Porážka s Petrovicemi, ale i trochu optimismu

24. srpna 2020 (00:57)

KlubovéZpravodajství

Foto Josefa Koláčka v náhledu: Dominik Wardas pokládá pětku

Havířov 23. srpna 2020 (foto v článku autor) - Jedenáctiměsíční pauza se na týmu podepsala hned dvakrát, část mužstva se prostě nepřipravovala a do tréninku, aby se neřeklo, se zapojila až v posledních dnech, ten trénující zbytek tak najednou dostal „neznámé“ spoluhráče a dlouho se s tím srovnával. Nakonec se ale trošku zablýskalo na časy, v závěru hrál náš tým soustředěněji a stáhl vysoký bodový náskok soupeře a při troše štěstí a větší pozornosti mohl být i defenzivní bonus, jeho získání zabránila hloupá chyba v rozehrávce.

Zpočátku se zdálo, že zápas by mohl být docela vyrovnaný, šance na obou stranách obrany zlikvidovaly, tu naši si rojníci zazdili sami předhozem při ataku brankoviště Petrovic. Ty postupně přebíraly vládu nad děním na hřišti a také v 10. minutě poprvé položily, když se naši dostatečně nesoustředili na obranu akce z rozehraného trestného kopu na pětimetrovce před naším brankovištěm.

V dalším průběhu se náš roj znovu pokusil probít řadami soupeřových rojníků, ale ti byli stejně důrazní v obraně a naše rojníky zastavili. Nešlo to ani útokem, bránily tomu drobné nepřesnosti, drobné chyby v rozehrávce, ale co by se ještě dalo napravit v zápase proti slabšímu soupeři, proti Petrovicím to znamenalo ztrátu iniciativy a velmi často také území

Našim útočníkům se v této fázi zápasu nedařilo projít, problém částečně řešili kopy za obranu. Ony to nebyly kopy za obranu, Petrovičtí měli prostor za svou obrannou linií perfektně pokrytou a z takových kopů rozbíhali protiútoky, které měly rychlost a razanci, se kterou se naše obrana těžce potýkala, zvláště když nebyla perfektně vyrovnaná a obránci nešli po svém protivníkovi. Tak třeba jednoduše prošel Jihoafričan Matjikinyane Nkosinathi Jixi když využil zaváhání našich dvou obránců, kteří si zřejmě dávali přednost, kdo ho složí.

Petrovičtí hráli kompaktně, nikde neměli slabinu, jejich útočná formace hrála variabilně, nebyl v tom žádný stereotyp, a uváděla tak často naši obranu ve zmatek a těžila z toho, ve 25. minutě už byl stav 0:19. Ke konci poločasu jsme sice snížili, ale nebylo to z vypracované kombinace, ale z Walkova náhodného vypíchnutí přihrávky, pokládal Dominik Wardas. Hosté ještě v poslední minutě první půle potrestali naši rozhozenou a nesoustředěnou obranu, prošel Edward Platts a uzavřel skóre první půle na 10:24

Po střídání do druhého poločasu se hra přece jen částečně vyrovnala, ale nepřestali jsme chybovat, rozhodčí Nikola Zachariev nás trestal za držení míče a jiné chyby v racích, a to opakovaně. K tomu se ještě vyskytly hrubé chyby v obraně, třeba Jixi znovu prošel, když se naši obránci soustředili na možného příjemce přihrávky a Jixiho nechali volně projít pod branku, to už ukazatel skóre ukazoval 10:31.

Také Petrovice ve 2. půli střídaly, navíc měly v posledních 15 minutách 2 vykázané hráče na 10 minut, to našim umožnilo vystupňovat tlak a korigovat. V 75. minutě konečně přišla kombinace s pokračováním bez chyby, zakončil ji pětkou Lukáš Macháček a v 79. minutě prorazil po rozehraném trestném kopu Richard Hladík. Ještě jsme měli po výkopu míč, ještě tu byla šance na položení a defenzivní bonus, šanci zhatila hloupá chyba v rozehrávce.

Je jasné, že silný roj Petrovic toho moc nedovolil našim rojníkům, je jasné, že naše mladá útočná formace prošla školou, snad si odnesla ponaučení minimálně v tom, že bez důrazné a hlavně dobře organizované obrany se nedá se silnými soupeři uspět. Přes chyby v rozehrávce, přes chyby v obraně, a přesto, že nepoložili pětku z klasické útočné akce, byl výkon útočníků slušný a také nadějný, blýskli se několika dobrými herními momenty a také třeba asi ve dvou případech důraznými ataky petrovické obrany po překopech.

Tým bude nabírat zkušenosti i v dalších zápasech, to je jisté, ale mnohem víc by mužstvu dalo, kdyby se mohl v plném počtu připravovat. Co je platné nacvičování dílčích herních situací, když to není možné nacvičit v celotýmové souhře. Nehledě na to, že mnozí málo trénující hráči ztrácejí cit pro míč.

Technické podrobnosti: RC Havířov v. RK Petrovice 22:31, fakta o utkání 1. kola 2. ligy 2020

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.