míčů připravili. Nizozemci se za celý zápas nedostali k žádné bodové příležitosti a je jasné, že nebudou mít v letošním ročníku žádnou šanci na úspěch.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora