OH: Black Ferns poprvé zlaté
1. srpna 2021 (02:18)
Co se nepovedlo novozélandským mužům, kteří ve finále letošního olympijského turnaje prohráli s Fidži, napravily novozélandské ženy, které jsou vítězkami turnaje olympijských sedmiček a poprvé se ozdobily zlatými medailemi. Sesadily z olympijského trůnu obhájkyně Australanky a nedovolily Fidžijkám napodobit muže a zdvojit zlatou medailovou kolekci. Black Ferns – Černé kapradiny, jak se nazývají novozélandské ragbistky, prohrály ve finále olympijského turnaje v roce 2016, kdy ragbyové sedmičky debutovaly na olympijských hrách v Riu, s Austrálií. Od té doby uplynulo 5 let a Black Ferns nepoznaly porážku.
Mistryně světa a vítězky Světové série sedmiček z posledních dvou sezón měly namále v utkání proti Velké Británii ve skupině. Zdálo se, že k zápasu přistoupily dost ležérně, dělaly chybu za chybou, špatně bránily a během 5 minut prohrávaly 0:21. Ještě do konce prvního poločasu stáhly na 12:21. Zbývala minuta a půl do konce, novozélandské hráčky na střídačce za stavu 19:21 tančily, jak kdyby nehrozila porážka, zatímco jejich spoluhráčky na hřišti trpělivě připravovaly úder. Black Ferns nakonec využily únavy soupeřek, které se už zdaleka nepohybovaly tak bystře, jak na začátku a položily rozhodující pětku. Ale bylo to skutečně těsné.
Podruhé se mohly dostat mimo „bednu“ v semifinálovém utkání s Fidži. Naprosto vyrovnaný zápas skončil v normálním čase 17:17, když při vedení Black Ferns 17:12 utekla v poslední minutě Reapi Ulunisau a vyrovnala na 17:17. Nastavovalo se 5 minut a rozhodovala zlatá pětka (golden try). Novozélanďanky zachytily vlastní výkop a už polovinu Fidži neopustily. Po dvou trestných kopech se dostaly do blízkosti brankoviště soupeřek a osud zápasu vzala do rukou Gayle Broughtonová, která doslova protančila mezi soupeřkami a zlatou pětku položila.
S Francouzkami ve finále už Novozélanďanky takový problém neměly. Je zajímavé, že v obou týmech hrály převážně zralé ženy s věkovým průměrem 26,2 let u Nového Zélandu a 27,5 let u Francie, kde byla nejstarší pětatřicetiletá kapitánka Fanny Horta, v zápase s Black Ferns se loučila se svou ragbyovou kariérou. U Black Ferns byla nejstarší Kelly Brazier 31 let a hned po ní Světová hráčka roku 2015 Portia Woodmanová. Novozélanďanky postupně budovaly svůj náskok, Francouzky jen korigovaly na 12:26.
Francouzky si ovšem své stříbrné medaile vydobyly v jiných zápasech, především ve skupině vítězstvím nad Fidži 12:5, Brazílii a Kanadu Francouzky deklasovaly 40:5 respektive 31:0. O něco víc práce měly ve čtvrtfinále s nezdolnými Číňankami, které dokonce vedly a Francouzky se dostaly do provozní teploty až na konci první půle a definitivně rozhodly ve druhé. Nejdůležitějšího vítězství dosáhly Francouzky v semifinále, když přehrály Britky. Dvakrát prošly přes Helen Rowlandovou (foto níže) a náskok 14:0 položil základ pozdější výhry 26:19.
Bronz Fidžijek je dalším cenným kovem pro tuto ostrovní zemi, která obsazuje olympijské hry od roku 1956, ale medaile, a hned ty nejcennější, získává teprve o roku 2016 od Rio de Janeira. Premiér země Voreqe Bainimarama se v pochvalném proslovu v parlamentu zmínil, že v době olympijských her v Riu bylo v zemi 400 ragbistek, nyní je jich okolo tisícovky a po bronzových medailích v Tokiu se očekává další rychlý nárůst zájemkyň o národní sport. Pro Fidžijky byl rozhodujícím vítězný zápas ve čtvrtfinále s Austrálií, ale neměly to lehké. Začaly sice jako blesky, kvůli kterým byl zápas odložen, a položily dvě pětky na 14:0. Zlepšená obrana Australanek už Fidžijkám nedovolila ani pětku, ale stejně dobře bránily i Fidžijky, takže se Australankám podařilo prorazit jejich obranný blok až ke konci zápasu, a to už bylo pozdě. V semifinále prohrály ve vyrovnaném zápase s Novým Zélandem o pětku 17:22 a ve finále donutily Britky, které zápas nezvládly, k slzám. Ale slzely i Fidžijky, ty ovšem štěstím.
Všechny výsledky jsou zde
O Autorovi
Karel Gaman
Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.
Další články autora
Čtvrtfinále evropských klubových pohárů, už jde do tuhého
4. kolo Six Nations: Na Twickenhamu se rozhodne
Na okraj 3. kola Six Nations
Po 3. kole evropského šampionátu
Na okraj 2. kola Six Nations
Na okraj 1. kola Six Nations
Pohár mistrů: Anglie 6, Francie 5, ostatní 5
Vítězný zápas dvou rozdílných poločasů
Pohár ragby XV: Je na čase si říci, co vlastně chceme hrát