Liga XV 2022: Kadeti i junioři doma prohráli

6. listopadu 2022 (12:51)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Všichni nám utíkají, ale musíme se držet zuby nehty... Foto Josef Koláček

Havířov 5. 11. 2022 (foto Josef Koláček) – Společenství kadetů a juniorů Havířova a Mariánských Hor prohrálo v posledním kole nesoutěžního klání se společenstvím Zlína a Olomouce po nepříliš povzbudivém výkonu. Je jisté, že oba kluby budou muset hledat cestu, jak vybřednout z dlouhodobého nedostatku hráčů prakticky všech mládežnických kategorií. Bude to cesta obtížná, protože na jejím začátku je absence mladých trenérů. Okolnosti nás nutí vytvářet společenství už od družstev mladších žáků, ale to je spíš cesta do pekel. Ukazuje se to na výsledcích našich společných týmů kadetů a juniorů.

Za pár měsíců přijde s jarem i řádná soutěž, do které podle všeho nebude ani jeden klub schopen postavit samostatný tým a společenství bude muset chtě nechtě řešit společné tréninky nejen jednou týdně, ale pokud bude chtít vychovat schopné hráče pro svá mužstva, pak zcela jistě dvakrát týdně včetně řádné taktické přípravy. Ostatně z Havířova je to do Mariánských Hor 20 kilometrů a pochopitelně i naopak. To je stejná vzdálenost jako třeba z Dejvic na hřiště Slavie v Edenu. Pravda, není to za stejnou cenu, ale podle podzimních výsledků není zbytí.

U16 Liga XV: Havířov/Mariánské Hory vs. Zlín/Olomouc 0:25

Poločas 0:5 * Pětky 0:4 * KP 0:1 * TK 0:1 * DG 0:0 * ŽK 0:0 * ČK 0:0 * Rozhodčí Jiří Jíša

Kadeti o poločase prohrávali 0:5, to slibovalo boj o vítězství v poločase druhém, ale žádný boj se nekonal. Naopak byl to soupeř, který zařadil vyšší rychlostní stupeň a na rozdíl od našich kadetů, své šance proměnil. Chyby se vršily – jak technické, tak taktické. S taktikou kluci viditelně zápasili, nebyli schopni držet postavení a navíc slabou osobní obranou umožnili soupeři procházet. A tak tu byla místo vyrovnaného zápasu převaha soupeře, který si tak po pěti porážkách vylepšil vítězstvím bilanci.

Jak společenství ze střední Moravy, tak společenství naše se hned od počátku pasovalo na outsidera série. Už v úvodním kole naše společenství odešlo s porážkou 0:72, Zlín s Olomoucí 0:60. Obě společenství se tak stala otloukánky, kteří dostávali na frak v každém utkání podzimní nesoutěžní série. Naše společenství, které má odložený zápas s rezervou Tatry Smíchov, nasbíralo v předchozích čtyřech zápasech skóre 0:254 a Zlín s Olomoucí v pěti utkáních skóre 26:275. Že by právě skutečnost, že se nehrálo o pořadí, ovlivnila chuť našich kluků bojovat?

U18 Liga XV: Mariánské Hory/Havířov vs. Olomouc/Zlín 5:48

Poločas 5:48 * Pětky 1:8 * KP 0:4 * TK 0:0 * DG 0:0 * ŽK 0:0 * ČK 0:0 * Rozhodčí Jaroslav Bednařík

Co bylo řečeno o hře kadetů, platí v plné míře i o hře juniorů. Až na výjimky problémy s technikou a kupodivu v této věkové kategorii, ze které hráči během roku dvou přejdou do týmu mužů, i problémy s dodržováním elementárních taktických zásad. Porážka byla přece jen o 26 bodů nižší než prohra v 1. kole série, což je tak asi jediný klad v celé podzimní sérii, ve které si kluci s chutí zahráli asi jen proti pražskému Olympu, který porazili 84:5, no a řekněme, že i výhra 30:21 nad společenstvím Petrovice/Babice/Přelouč mělo svou cenu.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.