Mistrem jižní polokoule je poosmé Nový Zéland

26. září 2022 (01:37)

SvětovéZpravodajství

(24. září 2022) - Mistrem jižní polokoule je poosmé Nový Zéland, ale když se připočítá i soutěž Tri Nations, mají All Blacks už 19. titul ze sedmadvaceti turnajů. Suverenita All Blacks trvá, přes určité výpadky formy, znovu se o to přesvědčila Austrálie, která jednou odešla z Eden Parku s výraznou porážkou 14:40. 

Nový Zéland – Austrálie 40:14

"Dobře jsme vyřešili několik problémů. Tvrdě jsme pracovali a tým to trochu zocelilo," řekl novozélandský kouč Ian Foster novinářům po vítězném utkání s Austrálií v Aucklandu. "Dostali jsme několik tvrdých lekcí, které bychom si raději nepřáli, ale zvládli jsme to. V takových situacích se buď složíte, protože je příliš obtížné to překonat, nebo se pustíte do práce.“

Novému Zélandu se vítězstvím nepovedlo posunout ve světovém žebříčku, ale výkon týmu v posledním utkání ukázal All Blacks, jak je známe z dřívějška, což také může znamenat, že začali překonávat krizi, která je v posledním roce postihla. Rozhodně předvedli nejlepší letošní výkon a ukázali, jak morálně silným týmem jsou.

Jižní Afrika – Argentina 38:21

Jižní Africe se při rovnosti bodů před posledním kolem nepodařilo Novozélanďany předstihnout. Springboks šli od počátku po bodech z položení, pohrdli hned čtyřmi trestnými kopy kovatelnými na branku, ale pětku položili až v 19. minutě. V zápase odpískal australský rozhodčí Damon Murphy neuvěřitelných 38 trestných kopů! Podstatný vliv na to měl stereotypní herní systém Springbox: jedna přihrávka – náraz do soupeře – ruck a buď box kick nebo jedna přihrávka do dalšího kontaktu, a rucků bylo požehnaně, celkem 131. K tomu můžeme připočíst 24 maulů, z nichž 2 přišly Pumas draho, rozhodčí přiznal 2 trestné pětky za stržení maulu. Také se pořádně žlutilo, celkem rozhodčí rozdal 6 žlutých karet!

Alespoň na závěr, při poslední pětce, kterou položil nováček křídelník Kurt-Lee Arendse, předvedli Springboks překrásnou akci rukama. To Argentinci se snažili o hru rukama důsledně a je zřejmé, že se stále zlepšují, nedovolili Springboks nasázet potřebný počet pětek a předstihnout Nový Zéland.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora