Pohár XV: Výhra s rezervou (Tatry)

28. září 2022 (16:03)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Dominik Wardas v letu za položením. Foto Josef Koláček

Havířov 25. září 2022 – Tým mužů se postupně vyrovnal se dvěma obtížnými úkoly porazit soupeře, kteří byli v republikovém rankingu před námi – Sokol Mariánské Hory a společenství klubů Šumava Nýrsko a České Budějovice – to se povedlo, a dokonce venku. Ale stále tu byla hrozba v podobě béčka Tatry Smíchov, tu jsme sice na jaře v 1. lize porazili 51:24, ale tým to tehdy vůbec neměl jednoduché, a jednoduché to neměl ani teď, Tatra na nás vyvíjela velký tlak po celé utkání.

Pravda je, že se nám podařilo bodovat už v 1. minutě, po úniku Filipa Plinty a že jsme pak zvyšovali náskok až na 21:0 v 17. minutě, když pokládali Roman Barabáš a Dan Ogurčák a Dan Walek proměňoval kopy. Ale pak přišlo zaváhání v obraně, pronikl zadák Horký a snížil, a třebaže o 7 minut později položil Filip Plinta svou druhou pětku, využili hosté špatného postavení našich útočníků v obraně, nikdo totiž mezeru nevyplnil a Palcr měl cestu do brankoviště volnou.

Hra ve druhé půli byla hra ještě vyrovnanější, ale naši útočníci – naše lehká kavalerie – dokázala využít dvou příležitostí a jednou pětkou se také připojili rojníci. Hned na úvod jsme dostali překvapivou pětku z nevinné situace, když mlýnovka Tatry Kořený překvapivě prošla skrz autové seřazení, Lloyd minul skládku a Kořený bez dalšího zásahu obrany prošel pod branku.

První naši pětku ve druhém poločase položil opět Filip Plinta po akci útoku, které předcházel Wardasův zisk míče z autového vhazování hostů, pak bodovali hosté po přetlačení mlýna do brankoviště, a druhou naši pětku položil Dominik Wardas, když využil zisku míče po vyhraném mlýnu Tatrovky, Leon Sittek sebral míč za mlýnem, když Kořený otálel s rozehrávkou a přihrál Dominikovi, který uprchl všem.

Leon Sittek uloupil míč Leoši Kořenému za mlýnem Tatry. Foto Jiří Durdík

Ještě ani nedozněl potlesk publika, když Walek uvolnil Romana Barabáše k úniku po křídle, Roman byl sice složen, založil však ruck a tady nastala chvíle muže utkání Filipa Plinty, který využil nekrytého prostoru podél autové lajny a nezastavitelně prošel pro svou čtvrtou pětku.

Je nutno vyzvednout hru útočné formace, v útočné fázi velmi rychlé a pohyblivé, k potlesku na otevřené scéně třeba diváky donutili útočníci akcí po linii Plinta – Hlaváč – Dominik Kovács, kterou zakončil Dan Ogurčák (na snímku Josefa Koláčka)  třemi skvělými sidstepy po sobě, přičemž se vždy zbavil jednoho soupeře, a ukázkovou akci zakončil pětkou.

Bylo to velmi dobré a pohledné utkání, ale stále ještě s rezervou. Stínem zápasu bylo nekompromisní vyloučení Romana Barabáše v poslední minutě utkání za složení soupeře za hlavu.

Fotografie Josefa Koláčka v ZONERAMĚ

Fotografie Marie Durdíkové v ZONERAMĚ

Fotografie Jiřího Durdíka v ZONERAMĚ

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.