Pod Rochovicou se dařilo

16. srpna 2020 (15:43)

KlubovéZpravodajství

Na snímku v náhledu pokládá Dominik Kovács svou druhou pětku v utkání

Vranie 15. 8. 2020 - Pod vrchem Rochovica leží vesnička Vranie, která je součástí Žiliny, a tam našli útočiště ragbisté Bears Žilina. Po zrušení prvního z plánovaných přípravných zápasů našich mužů v polském Sosnowci kvůli covidu, se v sobotu hrálo ve Vraniem proti společenství Žilina-Piešťany. Původně to měl být šířeji pojatý tým, ve kterém měli hrát i Slovanisti, ti však z nějakého důvodu nepřijeli. A jelikož se domácích i s Piešťanskými sešla jen dvanáctka, hrálo se 12 na 12. Na hřišti „přírodního“ charakteru velmi dobře řídil rozhodčí Michal Mikuláš a zápasu přihlížel i prezident slovenské unie Eduard Krützner mladší.

Po pátečním rozhovoru s trenérem našeho týmu Pavlem Indrákem se dalo předpokládat, že mužstvo podrží zkušený roj, problém bude s nezkušenou dvojicí dirigentů hry - mlýnovkou i útokovkou - a mladá útočná formace bude mít problémy s rozehrávkou. Ale už první minuty zápasu hraného na čtvrtiny ukázaly, že si naše zadní řady vědí rady. První pětku sice položil rojník Ondra Benčík, ale potom se rozjel pětkostroj našich dravých a rychlých hráčů zadních řad, kteří soupeři nasázeli celkem 11 pětek. Na vysokém skóre se podílel i fakt, že většina položení skončila pod brankou, takže kopáči, vystřídali se tři, měli práci ulehčenou.

Co bylo příčinou tak vysoké výhry či z pohledu soupeře debaklové prohry. Jednak nesehranost a nevyrovnanost hráčů soupeře, jednak neobyčejně agresivní přístup našich hráčů. Nebylo ničím neobvyklým, že pokládali přímo z výkopu soupeře po položení, po jedné či dvou přihrávkách nebo rovnou proběhli řadami špatně bránících obránců. A nutno podotknout, že za vysokou výhru vděčíme také docela dobré spolupráci všech řad.

Pozitivní také bylo, že naši praktikovali důrazné útočné bránění, doslova hokejový forčeking, překopy za obranu bleskově dobíhali a pomalého zadáka domácích okamžitě atakovali, zbavovali míče a protože zadák neměl podporu, z obranných akcí bodovali. Povedlo se to Dominikovi Kovácsovi, metry tlačil zadáka před sebou, zbavil ho míče a položil. Podobně později doběhl náš obranný odkop a než stačil zadák zareagovat, míč mu ukopl zpod rukou, doběhl a položil svou třetí pětku. Později podobným způsobem zbavil zadáka míče Dan Ogurčák a položil svou první pětku v zápase a také svou druhou pětku, i když ta byla tak trochu „haluzová,“ když domácí po našem překopu vůbec na situaci nereagovali.

Naše útočná formace překvapila nasazením a nebyly to jen brejky, byla tu i souhra, sice místy ještě trošku drhla, sem tam šly přihrávky za hráče nebo se přihrávku nepodařilo zpracovat. Ale postupem času se drhnoucí místa přece jen vyhladila a bylo vidět velice hezké a účinné kombinace a spolupráce roje se zadními řadami. Je pravda, že náš tým nebyl pod takovým tlakem, jaký ho čeká v příštích ligových zápasech, také je otázka, jak zvládne celých 80 minut v plném nasazení, v závěru poslední čtvrtiny – pravda za stavu 0:94 – totiž slovenský tým třikrát položil.

Mladý útok slibuje, že by měl být platný svou agresivitou a hlavně rychlostí, uměli se soupeře zbavit nejen kličkou, ale také důrazným odmítnutím. Někdy své útočné ambice až přeháněli a zapomínali na včasnou přihrávku spoluhráči. Dá se předpokládat, že se to v průběhu podzimních zápasů bude zlepšovat.

Roj splnil svou roli, získané, nebo na soupeři vybojované míče (autová vhazování), předával útočné řadě, ale sám také dobře kombinoval. Třeba akce, která pěti fázemi předcházela pětce Radka Benčíka, byla učebnicová. Také pětce Filipa Filipiaka předcházela výborná kombinace a podobně před pětkou Rebra (Michal Mihálik) na 87:0 to zase byla společná kombinace útoku i roje.

Vysoká výhra by v nikom neměla vzbuzovat „mistrovské“ pocity, na to byl soupeř příliš slabý, nedůrazný a někdy bezradný. V naší druhé lize takové týmy nebudou, odevzdaného soupeře nenajdeme. Ovšem s podobným přístupem – bojovností, rychlostí reakcí i běhu, společnými kombinacemi roje a zadních řad, agresivní obranou – by naši neměli ve 2. lize udělat ostudu podobnou té loňské zářijové v Budějovicích.

Prezident hledal talenty

Žilina-Vranie 15. 8. 2020 - Prezident ragbyové unie Slovenska Eduard Krützner mladší, přijel do Žiliny, aby se podíval jednak na utkání společenství tří klubů (Žiliny, Piešťan a Slovanu, jehož hráči nakonec nepřijeli) s Havířovem, jednak aby předal trofej vítěznému týmu žáků, kteří hráli po utkání dospělých turnaj v X Rugby.

„Bereme i takový zápas jako příležitost prověřit výkonnost reprezentantů, ale také prověřit, zda nám neuniká nějaký výrazný mladý talent,“ komentoval svou návštěvu Žiliny Medák mladší.

Zápas s Havířovem mu pravděpodobně příležitost nějaký neobjevený talent neposkytl, ale utvrdil, že si mladí hráči Žiliny, jako třeba Marek Bazger nebo Lukáš Šefár, drží reprezentační standard.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora

Komentářů: 1

  1. MM

    Dobrý deň,

    mužstvo Žiliny mali doplniť hráči RK Bratislava, nie hráči Slovanu Bratislava. Hráči Slovanu Bratislava boli oslovení až deň pred zápasom – práve keď sa účasť hráčov RK Bratislava stala neistou – a dvaja slovanisti nakoniec za Žilinu nastúpili.
    Rebro = Martin Mihalik.

    MM