Masopustní football letos nebude

16. února 2021 (02:15)

OstatníZpravodajství

Už dlouhá léta na našich webových stránkách informujeme o jednom z mála dochovaných předchůdců ragby a kopané, který se za tisícových návštěv vždy o masopustním úterý hrává v městečku Ashbourne v Derbyshire. Dnes je masopustní úterý, ale football nebude. Městská rada rozhodla o zrušení v prosinci loňského roku.

Ashbourne Royal Shrovetide Football match 2017

Připomínáme vždy tuto událost ne proto, že je kuriózní, ale proto, že nejlépe ukazuje, z čeho se vyvinulo dnešní moderní ragby a také kopaná. Jisté je, že nejpravděpodobnějším předchůdcem středověkých míčových her bylo římské harpastum, které bylo mimochodem jako bojová hra součástí výcviku legií. Středověký „Football“ se nehraje jen v Ashbourne, také v pravlasti harpasta Itálii se hraje, ale organizovaně v den svátku patrona Florencie svatého Jana Křtitele. Jmenuje se Calcio fiorentino, je to něco mezi ragby a házenou, míč se musí vhodit do sítě, která tvoří na konci hřiště jakési brankoviště.  Calcio fiorentino se dnes se už zvrhlo v čistý wrestling pro pobavení turistů, na míč si hráči vzpomenou jen když rozhodčí zastaví hru. Zatímco v Ashbourne se hraje o masopustním úterý a pokračuje se na popeleční středu, ve skotském Kirkwallu se každé Vánoce a Nový rok v ulicích hraje hra „Ba.“ V každém případě se hra podobá masovému ragby se stovkami hráčů, kteří se přetahují o míč (foto níže). Podobně jako v Ashbourne i v Kirkwallu proti sobě hrají Uppies a Doonies, nebo správněji "Up-the-Gates" a "Doon-the-Gates" ze staré severské gata (cesta nebo silnice). 

Dalším místem, kde se každoročně hraje o masopustním úterý středověký fotbalový zápas, je anglické město Atherstone ve Warwickshire a Alnwick v Northumberlandu.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora