Masopustní fotbal 2023 v Ashbourne

22. února 2023 (20:01)

OstatníZpravodajství

V náhledu: Tento dav hraje masopustní football v Ashbourne. Foto: Derbytelegraph 

Je známo, že ragby je vzdáleným potomkem římského harpasta, které po Evropě rozšířily především římské legie, neboť harpastum – podle kusých dobových informací a popisů divoká a fyzicky náročná bojová hra – bylo součástí výcvikového programu legií, zde je ukázka, jak si dnes harpastum představujeme

Známo také je, že své stopy zanechalo hlavně v některých částech Galie, tedy Francie, kde se hraje jako La Soule 

Ale je také dobře známo, že ragby a fotbal vznikly vývojem ze staroanglického fotbalu, který asi neokoukali staří Britonové od legií, ale spíše Anglové a Sasové, kteří staré Britony po odchodu legií z Británie tak nějak převálcovali a zřejmě i asimilovali, se spíše naučili od Normanů la soule, když Normani v roce 1066 dobyli Anglii, neboť první zmínky o footballu v Anglii se datují až od 12. století.

Ale tento historický exkurs stačí, věnujme se ashbournskému masopustnímu fotbalu. Začal včera remízou, ani Horňákům, ani Dolňákům se nepovedlo dopravit míč na cílové místo (pokud jste nikdy na naše články o masopustním fotbalu nenarazili, zde je odkaz

https://havirov.rugby-cz.com/v3/cs/index.php?news=id&id=14551886858980&title=v-ashbourne-uvidite-jak-vypadal-predchudce-ragby

Dnes hra pokračuje druhým dnem, ale ohromné davy, organizátoři odhadují, že se hry zúčastní na 5 tisíc lidí, nedovolují, aby se míč nějak výrazně posouval směrem k cílovým metám. Aktuální dění můžete sledovat zde: Ashbourne Shrovetide action, pictures and video from day one - Derbyshire Live (derbytelegraph.co.uk)

A zde: Ashbourne Royal Shrovetide Football live on day two as ball moves steadily in Up'ards direction - Derbyshire Live (derbytelegraph.co.uk)

No a když jsme to všechno viděli, můžeme se ptát, co má ten staroanglický football společného s kopanou, může se fotbal odvolávat na tisíciletou historii?

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora