Před 4. kolem Champions Cup je o semifinalistech téměř rozhodnuto

19. ledna 2022 (02:40)

SvětovéZpravodajství

Děsivou porážku 7:89 utržil v Dublinu Montpellier v utkání s Leinsterem. Na obrázku pokládá vazač Leinsteru Jack Conan první pětku z celkových třinácti.

Třetí kolo vyšlo nejlépe irským a anglickým týmům, francouzským tak napůl a velšským nevyšlo nic, prohrály všechno a také zaujímají v obou skupinách poslední místa. Jediný skotský zástupce Glasgow Warriors prohrál také, spadl ze 4. na 8. místo což prakticky znamená ztrátu šance na postup do čtvrtfinále. Warriors sice v sobotu budou hrát doma, ale proti třetím a dosud neporaženým Námořníkům, jak se přezdívá týmu Stade Rochelais, a ti určitě nebudou chtít body rozdávat, když jich mají jen 11 a na záda jim dýchají desetibodoví Leinster a Exeter. Leinster bude hrát v Bathu, a nabuzený drtivým vítězstvím v Montpellieru je rozhodně favoritem, ostatně i zahraniční sázkové kanceláře dávají na výhru Bathu kurz 17:1,02.

Zatím mají ze skupiny A postup do čtvrtfinále téměř jistý čtrnáctibodoví Racing 92 a Ulster, šanci mají La Rochelle, Leinster a Exeter. Ve skupině B Harlequins (14), Leicester (14), Munster (13) a Bristol (12). Hovořit o postupu Bordeaux (8) a Connachtu (8) by už byla čirá spekulace. Týmy od 5. místa dolů se po 4. kole připojí k soutěži Challenge Cup.

Zápasy 3. kola ve francouzském přímoří – ať už v La Rochelle nebo v Bordeaux byly na hraně regulérnosti pro mlhu, teplý mořský vzduch se na pobřeží srážel se studeným vzduchem a stadiony v obou městech tonuly v mlze. Zatímco Bordeaux vyřídilo slabé velšské Scarlets po výborné hře 45:10, La Rochelle mělo s posledním týmem anglické Premiership nečekaně těžkou práci, byť poločas 20:0 avizoval, že Bath na nějaké zlepšení nemá, ale měl a zápas zdramatizoval, když vyhrál 2. poločas 21:19.

Montpellier s náhradním týmem prohrál v Leinsteru7:89. Hrál na statickou stereotypní a nevynalézavou hru, která silně kontrastovala s živou a variabilní hrou Irů. Hra Leinsteru byla mnohdy natolik překvapivá, že hráči Montpellieru na některé situace ani nestačili reagovat. Montpellier si zhoršoval situaci o to víc, že kdykoliv měl míč, odevzdával ho nesmyslnými box kicky soupeři a pokud už držel míč, nedokázal nic víc, než že většinu svých herních pokusů řešil „násilně“ snahou prorazit pevnou obrannou hradbu Leinsteru, pochopitelně neúspěšně.

Dalším zápasem, který by se na úrovni nejlepších evropských týmů vůbec neměl vyskytovat, byl zápas Clermontu se Sale Sharks . Zápas plný chyb na úrovni starších žáků, místy dost chaotický, pohledné ragby oba týmy předváděly sporadicky. O výhře Clermontu v závěru rozhodly dva trestné kopy Moragana Parry, ale šlo o ofenzivní bonus, ale Clermont chaotickým závěrem nezvládl čtvrtou pětku položit, třebaže hrál několik minut v pětimetrovce Sale.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.