NL: Třetí místo jsme uhájili, ale …

28. října 2018 (21:14)

DomácíZpravodajství

Havířov 28.10.2018 - Třetí místo v národní lize jsme v urputném souboji s Českými Budějovicemi uhájili, ale nebylo to zrovna jednoduché. Přitom to za stavu 17:0 ve 24. minutě vypadlo tak nadějně! Jenže mužstvo k údivu diváků přestalo hrát a posadilo hosty na koně, ti se samozřejmě šance chopili a začalo se schylovat k dramatu. Nepříznivé počasí, vlhko a chlad a místy podmáčené hřiště hru příliš neovlivnilo, mnohem víc ji ovlivnila nedisciplinovanost našich hráčů. Je k nevíře, že jsme schytali hned 4 žluté!

RC Havířov – RC České Budějovice 29:17 (17:7)

Pětky 5:3 * KP 2:1 * TK 0:0 * DG 0:0 * ŽK 4:1 – Duda, Leroch, Walek, R.Benčík – Šlégl * ČK 0:0 * rozhodčí V.Kohout – Juřica, Žilka

Body: Walek 9 (1P,2KP), Lamač 5, Hladík 5, Duda 5, TP – Dvořáček 12 (2P,1KP), Kotyz 5

Havířov: 1 Kovács (19 Tržický 79ʾ), 2 Indrák, 3 Macháček, 4 Filipiak, 5 Aberle (18 Lička 55ʾ), 6 Leroch, 7 J.Kokinda (17 Titěra 55ʾ), 8 Duda – 9 O.Kloda, 10 Walek – 11 R.Benčík, 12 Jakub Uhlíř, 13 Pavel Kozubík, 14 Lamač (20 Regec 43ʾ) – 15 Hladík

Střídači: 16 O.Benčík, 21 Peter

Mužstvo střídalo excelentní okamžiky s dravými postupy rojníků Filipa Filipiaka, Martina Dudy, Lukáše Macháčka či Patrika Lerocha s výbornou podporou a čištěním v seskupeních s precizními rozehrami a postupy útočníků, takže za trvalé převahy bylo brankoviště hostů ve stálém ohrožení. V první čtvrtině zápasu se to také odrazilo na skóre, pětka Radima Lamače v 5. minutě to načaly a trestná pětka za stržení Lukáše Macháčka za hlavu ve 20. minutě náš nástup ukončila.

Pak už hráli hosté, hráli s přehledem, vytrvale tlačili, získali územní převahu a v našem týmu se začalo dít něco nepochopitelného, aktivita a dravost byly ty tam. Tým se jevil, jako by už stav 17:0 měl zůstat do konce zápasu beze změny. Začaly i nějaké rozepře a herní koncepce se vytratila. Ještě štěstí, že v obraně to docela fungovalo, byť i v té se začaly projevovat trhliny, když někteří naši hráči měli problémy s osobní obranou. Obrana také ve 33. minutě povolila a hosté Dvořáčkem snížili na 7:17. V závěru první půle šel na 10 minut ven Martin Duda za vysokou skládku.

Druhý poločas nezačal zrovna dobře, při tlaku hostů naše útočná formace ve 46. minutě ignorovala skutečnost, že má jen čtyři muže v obraně proti pěti budějovickým útočníkům a nestihla pokrýt křídlo Kotyze, když navíc ani skládky nebyly zrovna precizní. Sotva se v 49. minutě druhé půle Martin vrátil do hry, byl vykázán Patrik Leroch a budějovický Adam Šlégl za potyčku, síly tak zůstaly vyrovnané. Dvě minuty na to „odpočatý“ Martin Duda prorazil obranu Budějovic a položil naši třetí pětku. Jenže tým byl nadále pod tlakem a v 55. minutě šel ven Dan Walek, a bylo to znovu za vysokou skládku, takže jsme zhruba 5 minut hráli ve 13.

Dan Walek by stále ještě na trestné lavici, když za stálé převahy hostů přišla v 60. minutě pohroma, Jan Dvořáček prošel naší špatně skládající obranou ke své druhé pětce a snížil na 17:22. To už začalo být vážné a diváci trnuli, že hosté co nevidět vyrovnají. I nejlepší ragbyový komentátor v republice Dalibor Čech si zažertoval, že pokud Budějovice vyrovnají, bude e prodlužovat tak dlouho, dokud nepadne rozhodnutí, třeba až do vánoc.

Nedisciplinovanost našich hráčů nebrala konce, jen se vrátil z trestné lavice Dan Walek, šel na ni Radovan Benčík za skládku s překlopením na hlavu, to znamenalo, že v posledních minutách zápasu při skoro stálé převaze hostů, museli naši bránit oslabeni.

Naštěstí se naši vzepjali k poslednímu náporu a korunovali ho v 78. minutě rozhodující pětkou, položil ji za urputné obrany hostů Dan Walek, který také proměnil kop.

Můžeme být spokojeni s výhrou, s herním projevem týmu méně, a už vůbec nemůžeme být spokojeni s disciplínou.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora