Kvalifikace U20: Blýská se na časy?

3. října 2021 (19:07)

DomácíZpravodajství

V náhledu: Foto Martina Flouska z utkání U20 s Polskem

Praha-Petrovice 2. 10. 2021 (Foto Martin Flousek) – To hlavní, co se na hřišti v Petrovicích včera odehrálo, bylo kvalifikační utkání české reprezentace do 20 let s Polskem, jen vítěz měl zaručen postup na mistrovství Evropy. S ohledem na sílu současného polského ragby, je poměrně hladké vítězství českého týmu dost překvapivé, ostatně překvapení jsou i sami Poláci, hlavně tím, že do 55. minuty jako by se zápas jejich týmu netýkal.

Česká republika U20 – Polsko U20 31:20

Poločas 21:0 * pětky 4:4 * KP 4:1 * TK 1:0 * DG 0:0 * Rozhodčí Bonea (Rumunsko)

Body Česko: Dupuy 11(4KP,1TK), Mašek 5, Bejček 5, Young 5, Hrdlička 5

Body Polsko: Owczarek 5, Mohyla 5, Yavorshchuk 5, Niespodziany 5

Česko: 1 Buček, 2 Linhart, 3 Svoboda, 4 Mašek, 5 Bejček, 6 Haš, 7 Mališ,  Maybey – 9 Bonetti, 10 Dupuy – 11 Kohout, 12 Young, 13 Šampalík, 14 Hrdlička – 15 Koblic || 16 Diviš, 17 Kajta, 18 Zeman, 19 Průcha, 20 Charvát, 21 Čížek, 22 Rozkošný, 23 Putna

Trenéři: Roman Šuster a Pavel Vokrouhlík

Polsko: 1 Kijak, 2 Mohyla, 3 Gąska, 4 Misiak, 5 Mroziński, 6 Dec, 7 Wilczuk, 8 Yavorshchuk – 9 Dudek, 10 Łaszcz – 11 Pątek, 12 Dobijański, 13 Szwarc, 14 Adamian – 15 Wróbel || 16 Matsiuk, 17 Zieliński, 18 Bareja, 19 Madej, 20 Szwarc, 21 Pastukhov, 22 Owczarek, 23 Niespodziany

Trenéři: Grzegorz Kacała a Krzysztof Krzewicki

Zápas, ve kterém každý tým ovládl jeden poločas, zápas, ve kterém měl náš roj potíže hlavně ve mlýnech, ale hosté nedokázali z převahy a trestných kopů nic vytěžit. Naopak náš roj se postaral o vedení po dvou průnicích – Mašek a Bejček. K tomu přidala jednu pětku i útočná formace – Young – po hezké útočné akci z odkopu polského týmu. Zdálo se, že vedení 21:0 dává našemu týmu potřebný klid pro další navyšování skóre.

Alespoň to tak vypadalo, když se útočná formace postaralo po autovém vhazování o další pětku, když se Hrdlička naznačením přihrávky zbavil zadáka Wróbela a položil u rohového praporku. Zde je třeba zmínit Dupuyho, který proměnil všechny kopy a byl skutečným dispečerem hry.

Možná slovní kapky, které polští hráči dostávali od trenérů, pravděpodobně i střídání, vybudily polský tým ke zvýšení aktivity a tlaku a hosté začali mít navrch. V 56. minutě položili hosté první pětku o 4 minuty později položili druhou kvůli nepozornosti našich rojníků při autovém vhazování před naším brankovištěm, kdy použili prastarý trik vhození na prvního muže seřazení, který pak vrací do kuloáru vhazujícímu.

Před položením třetí pětky hosté velmi dlouho atakovali naši čáru 22 metrů a naše obrana velmi dlouho odolávala a znovu a znovu likvidovala všechny pokusy o průnik. Nezabránila však přenesení hry na křídlo, kde vazač Rodion Yavorshchuk a snížil na 15:31.

Následovala dlouhá fáze vcelku vyrovnané hry, ve které se střídaly momenty hry hostů do kontaktu se snahou prorazit sílou se snahou našich o kombinační hru, a ve které se také nepovedlo ani jednomu týmu najít způsob, jak přelstít obranu, nebo jak udržet kontinuitu hry bez chyb.

Závěr zápasu byl ve znamení několika našich chyb, ta rozhodující přišla s vykázáním Kajty na 10 minut a trestným kopem, který Poláci vyměnili za mlýn, neboť předpokládali, že nás semelou a získají trestný kop. Jejich předpoklad vyšel, hosté naši obranu stáhli k zacelení průlomu a rozehráli na útok, kde zakončoval Niespodziany u praporku.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora