Mistrem Francie je poprvé v historii Montpellier

25. června 2022 (02:03)

SvětovéZpravodajství

Saint-Denis 24. června 2022 (TV) – Po Marseillaise a dlouhém představování hráčů a rozhodčích prezidentu Macronovi, který si s každým hráčem dlouze tiskl ruku a s každým chvíli promlouval, a několikaminutovém čekání na start zápasu, přišla smršť. Během 14 minut, i s intermezzem v podobě potyčky, Montpellier třemi pětkami mezi 6. a 14. minutou rozhodl. Při vedení 17:0 pak inkasoval trestný kop, ale sám proměnil dva na poločasových 23:3. Rozhodujícím tahounem Montpellieru byl nejen v této fázi hry vazač Zach Mercer (24 let, 1,91 m, 111 kg), který na první pětku přihrál.

Castres přišlo o svého dirigenta útokovku Benjamina Urdapilletu, dřívějšího spoluhráče Lukáše Rapanta a Miroslava Němečka v Oyonnax, který kvůli zranění lýtkového svalu odstoupil už v 18. minutě, druhá strana zase ve 27. minutě přišla o bývalého kapitána XV Francie mlynáře Guilhema Guirada kvůli otřesu mozku, finále bylo jeho posledním zápasem, ve 35 letech končí svou profesionální kariéru.

Ovšem tyto odchody už nijak hru či spíše výsledek neovlivnily, hráči Castres byli zjevně rozhození, ale ve druhém poločase se přece jen vzpamatovali a měli tři šance, třikrát pronikli do brankoviště Montpellieru, ale ani jednou rozhodčí položení neuznal. Obrana Montpellieru prostě byla neprostupná. Nakonec Castres přece jen skórovalo, pětku položil po úniku centr Vilimoni Botitu na 8:26, Montpellier pak ještě přidal 3 body z trestného kopu.

Jak už to bývá, finálový zápas krásou neoplýval, běhová hra se třemi čtyřmi přihrávkami bylo maximum, hrálo se kontaktní ragby – jedna přihrávka a pokus prorazit, to byl nejčastější obraz hry. Castres takto bušilo do obrany Montpellier na jeho brankové čáře celých deset minut, bez úspěchu, nakonec ztratilo míč i šanci něco na výsledku změnit.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora