Obwarzanek: Obnovujeme tradice

16. května 2022 (22:41)

KlubovéZpravodajství

V náhledu Vojtěch Tylšar z družstva U8 v utkání s Juvenií Krakov. Foto Bartosz Pionka

Není snad v klubu hráče, který by neokusil krakowski obwarzanek a neměl medaili z Krakowskiego Obwarzanka. Jsme pro krakovské pořadatele turnaje, který si letos připsal pořadové číslo XIV, jediným zahraničním klubem, který hrál na většině turnajů. S krakovskou Juvenií udržujeme kontakty od roku 1976, kdy se členové klubu do Krakova vypravili na utkání ME FIRA (nyní Rugby Europe) Polsko – Francie a navázali kontakty s funkcionáři krakovského klubu. Ty vyústily nejen ve vzájemné návštěvy družstev všech kategorií, ale také ve vzájemné vypomoci v soutěžích. Za náš klub v extraligových časech hráli nejlepší hráči Juvenie a naopak naši pomáhali krakovskému týmu v polské lize. Účast na Obwarzanku je jednou z klubových tradic, které po covidových časech obnovujeme.

Kraków 14. května 2022 – Jen 5 dní po návratu z Itálie nastoupili mladší žáci shodou okolností do stejného autokaru se stejným řidičem, aby pro změnu zamířili na sever do Polska na „Velký svátek ragby,“ kterého se zúčastnilo přes 200 hráčů kategorií od U8 až po U14. Náš klub obsadil svými týmy turnaje kategorií U8 (mikrusy) a U10 (mini żaki), tak se v Polsku nazývají kategorie mladších žáků. Vzhledem k cestě do Itálie vedení klubu příliš neuvažovalo o účasti na Obwarzanku, zvláště když pozvánka do Krakova přišla 21. dubna, ale trenér družstva U8 Ondra Kubala, rozjel propagační kampaň a dotazníkovou akci, která ukázala, že chuť na obwarzanka dostalo čtyřiadvacet hráčů a přidalo se i 6 rodičů.

Na hřišti Juvenie se také tradičně neužívají šatny, hráči se převlékají jak v dřevních dobách našeho ragby u plotu stadionku, 3 šatny slouží jen k převlečení děvčat a umytí po turnaji. Krakovští totiž nikdy nedostali a pravděpodobně ani nedostanou souhlas magistrátu k nějakým stavebním úpravám. Třebaže je ragbyový a vedlejší fotbalový stadiónek v koutku obrovské louky zvané Błonia (na fotce v oválu) již zhruba 100 let, radnice usiluje o přestěhování sportovišť na jiné místo a obnovení původní louky.

Mladší žáci U8 hráli jen pro radost, ale dobře

Mladší žáci U8 – mikrusy – hráli, jen pro radost a pro zábavu, body ani výsledky se nezaznamenávaly a jak pořadatelé uvedli, vyhráli všichni a všichni také dostali medaile. Přesto všechno jsme si výsledky počítali a musíme naše mikrusy, koučované absolventkou několika krakovských turnajů Natalii Parchanskou pochválit, porazili totiž všechny soupeře. O to by ani tolik nešlo, ale hráli skutečně organizovaně, komunikovali spolu, nehrnuli se všichni k míči a disciplinovaně drželi pozice. Ukázalo se (autor neviděl naše mladší žáky hrát už 8 měsíců, od posledního domácího turnaje a zaznamenal velký pokrok), že v týmu je několik velmi šikovných a bystrých kluků a děvčat, což je pro budoucnost nadějné. V turnaji U8 se naši střetli s týmem domácí Juvenie, Hegemonu Myslovice a družstem z třítisícové vesničky Lubień.

Mladší žáci U10 přivezli pohár za 2. místo

Tým starších kluků a jedné dívky – U10 mini żak – narazil na družstvo varšavského akademického klubu AZS AWF Warszawa, Juvenii Kraków a tým Budowlanych Łódź. V této kategorii už se výsledky sledovaly a vyhlašovalo se pořadí. Naši postupně porazili Juvenii 7:1 a AZS AWF 6:3 a ve vyrovnaném souboji o jedno položení podlehli silnému týmu KS Budowlani Commercecon Łódź 2:3 a skončili na 2. místě, 3. byl AZS AWF Varšava a na 4. místě skončila domácí Juvenia. 

Kromě mladších žáků U8 a U10, hrály své turnaje i kategorie U12 a odpoledne také starší žáci U14. Podobně jako jsme zažili na podzim v Myslovicích ohromnou angažovanost rodičů dětí, i v Krakově rodiče připravili velkolepé občerstvení. Kromě ragby měli žáci k dispozici pro zábavu dva velké nafukovací hrady.

Fotografie Bartosze Pionky z Obwarzanka najdete ve fotogalerii ZONERAMA

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora