ME 4. kolo: Gruzie neporažena, iberské derby pro Portugalsko

28. března 2021 (23:41)

SvětovéZpravodajství

Foto v náhledu: Gruzínci se radují z výhry a obhajoby Poháru Antim Ivireanu. Gruzínci a Rumuni hrají o pohár od roku 2002, Gruzie ho vyhrála 13krát, Rumuni 9krát, převážně v prvních letech souboje o pohár.

Aktuální mistr Evropy Gruzie nemá v současné době tým, který by vládl šampionátu tak suverénně, jak jeho předchůdci v době, kdy hrála parta okolo Mamuky Gorgodzeho. Také se potvrdilo, že ani tak ostatní na Gruzii nestačí, nedosahují ani omezených kvalit vládce druhé garnitury evropského ragby, žádný z dalších týmů Gruzii neporazil.

Mohlo to být Rumunsko, ale ani to si s Gruzií neporadilo, byť hrálo skoro hodinu v početní převaze po vyloučení Mamukašviliho za pozdní skládku a hlavně útok na hlavu Ionela Melinteho, po nadějném 1. poločase prohrálo 17:28. Ve druhém utkání vyhrálo Portugalsko nad Španělskem 43:28 a vyřadilo ho tak ze hry o postupové místo do závěrečného celosvětového kvalifikačního turnaje o postup na RWC 2023.

Vítězství a neohrozitelné prvenství v letošním ročníku mistrovství Evropy – ještě se budou hrát zápasy s vítězem baráže mezi Belgií (sestupující z ročníku 2020 a Nizozemskem vítězem evropské „2. ligy“ soutěže Trophy), ale nikdo nepochybuje, že to pro Gruzii nebudou soupeři. Gruzie by tak měla mít zajištěn přímý postup na příští mistrovství světa ve Francii jako tým Evropa 1.

Gruzie – Rumunsko 28:17 (13:7)

Po dlouhé pauze se fanoušci v Tbilisi mohli vrátit na stadion a hráči konečně zažili skutečnou ragbyovou náladu. Gruzínci jsou po dlouhé době, kdy tým vedli zahraniční trenéři, vedeni prozatímním domácím koučem Levanem Maisašvilim a zatím neprohráli. Proti Rumunsku nasadili od počátku presing a už v 8. minutě byl portugalský rozhodčí Paulo Duarte nucen sáhnout pro žlutou kartu pro rumunského pilíře Alexandra Savina a přiznat Gruzíncům trestnou pětku za opakované přestupky Rumunů při mlýnech před brankovištěm.

Gruzínci, vědomi si síly svého roje, praktikovali „pick and go,“ hráli převážně krátkými postupy do kontaktu, popravdě řečeno, žádná ragbyová lahůdka, žádné elegantní ragby. A hráli systémem, při kterém posilovali útočnou formaci rojníky, ti působili jako jacísi rozrážeči – prostě plnili roli tanků, které prorazí obrannou linii soupeře – když klasická útočná operace zadních řad nějak uvázla. Dokonce ve 49. minutě položil pětku pilíř Toulonu Gigašvili po klasické útočnické akci – rváček Beka Saginadze prošel mezerou v rumunské obraně a po úniku po křídle vrátil tísněn obranou dovnitř Gigašvilimu a ten s velkou chutí položil svou první pětku v reprezentaci. Oba dva byli v tu pravou chvíli mezi hráči zadních řad.

Rumuni mají také silné rojníky a tak se na hřišti odehrávaly převážně souboje rojů, sem tam proložené kopy, když už to dál nešlo.

Zápas se ještě zdramatizoval v 61. minutě, když Eugen Capatina jako součást maulu, který se doslova klusem prohnal do brankoviště domácích, položil pětku a Vlaicu po konverzi snížil na 17:20. Ale v 69. minutě si Rumuni nedali pozor a mlýnovka Gela Aprasidze rychle rozehrál trestný kop, prošel obranou a přihrál křídlu Tabutsadzemu, který v podstatě pečetil výhru domácích. V samém závěru ještě přidal Babunašvili dropgólem 3 body na konečných 28:17.

.

Portugalsko – Španělsko 43:28 (14:21)

Zvláštní zápas, do 18. minuty jste si mohli říct „jasná zpráva.“ Za celých 18 minut se Portugalci zoufale bránili i za cenu dvou žlutých karet, nedostali se ani za půlicí čáru, zato dostali dvě pětky na 0:14, Španělé to mají v kapse, mohli jste usoudit, ale neměli. Portugalci se pomalu vymaňovali z deprese a najednou to byli oni, kdo diktoval tempo a drtil španělskou obranu.

Všechno začal zadák Nuna Sousa Guedes (na snímku níže), který svou úžasnou rychlostí a změnami směru běhu zamotal Španělům hlavy poprvé, z jeho úniku a překopu pro křídlo málem padla pětka. Ta ale padla o 10 minut později – po celou tu dobu Lobos drtili Leones a tlačili je k jejich brankovišti, až po sérii pick and go pronikl Rafael Simões a Portugalci snížili na 7:14.

V době od 33. do 37.minuty vládl na hřišti trochu chaos, ani jedno družstvo nebylo schopno své akce kontrolovat, uklidnit situaci a zahájit kloudnou akci, byly to minuty plné chyb.

Španělé se vzpamatovali dřív, rozvinuli akci rukama, zadák Malie nastavil útočnou řadu a položil. V poslední minutě poločasu se o snížení postaral znovu zadák Guedes, který prošel hluboko španělskou obranou, předal Portelovi a ten už lehce prošel do brankoviště, po Marquesově konverzi skončil 1. poločas stavem 14:21.

Začátek 2. poločasu se podobal začátku prvního, ale s opačným znaménkem, teď drtili Portugalci Španěly. Po mlýnu na 5m Španělů útokovka Portela poslal křižný překop přímo do rukou křídla Marty a bylo srovnáno.

Španělé pak předvedli hezkou kombinaci zakončenou překopem za obranu, tam šel na míč ve výskoku Portela a Perrin ho sejmul ve vzduchu a šel s červenou kartou ven.

V 54.minutě se Portugalci dostali do pětimetrovky hostů, následoval maul po kterém dostal míč do běhu Storti a položil pod branku, Maques proměnil kop na 28:21. V 62. minutě Portugalci přidali trestný kop na 31:21

Oslabení Španělé se pak snažili nekopat, hráli co nejvíc rukama, byli si vědomi toho, že by rychlý protiútok Lobos nemuseli zastavit, ale udržet míč do konce nešlo, přišly chyby a z jedné z nich kop na polovinu Portugalců a samozřejmě následovala kombinace, kterou zakončil Marques i s konverzí na 38:21.

V závěrečných 10 minutách padly ještě dvě pětky, jednu položili Španělé po trestném kopu do autu, maulu a několika fázích pick and go s rozhozením na útok a do oslabené obrany pronikl Ordas, který hned proměnil kop na branku dropem na 28:38 z pohledu Leones.

Poslední slovo měli Portugalci, kteří v závěru po TK, autovém vhazování a protlačeném maulu položili poslední pětku zápasu, míč pokládal Francisco Fernandes.

Rušný a zajímavý zápas s řadou hezkých kombinací vynesl Porugalcům šanci na boj o třetí evropské místo pro závěrečný celosvětový kvalifikační turnaj o účast na mistrovství světa 2023.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.