Objev 1. kola Rugby Championship H. Jantjies

22. července 2019 (19:59)

SvětovéZpravodajství

První kolo šampionátu jižní polokoule je za námi, ale těžko dělat prognózy, jak na tom jednotlivé týmy jsou z hlediska šancí na blížícím se mistrovství světa. Argentina a Austrálie budou pracovat na vylepšení herního projevu, ale stěží najdou lepší hráče, All Blacks neukázali všechny a Springboks naopak několik výborných nových hráčů představili, mezi nimi skvělou mlýnovku Herschela Jantjiese. 

Jižní Afrika – Austrálie 35:17 (14:10)

Pětky 5:2 * KP 5:2 * TK 0:1 * rozhodčí Paul Williams * 51 206 diváků (82 % kapacity)

Pokud byl 1. poločas relativně vyrovnaný či spíše ve prospěch hostů jak v držení míče, tak v držení území, ten druhý byl pro Wallabies úplný propadák. Springboks vysunutou a těsnou obranou, až na jednu výjimku, znemožnili rozvinutí jakékoliv kloudné akce. Tou výjimkou však byla krásná pětka Bernarda Foleyho po průniku Kurtley Bealyho středem a obhození bránícího křídla Sbu Nkosiho. Na druhé straně Jižní Afrika představila nováčka, který se na vítězství velkou měrou podílel, Herschel Jantjies (není to bratr Eltona Jantjiese) na mlýnovce, položil dvě pětky. Ale hlavně dělal to, co má mlýnovka v současné hře dělat – rychle rozehrával.

"Věřím, že jsme dnes předvedli spoustu dobrých akcí, vím, že to na výsledku není vidět, ale pro nás je důležité, že je to poprvé co jsme ve hře aplikovali některé z těch věcí, které trénujeme. Na tom budeme stavět jak v útoku, tak v obraně, jak bude pokračovat sezóna,“ zhodnotil první výstup svého týmu kouč Wallabies Michael Cheika.

Argentina – Nový Zéland 16:20 (9:20)

Pětky 1:2 * KP 1:2 * TK 3:2 * DG 0:0 * rozhodčí Angus Gardner * 31 320 diváků (63 % kapacity)

All Blacks přežili svůj první test roku vítězně, vyhráli nad Argentinou v Buenos Aires, ale stejně tak to mohla být porážka a možná být měla, píše Patrick McKendry v NZ Herald, na konci západu jsme s obrovskou úlevou kvitovali, že rozhodčí Angus Gardner odpískal konec po dvou útočných autových vhazováních v posledních vteřinách. Pumy promarnily největší příležitost, jakou kdy měly porazit All Blacks a nebudou mít na dlouhou dobu větší šanci, uvádí McKendry. Nutno ovšem připomenout, že All Blacks hráli bez hráčů Crusaders, které kouč Hansen nechal odpočívat.

Trenér Mario Ledesma na tiskové konferenci po utkání stěží skrýval rozčarování: „Jsme všichni naštvaní a frustrovaní, protože s výkonem, který jsme předvedli, jsme měli All Blacks porazit, ale v klíčových momentech jsme udělali chyby. Musíme si ale připomenout, odkud jsme vyšli, to neříkám jako výmluvu, ale ocenění toho, kam jsme se během několika let dostali.“ A kdo pamatuje argentinský národní tým třeba před deseti patnácti lety, musí dát bývalému reprezentantovi s 84 starty za Argentinu za pravdu.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora