Převaha Jaguárům nestačila

7. července 2019 (13:59)

SvětovéZpravodajství

První z vrcholů mezinárodní ragbyové sezóny na jižní polokouli je za námi. Finále Super Rugby potřetí po sobě a podesáté celkově od roku 1996 (soutěž Super 12) ovládli Crusaders. Tedy potud nic nového, to překvapivé je, že finálovým soupeřem byli Křižákům argentinští Jaguares, pro které to by čtvrtý ročník v soutěži od ustavení týmu v roce 2015. Avšak méně překvapivým se tento progres Jaguárů – 2016 Super 18 13. místo, 2017 S18 10. místo, 2018 Super Rugby (15 týmů) 7. místo, 2019 SR 3. místo v základní části – jeví, pokud vezmeme v potaz fakt, že jde v podstatě o argentinský národní tým. Kouč Pumas Mario Ledesma jmenoval koncem května 46 členný kádr národního mužstva pro přípravu na letošní druhý vrcholný podnik jižní polokoule Rugby Championship a současně pro letošní mistrovství světa. Ve 46 členném kádru je jednodušší spočítat hráče, kteří nejsou zároveň příslušníky 46 členného kádru Jaguares, je jich pouhých 9. A je mezi nimi i dřívější spoluhráč Lukáše Rapanta z Oyonnax Benjamin Urdapilleta, který nyní hraje v Castres.

V náhledu: Codie Taylor pokládá jedinou pětku Crusaders. Foto Vuela Taylor (AP)

Canterbury Crusaders – Jaguares 19:3 (10:3)

Pětky 1:0 * KP 1:0 * TK 4:1 * DG 0:0 * rozhodčí Jaco Peyper (JAR)

CRU: Richie Mo'unga 14 (1KP,4TK), Codie Taylor 5 – JAG: Joaquin Diaz Bonilla 3 (TK)

Téměř všechny herní ukazatele mluví ve prospěch Argentinců, od územní převahy, přes držení míče, autová vhazování až metry běhů s míčem. Ale Jaguares ztroskotali na své dlouhodobé „nemoci,“ kterou sice v posledních letech poměrně úspěšně léčí, ale provází je stále – herní nedisciplinovanost. Zatímco na Křižáky Peyper odpískal čtyři trestné kopy, na jaguáry jich odpískal osm! A to rozhodlo, a také to, že Argentinci neproměnili své dvě nebo tři pětkové šance.

Pro Argentince byl výsledek zklamáním a po utkání prolévali slzy, velmi si věřili, Gonzalo Quesada, bývalý 38 násobný reprezentant Argentiny a dlouholetý hráč francouzských klubů, od roku 2008 asistent nebo trenér převážně obou pařížských klubů, a nyní kouč Jaguárů soudí, že Jaguares neudělali žádnou ostudu: „Jsem velmi hrdý na to, co jsme za rok dokázali. Hrajeme rovnocennou hru. Jejich trenéři říkali, že to pro ně bylo velice obtížné. Ostatně položili jen jednu pětku z akce, ve které jsme ztratili míč. Dokonce jsme měli víc šancí. Na obou stranách jich bylo velmi málo, obrana byla silnější než útoky. Je těžké hrát finále, ale byli jsme přítomni, byli jsme na hřišti."

"Kluci jsou v slzách, protože prošli slibnou sezónou," řekl Quesada, "ale myslím, že to bylo něco docela historického. Koho by napadlo před pár lety, dokonce i na začátku této sezóny, kam se posuneme." Quesada pak citoval trenéra All Blacks Steve Hansena: "Sebedůvěra je významným faktorem pro hráče a viděl jsem, že byla klíčovým faktorem pro zlepšení Jaguares.“

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora