Ragby se vrací do Austrálie

3. července 2020 (01:21)

SvětovéZpravodajství

Po tři a půl měsíční přestávce se australští ragbisté vrátí na hřiště, po Novém Zélandu a České republice se vrátí do hry další země. Jen hráči to budou mít o něco těžší, museli souhlasit se snížením svých platů o 30 procent, i když původní jednání s hráči tradičních účastníků Super Rugby Queensland Reds, Waratahs, Melbourne Rebels a ACT Brumbies začínalo na šedesáti procentech původních předkoronavirových gáží. Ale při jednáních v průběhu minulého týdne mezi hráči a vedením Rugby Austrálie (jak se nyní jmenuje australská ragbyová unie, pozn. red.) došlo ke kompromisu a snížení platů o pouhých 30 procent.

 

Pět týmů bude hrát australskou Super Rugby dvoukolově 10 týdnů, pak bude v září následovat dvoutýdenní série play-off a 19. září pak bude finále. Bude se hrát podle dočasných pravidel doporučených World Rugby.

Zápasy v Brisbane a Canbeře budou mít omezený počet diváků kvůli tomu, že ve státě Queensland a Australian Capital Territory je nově vyšší výskyt infekce covid-19. Dobrou zprávou pro australské fanoušky je, že utkání bude přenášet Fox Sports a Foxtel.

Týmy:

Brumbies

Sídlo Canberra (Australian Capital Territory), stadion GIO Stadium. Franšíza pro oblasti Teritorium hlavního města a část Nového Jižního Walesu. Úspěchy: vítěz Super Rugby 2001, 2004. Před přerušením řádné soutěže po 7. kole byli na 2. místě. Největší kandidát na výhru SR AU 2020.

Rebels 

Sídlo Melbourne (Victoria), stadion AAMI Park. Franšíza pro teritorium státu Victoria. V Super Rugby nejlépe na 9. místě (2018). Před přerušením řádné soutěže po 7. kole byli na 9. místě.

Reds

Sídlo Brisbane (Queensland), stadion Suncorp Stadium. Franšíza pro teritorium státu Queensland. Vítěz Super Rugby 2011. Před přerušením řádné soutěže po 7. kole byli na 10. místě.

Waratahs

Sídlo Sydney (Nový Jižní Wales), stadion Sydney Cricket Ground nebo Western Sydney Stadium. Franšíza pro Nový Jižní Wales. Vítěz Super Rugby 2014. Před přerušením řádné soutěže po 7. kole byli na 14. místě. Zajímavost: Waratahs hráli v roce 2005 v Praze proti české reprezentaci a vyhráli 94:3 (52:3) viz foto níže.

Western Force

Sídlo Perth (Západní Austrálie), stadion HBF Park nebo UWA Rugby Park. Franšíza pro teritorium státu Western Australia. V Super Rugby tým startoval už v letech 2006 až 2017. Nejlepšího umístění – 7.místo – dosáhl v roce 2007. Tým byl zařazen do SR AU poté, co se nenašlo řešení pro zařazení japonských Sunwolves, kteří by se museli na celou dobu soutěže přemístit do Austrálie.


 

Nejbližší program

3.6. Reds – NSW Waratahs
4.6. Brumbies – Rebels
10.6. Rebels – Reds
11.6. Waratahs – Western Force

 

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora