REC: Favorité drtí outsidery

18. února 2019 (18:11)

SvětovéZpravodajství

Ragby není kopaná, nemůže se stát, že by outsider překvapil favorita, jako se to přihodilo Řecku, když prohrálo 0:1 s Faerskými ostrovy v kvalifikaci na Euro 2016, tak ani nepřekvapují výsledky 2. kola mistrovství Evropy, ve kterém Rusko vymazalo ze hřiště Belgii, nebo Rumuni jasně porazili Německo, jen přemožitel Ruska Španělsko v Tbilisi podlehlo Gruzii v zápase dvou rozdílných poločasů relativně přijatelným výsledkem. (Snímek v náhledu: Gruzie v Španělsko)

Gruzie – Španělsko 22:10 (12:5)

Oba týmy zápasily více s nepříznivým počasím, silným větrem a zimou, kterou vítr ještě zesiloval. Hlavní trenér "Leones" Santiago Santos připustil, že Gruzie je silnější a že neměli příliš šancí na úspěch: "Vítr ovlivnil průběh hry, ale myslím, že Gruzie by v každém případě zvítězila, protože je silnější. V první polovině jsme hráli proti větru a Gruzie toho využila, ale nám se větru využít nepovedlo,“ v čemž tak docela pravdu neměl, protože svou druhou a poslední pětku Španělé položili právě díky větru.

Zatímco v první půli položily oba týmy své pětky po protlačovaných maulech, ve druhém Gruzínci roztahovali hru a snažili se Španěly přehrát pohybem. Gruzínci naprosto dominovali ve mlýnech, většina mlýnů končila zhroucením Španělů a trestným kopem, když Španělé neudrželi tlak domácích. Španělé sice hráli ve druhé půli s větrem v zádech, ale bylo jim to málo platné, výkopy a obranné odkopy vítr většinou nekontrolovatelně zahnal za koncovou čáru, a tak se hra vracela do výchozích pozic. Za zmínku stojí, že se prakticky nedostali z vlastního obranného území. Vítr, který při kopech odnášel míč od branky, si nakonec trochu zašpásoval a po odkopu Španělů z vlastního brankoviště zanesl míč do autu na pětimetrovce Gruzie. Po chybě Gruzínců při autovém vhazování vhazovali hosté do mlýna, povedlo se jim rychle vyhrábnout, a zatímco se obě formace hroutily na hromadu, střídající vazač Goia po zavřené straně prorazil do brankoviště a snížil na konečných 22:10.

Rusko – Belgie 64:7 (33:7)

Po porážce Rusů od Španělů a výhře Belgičanů nad Němci v prvním kole, se ve střetnutí ruských Medvědů s Černými ďábly čekal vyrovnanější souboj. Jenže Rusové čelili po návratu v Madridu silné kritice a tak se do Belgičanů pustili s cílem napravit výpadek z prvního kola.

A povedlo se jim to nadmíru, kouč Lyn Jones byl po utkání velmi spokojen: "Budeme na mistrovství světa, takže musíme být silní, v dobré fyzické kondici a dobře organizování. Dnes se nám podařilo předvést hru vysoké úrovně. Dobře jsme ovládali míč a hráli disciplinovaně, takže jsme nedali soupeři šanci bodovat z trestných kopů:“

Guillaume Leleux, trenér belgického týmu:„67 bodů jsme si dnes zasloužili. Bylo nám jasné, že to bude obtížný zápas. Sledovali jsme zápas Španělsko - Rusko a pochopili, že to utkání měli vyhrát Rusové. Neměli jsme tedy žádné iluze o tom, jak se dnes bude hra vyvíjet, protože bylo jasné, jak bude ruský tým motivovaný. Hráli jsme proti velmi atletickému týmu. Nicméně to nás neomlouvá. Neospravedlňujeme nás ani to, že jsme zařadili několik mladých nezkušených hráčů a po tvrdé cestě jsme šli do hry téměř bez odpočinku.“

Rumunsko – Německo 38:10 (17:3)

Rumuni rozhodně nezáří spokojeností, rumunská media hovoří o tom, že Duby byly nepřesvědčivé a hra neudělala dojem. Pravda je, že Němci se zaměřili na obranu a Rumuni s tím měli problém. Položili sice šestkrát, ale sami čekali, že se v brankovišti Němců ocitnou častěji, a to ještě Rumuni dvakrát skórovali v době mezi 56. a 62. minutou, kdy nedisciplinovaní hosté měli mimo hru 3 hráče se žlutou kartou.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.