Pohár XV: Rozdíl mezi 9. a 15. týmem je 18 bodů

4. října 2022 (12:52)

KlubovéZpravodajství

V náhledu přeloučské obraně uniká Filip Plinta, aby v poslední minutě zápasu svou druhou pětkou završil bodový účet Havířova. Foto Josef Koláček

Havířov 2. října 2022 (foto Josef Koláček a repro z videa) – Rozdíl mezi 9. a 15. týmem republikového rankingu je 18 bodů a 4 pětky. Poslední tým extraligy Přelouč byl nad síly Havířova, posledního týmu moravské skupiny 1. ligy. Ale, rozdíl zdaleka nemusel být takový, zápas mohl být mnohem vyrovnanější, kdyby na náš tým nepadla nějaká … co vlastně? Nevíra ve vlastní schopnosti, deprese, lhostejnost? Těžko říct. Jedno je ale jisté, tým, zvláště útočníci, se svým výkonem především v obraně vrátili do žákovských časů, alespoň to tak na diváky působilo. Skládky byly spíš snahou chytit soupeře za ruku, nebo naprosto špatným přístupem ke skládce mimo osu soupeře, nataženou ruku soupeř lehce smetl (viz obrázky 1 a 2). Další pětky padly po skládkách za ruku (další 2 reprodukce).

Ovšem co zdůrazněno slovy „zvláště útočníci,“ platí v plné míře i o roji, který ve standardních situacích získal minimum míčů, mlýny prohrával jak na běžícím pásu, přitom až tak velký váhový rozdíl mezi oběma roji nebyl, ale přeloučský roj vypadal při tlaku kompaktněji. Při tom, že hosté většinu mlýnů vyhráli, měli také lepší šance zaútočit třetí řadou, vazač Trunec jednu pětku položil, když prošel přes Leona Sittka a často zaměstnal i naše útočníky. Trunec má „na svědomí“ ještě jednu pětku, když po vynesení míče ze mlýna uvolnil k pětce mlýnovku Stýbla. Prakticky nebylo vidět naše rváčky. Autová vhazování byla vyrovnanější a díky vyhranému autovému vhazování a zvládnutému maulu položil Pavel Indrák jedinou pětku rojníků v utkání, druhou pětku roje na podzim.

Pro Přeloučské byla výhra na naší půdě velkým povzbuzením, vždyť už dva roky neochutnali vítězství! Naši ve srovnání s předchozím zápasem rozhodně zahráli pod své možnosti a schopnosti. Pro první poločas to platí rozhodně, prohráli jsme ho 7:24 a výkon se dá se charakterizovat jako pasivní s mnoha technickými a taktickými chybami s obranou a se skládáním na žákovské úrovni. Druhý poločas už byl mnohem lepší a vyrovnanější, prohráli jsme ho o bod 21:22.

Výkon týmu ve druhé půli by snad pro odvetu v Přelouči mohl být nadějný, ovšem při naprosto soustředěném výkonu s mnohem agresivnějším přístupem všech hráčů, minimem technických chyb, hlavně při skládání, a dodržením taktických pokynů. Třeba z naší strany padne více pětek, jakýmsi příslibem by mohla být poslední pětka v poslední minutě zápasu, položil ji Filip Plinta (na snímku výše).

Mužem zápasu byl vybrán Leon Sittek

Fotografie Josefa Koláčka ze zápasu: ZONERAMA

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.