Liga U14: Po vyrovnaném poločase se hra společenství rozpadla

15. května 2023 (22:12)

KlubovéZpravodajství

Havířov 14. května 2023 (Foto Josef Koláček) – Dohoda mezi mariánskohorským Sokolem a Havířovem o domácím hřišti společných týmů umožňuje zahrát jeden ze zápasů na půdě druhého ze společenství, proto se zápas Mariánské Hory/Havířov s Vyškovem hrál v Havířově a 3. června se naopak utkání ligy U16 Havířov/Mariánské Hory bude hrát v Ostravě.

Vyrovnaný první poločas, který přinesl na obou stranách po dvou pětkách a jedné konverzi a vyrovnané skóre 12:12, sliboval vyrovnané a dramatické utkání i ve druhém poločase, ale zatímco se Vyškovští chytli, hra domácího týmu upadala. Už v prvním poločase měli naši kluci ohromné problémy se skládáním, ale hosté využili jen dvě šance z mnoha.

Velkou slabinou našeho týmu je hra v rucku, kluci se nevytvoří val, se kterým by soupeř nehnul a mlýnovka by mohla v pohodě rozehrát, přistupují k tomuto seskupení individuálně a navíc většinou pasivně, nechají se odstrčit, odtlačit, dovolí soupeři překročit ležícího spoluhráče s míčem. Poskytují tak soupeři téměř bezpracně kupu míčů. Další problém byl se mlýny, které soupeř většinou lehce přetlačil a získával míče i z našeho vhazování. K tomu se ještě musejí přičíst technické chyby při hře rukama.

Co ještě v první pětadvacetiminutovce prošlo beztrestně, to už ve druhém Vyškovští trestali pětkami. S rostoucím počtem položených pětek se zprvu jakžtakž kolektivní hra začala rozpadat, což vyprovokovalo fyzicky zdatnější a rychlé hráče v týmu, aby to, jak se říká, vzali na sebe. Důsledkem byla rezignace na snahu hrát kolektivně, i když, pravda, sem tam se náš tým blýsknul velice hezkými a skutečně ragbyovými akcemi, ale už je pro různé chyby a dobrou obranu soupeře nedokázal zakončit.

Skutečnou slabinou je obrana, několik situací vyznělo jak z grotesky, když se soupeř proplétal shlukem našich hráčů, odrážel se od nich jak biliárová koule, aby nakonec prošel, zasprintoval a položil. Nikdo v tom chumlu nebyl schopen kluka, když už ne klasicky za nohy složit, tak alespoň sevřít a strhnout k zemi. Problém neskládání se týká hlavně posledních tří pětek, kterými hosté postupně navýšili svůj pětibodový náskok z ještě přijatelného skóre 17:22 na 22 bodů.

Je jistě velkým hendikepem, že společenství nemůže společně trénovat, ale není to hlavní důvod našich slabin, nejsme totiž jediným společenstvím. Taková společenství AMMOR-PLIUS a AMMOR-KRARARUBU (společenství klubů Asociace Mladých a Malých Oddílů Ragby – RC Plzeň, RC Liberec, ARC Iuridica Praha a RC Sedlčany a druhé společenství AMMOR je složeno z hráčů klubů Kralupy nad Vltavou, Rakovník, Rumburk a České Budějovice) si mohou nechat o společné přípravě jen zdát, kluci se sejdou jen k utkáním, a přesto vysoko své soupeře poráží, třeba o posledním víkendu PLIUS porazil Bystrc 40:29 a KRARARUBU společenství Přelouče a Babic dokonce 53:7. Takže je to spíše věc přístupu hráčů k vlastní přípravě a k utkání.

Statistika z utkání ZDE

Fotografie Josefa Koláčka z utkání: galerie ZONERAMA

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora