Premiéra na Stade de luxembourg vyšla

28. listopadu 2021 (00:52)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: Pětka Richarda Hřebačky po dlouhém úniku přinesla zlom v do té doby vyrovnaném utkání (Foto repro TV)

Lucemburk 27. 11. 2021 (Foto repro TV a Roland Miny) - Nový Národní stadion Lucemburského velkovévodství se pro sport slavnostně otevřel 25. září. Dnešní utkání Lucemburska s naším národním týmem v rámci ME konference 1 North bylo ragbyovou premiérou stadiónu. Ostatně stadion je určen pro fotbal i ragby, má kapacitu 9 386 diváků a je pokryt tzv. hybridní trávou, což je kombinace přírodního trávníku s umělým. Přestože se lucemburský národní tým nadmíru snažil pokřtít ragbyovou premiéru vítězstvím, náš národní tým se ve druhé půli sebral a křtiny svým vítězstvím Lucemburčanům pokazil.

Lucembursko – Česko 12:39 (6:7)

Pětky 0:5 * KP 0:4 * TK 4:2 * DG 0:0 * ŽK 0:0 * ČK 0:0 * Rozhodčí Vaidotas Girdvainis (Litva)

Body Lucembursko: Browne 12 (4TK)

Body Česko: Cimprich 14 (4KP,2TK), Froněk 10 (2P), Dřímal 5, Hřebačka 5, Jan Kohout 5

Česko: 1 Adámek, 2 Dřímal, 3 Novotný, 4 Trefný, 5 Homer, 6 Faktor, 7 Vomáčka, 8 Hošek – 9 (21) Šimák, 10 Hopp – 11 (22) Fortuin, 12 Hřebačka, 13 Froněk, 14 Jakub Čížek – 15 Cimprich

Střídači: 16 Kučera, 17 Stránský, 18 Calta, 19 Diviš, 20 Tieber, 23 Jan Kohout, 24 Pavel Šíma

Kouč: Miroslav Němeček

Český tým se dostal do hry až po Hřebačkově pětce

Nečekaně obtížný zápas to byl pro náš tým, pod náporem domácích se podstatná část prvního poločasu hrála na naší polovině. Slabý rozhodčí Girdvainis většinou velkomyslně přehlížel hru Lucemburčanů proti pravidlům v maulech, v jednom případě naši hráči klopýtali o ležící Lucemburčany a museli po nich dokonce šlapat, zatímco se zbytek obránců navazoval, kam je napadlo, rozhodčího to nechalo naprosto v klidu. Pilný Girdvainis odpískal na naše hráče 7 trestných kopů, zatímco na domácí jen 5, většinou za zhroucené mlýny. Brzy po začátku 2. poločasu nastala situace, kdy naši rojníci při mlýnu hrnuli soupeře nějakých 10 metrů, a rozhodčí nechal mlýn opakovat. Ale jen krok našeho hráče za linii ofsajdu, třebaže se hned stáhl zpět, ocenil Girdvainis trestným kopem a Browne proměnil na 12:7.

Mlýny byly doménou našich rojníků, vyhráli i dost soupeřových vhazování, ale měli problém s udržením formace v klidu, čtyřikrát je rozhodčí potrestal volným kopem. V prvním poločase dominovali i v autových vhazováních, ve druhém se autová vhazování vyrovnala, naši měli i několik kiksů. Řadu kiksů měli i při zpracování lucemburských výkopů, příjem míče byl dost chaoticky a s řadou chyb. Rojníci brali na svá bedra i hru v poli, mnohdy tak důkladně, že ani v nadějných situacích nepůjčili míč útočníkům. Ale postarali se ve 35. minutě o pětku (Dřímal) po protlačeném maulu.

Útočníci s příliš často ke klasickým útočným akcím rukama nedostávali, většinou i oni hráli do kontaktu, ale měli už v první půli ideální šanci položit pětku po lehkém překopu za obranu si na míč naběhl Froněk, ale na brankové čáře mu míč vypadl z rukou. A tak trvalo dlouho – až do 64. minuty – kdy za tlaku domácích na naší dvaadvacítce vypíchl jejich dlouhou přihrávku Hřebačka a zasprintoval 75 metrů pod branku soupeře (snímek níže). Po Lucemburčany to byla za stavu 12:10 studená sprcha a ukázalo se, že Hřebačkovou pětkou se zápas lámal. Lucemburčany pětka zjevně psychicky otřásla, z deprese se už nevzpamatovali, a tak ve zbytku času ovládl hru náš tým.

Naši do konce zápasu položili ještě třikrát, a byly to pětky po velmi pohledných kombinacích. Útočná formace prakticky poprvé předvedla ucelenou akci rukama, kterou rozběhl Fortuin, předal Hřebačkovi a ten uvolnil Froňka k první pětce. Po výkopu naši rojníci poprvé míč řádně zpracovali a předali útočníkům. Ti hru přesunuli dalekonosným kopem až do obranného území Lucemburčanů, tam navíc soupeře zadrželi, získali míč a rozvinuli akci, kterou podruhé zakončil Froněk.

V závěru sice naši udělali pár drobných chyb, ale drželi Lucemburčany pod zámkem, ti byli nuceni odkopnout, což byla voda na náš mlýn, obranou proběhl a zakončil Jan Kohout, který právě vystřídal.

Ofenzivní bonus do jara posunul náš tým na první místo tabulky.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.