První Kylof Cup se vydařil

12. června 2022 (19:10)

DomácíZpravodajství

Dragon Brno se nenechal zastavit a získal historicky první titul vítěze sedmičkového turnaje Kylof Cup. Foto Josef Koláček

Havířov 11. 6. 2022 (foto Josef Koláček) – Když sportovní ředitel klubu Patrik Kovács přišel s myšlenkou na uspořádání turnaje v sedmičkovém ragby, byl záměr vedením klubu přijat s vírou, že se alespoň nejbližší kluby přihlásí. Nakonec se seznam potenciálních účastníků rozšířil až na devět, ale adepti účasti postupně z různých důvodů odpadali. Například měl na turnaji hrát slovenský národní tým, ale do jeho plánu vstoupil turnaj Rugby Europe Men's Sevens Conference 2, který se měl hrát až za 14 dnů, ale hrál právě tuto sobotu a neděli na Maltě, kde Slovensko skončilo třetí. Odpadly i týmy Bystrce a Vyškova, junioři Dragonu Brno a také naši junioři, protože se ukázalo, že bychom z různých důvodů tým nesestavili.

Kylof Cup je součástí Moravia Rugby Tour 7

Pozitivní je, že náš turnaj byl zařazen do turnajové série Moravia Rugby Tour 7, nově vytvořené neúnavným propagátorem sedmičkového ragby Tomášem Krejčím z Brna, který byl také iniciátorem vytvoření sdružení Moravia Rugby před dvěma lety. Kylof Cup byl prvním turnajem této série, následuje 18. a 19. června mistrovství ČR ve Vyškově, což je sice republiková akce, ale pro Moravu součást Tour 7. V sobotu 25. června jsou v Olomouci Prezidentské sedmičky a hned v neděli 26. června Vysočina Cup v Novém Městě na Moravě.

Jak už v avízu k článku uvedeno, organizačně vše klaplo, také zásluhou mužů a juniorů, kteří se kromě Patrika a členů organizačního výboru zaangažovali na přípravě turnaje a patří jim dík.

Ceny předány, ta letošní hlavní – neputovní plaketa – sice nebude pro příště cenou hlavní, ale ponese štítky s názvy prvních tří týmů daného ročníku, vítězové se s cenou vždy vyfotografují. Patrik už má v hlavě náhradu za trofej, kterou se nakonec nepovedlo zajistit, dohodnutý zhotovitel jaksi zaváhal a trofej, kovářský artefakt představující malý kvádřík uhlí s vetknutým kylofem, nezhotovil.

Hra vítězného Dragonu Brno a Olomouckých borců měla určitě vyšší úroveň než hra našich nebo ostravských Sokolů, naše týmy byly výkonnostně vyrovnané, ale Ostravští měli ve finále o 3. místo více vůle po vítězství a nadělali také méně chyb, ale sportovní hodnocení hry našeho týmu zůstává na Patrikovi.

Výsledky a umístění

Jak to viděl trenér Patrik Kovács

S průběhem turnaje jsem docela spokojen. Pro naše hráče byla před MČR 7´konfrontace s jinými týmy velice důležitá. Výsledkově to bylo z naší stránky slabší, ale zápas od zápasu jsme výkonnostně rostli. I když byli hráči nabádání ke hře do prostoru, první zápas byl z naší strany odehrán zcela způsobem à la XV. Hráči ztráceli v kontaktu balon a z protiútoků jsme dostávali laciné body. Další zápasy už měly parametry sedmičkové hry, přesto musíme zapracovat hlavně na obraně. Máme na to ještě 4 tréninky do MČR ve Vyškově. Vždyť ve Vyškově budeme obhajovat loňské 8. místo a podle rozlosování turnaje, už 1. zápas ve skupině napoví, jestli se nám obhajoba podaří nebo ne. Chtěl bych ještě samozřejmě poděkovat soupeřům, rozhodčím a organizátorům turnaje za hladký průběh. Také doufám, že příští ročník bude ještě lepší a podaří se nám alespoň zdvojnásobit počet startujících týmů.

Fotografie Josefa Koláčka z turnaje jsou v galerii ZONERAMA

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora