Martin Duda roztočil bodový kolotoč

15. dubna 2019 (18:59)

KlubovéZpravodajství

Havířov 13.4.2019 - Rojník Martin Duda se už sice s týmem rozloučil před nějakým časem, ale na žádost klubu se ještě na podzim do hry vrátil. Ale v sobotu se v premiérovém utkání s týmem Rugby Šumava Nýrsko loučil oficiálně a před utkáním obdržel pamětní plaketu. Ovšem byla to rozlučka, jak se patří, hru oživil, vyburcoval ke zvýšení tempa a hned si vysloužil i titul muž zápasu. Hra se totiž v první půli rozvíjela dost nevýrazně a od 5. minuty, kdy Dan Walek položil první pětku, naprosto neměla potřebný náboj, doslova to vypadalo na takové uspokojení, jako kdyby tým vedl 30:0.

Obrázek v náhledu: Ondřej Benčík pokládá druhou pětku Havířova. Foto: Karel Gaman

RC Havířov – Rugby Šumava Nýrsko 45:17 (14:0)

Pětky 7:3 * KP 5:1 * TK 0:0 * DG 0:0 * rozhodčí Thomas Mendes (FRA) * ŽK Martin Duda (HAV) * ČK 0-0 * 80 diváků * zima, vlhko, 2ºC

Body: Dan Walek 15 (1P,5KP), Ondřej Benčík 5, Dan Aberle 5, Pavel Kozubík 5, Leon Sittek 5, Martin Duda 5, Jan Uhlíř 5 – Roman Kodera 7 (1P,1KP), Petr Grassl 5, Michal Sviták 5

Havířov: 1 Patrik Kovács (16 Daniel Miarka 66’), 2 Pavel Indrák, 3 Petr Musil 18 (Radim Fajkus 40’), 4 Daniel Aberle, 5 Martin Šťastný, 6 Dominik Wardas (20 Dominik Lička 70’), 7 Jiří Kokinda (21 Peter Michal 66’), 8 Ondřej Benčík (19 Martin Duda 40’), – 9 Jakub Uhlíř, 10 Daniel Walek – 11 Jan Uhlíř, 12 Pavel Kozubík, 13 Lukáš Trtek (22 Leon Sittek 50’), 14 Radovan Benčík (23 Radim Lamač 71’), – 15 Richard Hladík

Co říci k první půli, všichni se opravdu snažili – podržet míč a nepustit ho dál, projít individuálně bez ohledu na volné spoluhráče, všichni se snažili – o co vlastně? Míč například došel na levé křídlo k Pavlovi Kozubíkovi jednou jedinkát za celý poločas! Hru provázely technické chyby způsobené jednak předržováním míče, jednak nebyla žádná druhá útočná vlna, a tak míče lítaly za hráče, nebo při ataku soupeře na zem. Promarnilo se tak několik šancí. Až ve 23. minutě položil Ondřej Benčík druhou pětku a Dan Walek zvýšil kopem na hubených, s ohledem na soupeře, 14:0.

Se střídáním do druhého poločasu se obraz hry neuvěřitelně proměnil, na hřiště přišli ostřílení matadoři rojníci Radim Fajkus a Martin Duda a do útoku Leon Sittek. Ovšem hlavně zásluhou obou rojníků hra ožila, najednou dostala tah dopředu a najednou se do hry zapojilo mnohem více hráčů. Ožila i útočná řada, zaujal Ondřej Benčík, konečně se mohl prosadit i Pavel Kozubík, velmi dobře hráli oba bráchové Uhlířovi o veteránovi Richardovi Hladíkovi nemluvě.

Richard Hladík je docela zvláštní postava, zdánlivě pomalejší, ostatně v neděli v utkání s Českými Budějovicemi oslaví 39 let, ale velezkušený a šetřící síly, ale když je třeba, nasadí i pátý rychlostní stupeň. Naprosto si věří i v těch nejošemetnějších situacích a mnoho soupeřů, kteří by si ho rádi „vychutnali“ tvrdým složením, je překvapeno, že jaksi po odmítnutí ryjí tváří trávník. V sobotním zápase sice položil, ale rozhodčí mu pro dotek rohového praporku pětku neuznal.

A tak po poločasovém střídání začal od 41. minuty „pětkostroj,“ během pětadvaceti minut jsme položili 4 pětky, získali náskok 38 bodů a zajistili si ofenzivní bonus. A pak přišel zlom, Nýrští v 65. minutě položili a zalíbilo se jim to natolik, že si to zopakovali ještě 68. minutě. Zároveň ochabla naše aktivita, že to začalo připomínat konec zápasu s Iuridikou, kdy došly síly. Nakonec se tým ještě zmátořil a 5 minut před koncem položil sedmou pětku, ale v poslední minutě soupeři nezabránil v položení do třetice. Výsledek nakonec zajistil, že jsme se posunuli mezi desetibodové týmy a získali aktivní rozdíl skóre, i tak ale jme až na čtvrtém místě tabulky.

Je třeba ocenit hru Nýrska, tým, ve kterém hraje i havířovský odchovanec David Douša na útokovce, naprosto nepůsobil jako nováček na české ragbyové scéně. Má velké a těžké rojníky, naši se například ani příliš nesnažili při vhazováních z autů konkurovat bezmála dvoumetrovým specialistům Nýrska, podobně jsme nezískali, snad až na dva, míče ze soupeřova vhazování do mlýna. To už spíš si poradil Jakub Uhlíř se soupeřovou mlýnovkou Fialou, který byl dost nejistý, ale jak se ukázalo v rozhovoru s kapitánem Romanem Koderou, je to úplný nováček.

Fotografie Josefa Koláčka - ZONERAMA

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.