Po 33 letech hrajeme s Rudou

6. března 2019 (20:28)

KlubovéZpravodajství

Jediný přípravný zápas poté, co nevyšlo utkání s výběrem Slovenska, sehrajeme tuto sobotu v Burloch Aréně se soupeřem, se kterým jsme se nesetkali plných třiatřicet let. Ten soupeř se v té době jmenoval Górniczy Klub Sportowy Ruda Sląska. Později zanikl, aby znovu povstal v roce 2007 jako Rugby Club Ruda Śląska, který si říká Gryfy (bájný pták se lvím tělem a orlí hlavou - gryf byl ochráncem zlatých pokladů a dolů v oblasti Střední Asie. Původně starověké skytské božstvo bylo pak přejato středověkou mytologií a heraldikou, říká Wikipedie.) Heslem klubu je Sine Metu – bez strachu, Gryfy tedy mají stejné heslo jako oblíbená irská whiskey Jameson – no není to sympatické?

Klub se sice nijak nehlásí k následnictví po GKS, ale pro nás je to prostě Ruda Sląska a s Rudou máme nejen kontakty z let 1986 a 1987, kdy jsme ze 4 utkání 3 vyhráli a jedno ve Wisle remízovali. Ale kontakty pokračovaly i po vzniku nového klubu v Rudě. Tak si někteří naši mladší muži nebo junioři (třeba Lukáš Trtek na snímku vpravo, který byl už tehdy vyhlášen nejlepším hráčem Havířova) budou pamatovat, že s Rudou hráli jako žáčci v roce 2010: Havířov U11 Buldoci – Ruda Sląska 0:10 (0:6), Havířov U11 Dogy - Ruda Sląska 0:2 (0:2). I později jsme se s hráči Rudy v mládežnických kategoriích střetávali na turnajích v Krakově. Také naše dívky se utkaly s Ďáblicemi z Rudy jednak na Zimním turnaji v Ostravě, jednak na miniturnaji 8. září 2012 v Burloch Aréně. V turnaji dvakrát porazily Czarne z Bytomia 12:5 a 7:0 a dvakrát prohrály s Ďáblicemi: Havířov - Ruda Sląska 7:22 (0:17) Havířov: Veselá 7 (1P,1KP) - Ruda: Skudlarek 17 (3P,1KP), TP 5 a 12:19 (12:7) Ruda: Klinner 5, Piekorz 5, Kamińska 5, Skudlarek 4 - Havířov: Filsáková 5, Fonioková 5, Veselá 2.

Sobotní utkání se hraje, jak už bylo řečeno, v Burloch Aréně, která se od našeho posledního setkání v roce 2012 značně vylepšila. Burloch, jak popisuje klubový web Rudy je ve volném překladu z němčiny jáma, jáma, která vznikla po těžbě písku. Město tam pak vybudovalo sportovní komplex. Samotné hřiště se z drnovitého řídkého a neudržovaného trávníku proměnilo v chloubu města a klubu s profesionálním umělým trávníkem třetí generace Fieldturf Optimum 65 GRF o rozměrech 90 x 66 metrů. Druhý podobný trávník bychom našli, píše se na stránkách klubu, ve Walesu na hřišti Cardiff Blues.

Trenér Patrik Kovács počítá se zhruba pětadvacítkou hráčů, kteří zřejmě budou mít značně nevyrovnanou výkonnost, jen asi dvě třetiny hráčů za sebou mají zimní přípravu, o které se dá říci, že skutečně byla přípravou. Ta třetí třetina zahájí přípravu na jarní druholigové zápasy právě v Burloch Aréně.

Pokud by si snad některý z našich fanoušků chtěl udělat výlet do necelých 100 km vzdálené Rudy, musel by se vypravit na adresu Burloch Arena, Ruda Śląska, dzielnica Orzegów , ul. Bytomska 13 – 15. Zápas začíná ve 14 hodin.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora