Před 2. kolem Rugby Europe Championship 2021

13. března 2021 (01:03)

SvětovéZpravodajství

V náhledu snímek z utkání 1. kola mistrovství Rusko v. Rumunsko

Evropský šampionát mužů pokračuje v sobotu druhým kolem. Po nepříliš výrazném výkonu gruzínských Lelos udělal trenér Levan Maisašvili dokonce až 10 změn proti utkání s Portugalskem. Proti portugalským Lobos nastoupí v sobotu rumunské Duby, oba týmy v prvním kole prohrály a tak se čeká vypjatý souboj, jde o možný postup na MS 2023. Jedno místo si nárokuje Gruzie, která nemá s výjimkou roku 2017, kdy evropský šampionát vyhrálo Rumunsko, v Evropě konkurenta. A na to druhé si dělají největší zálusk Rusové, ale při vyrovnanosti všech týmů za Gruzií, je na postupové místo velký nával a nikdo nechce ztrácet body.

Portugalsko v. Rumunsko

13. března 2021, 14:00 CET - TV Rugby Europe

Jamor Stadium, Lisabon

Bilance dávných utkání mezi Portugalci a Rumuny není relevantní, v předchozích letech totiž Lobos utrpěli sérii těžkých porážek, ale ukazatelem může být jejich loňské vítězství 22:11, minimálně proto, že jim ukázalo, že v posledních dvou letech je třetí evropský tým k poražení. Povzbuzující pro Portugalce také může být, že Rumuny porazili 3 pětkami proti jedné. Rovněž porážka Rumunů s Ruskem 13:18 mohla Portugalcům něco naznačit, Rusové totiž vyhráli 6 trestnými kopy.

„Výsledek zápasu s Ruskem je zklamáním,“ řekl Andy Robinson, trenér Rumunska, „začali jsme dobře, položili pětku, ale pak jsme udělali spoustu chyb, byli jsme penalizováni a tato nedisciplinovanost nás stála body.  Avšak vzhledem k tomu, že naši hráči už dlouho nehráli, byl jejich přístup dobrý, a to je slibné. Chlapci se tento týden tvrdě připravovali, to je způsob, jakým rád pracuji, abych je posunul na hranici jejich možností, ale budou připraveni, budou mentálně připraveni vstoupit na hřiště a odehrát dobrý zápas. Portugalci nás porazili, když jsme tam hráli naposledy, takže jim něco dlužíme. Naše poslední střetnutí bylo zklamáním, nedali jsme do hry vše, co jsme mohli, takže v sobotu potřebujeme odehrát dobrý zápas. Myslím, že jsme schopni vyhrát. Máme velmi dobré jednotlivce, jen musíme zvládnout týmovou hru disciplínu, a to je hlavní cíl sobotního zápasu.“

Španělsko v. Gruzie

14. března 2021, 12:45 CET - TV Rugby Europe

Central Universitario, Madrid

V prvním kole si Gruzie připsala pět položení a porazila Portugalsko s bonusem 29:16. Po zápase se Lelos vrátili na dočasnou základnu, kterou si zřídili v Portugalsku, a po dvoudenním odpočinku zahájili přípravu na Španělsko. Hlavní trenér Levan Maisašvili však poslal 10 hráčů domů a nahradil je novými. Doufá, že kvalita hry jeho týmu bude lepší než před týdnem: „Měli jsme dost času na odpočinek a dobře jsme rehabilitovali. Kromě dvou hráčů už všichni trénují na plný výkon. Vylepšili jsme komponenty, které s Portugalskem nefungovaly, a doufáme, že dokážeme plně využít našich silných stránek,“ věří hlavní trenér Levan Maisašvili, „Měli jsme čtyři plnohodnotné tréninky a ve spolupráci s Portugalskem jsme napravili chyby a vylepšili silné stránky. Myslím, že jsme připraveni na špičkovou hru.“

Reprezentační trenér Španělska Santiago Santos ujistil, že Leones jsou na Gruzii připraveni a litoval, že Rugby Europe uzpůsobila časový rozvrh soutěže tak, aby vyhovoval Gruzii. „Domnívám se, že rozlosování jasně upřednostňuje Gruzii, a že Rugby Europe vyhověla přání Gruzie hrát dva zápasy po sobě na Iberském poloostrově. Je pro ně velmi výhodné přicestovat na Iberský poloostrov a hrát v tandemu proti Portugalsku a Španělsku. Cestování má velký vliv. Myslím, že je to diskriminační zacházení, kterému nerozumím. To by ve sportu nemělo existovat," řekl. Španělská ragbyová federace podala stížnost u Rugby Europe s tím, že termín některých utkání původně schváleného kalendáře byly změněny.

Nelze upřít, že Španělé výrazně pokročili kupředu, ale pořád je tu fakt, že z 21 vzájemných utkání dosáhli Španělé pouze 3 vítězství, to poslední před 9 léty v roce 2012 právě na madridské půdě. Přesto je realizační tým Španělska i hráči z výzvy, kterou Lelos představují, nadšeni a přesvědčeni, že východní obr může padnout, pokud Leones zahrají dobře.

Kapitán týmu Fernando Lopez řekl, že tým půjde na hřiště s myšlenkou, že je to finále. Je to nejdůležitější zápas, zápas o umístění před týmem, který se bude snažit udolat nás silou a který budeme muset přehrát rychlostí. "Musejí se nás bát. Musíme ze sebe dostat všechno, co v nás je. Když budeme opouštět hřiště, budeme se plazit,“ slibuje kapitán Lopez.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora