Konec napravil nepovedený ročník

31. května 2022 (00:36)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Dominik Kovács letí pro sedmou pětku Havířova. Foto Josef Koláček

Havířov 29. 5. 2022 (Foto Josef Koláček) - Až poslední zápas se společenstvím rezerv dvou předních pražských klubů Tatry a Pragovky přinesl trochu optimismu do naší poněkud výkonnostně a výsledkově ponuré jarní sezóny. Ani tak ne výhrou 51:24, ale spíše herním projevem, byť ani ten nebyl bez chyb. Byl to po osmi porážkách v řadě první vítězný zápas jarní sezóny, a tak přinesl alespoň záblesk naděje pro podzimní soutěž nesoutěž, ať už se bude jmenovat jakkoli.

Zápas s pražským společenstvím ještě ani pořádně nezačal a už nám největší a nejtěžší rojník Pražanů druhořadník Gustav Pešek utekl a nedostižen přesprintoval naše obranné území a položil přímo pod branku, to tedy pro další průběh neslibovalo nic dobrého. Ale náš tým se otřepal a do konce prvního poločasu položil 4 pětky a končil ho za stavu 25:12.

Ve 14. minutě položil naši první pětku Michal Třaslín po postupném útoku, v jehož závěru vyklouzl obraně a položil. V 17. minutě následovala pětka Pavla Indráka po akci roje.

Pětku, kterou rozhodně můžeme prohlásit za pětku ne-li roku 2022, pak zcela jistě za pětku jarní sezóny položil Michal Třaslín po překopu up and under za obranu, a třebaže tísněn soupeřem, míč skvěle zpracoval, obránci utekl, a položil.

Další pětka padla ve 29. minutě, po velmi povedené akci útoku, kterou ale zbrzdil Denis Tomčík, trochu zahamounil a nedal Michalovi Třaslínovi v jasném přečíslení. Situaci nakonec vyřešili rojníci, zprvu se pokoušeli prorazit několika ataky pick and go do brankoviště, ale pak po marné snaze prorazit rozehráli dlouhou přihrávkou na volné útočníky, kde dílo dokončil levý rváček Vít Murár pětkou u levého praporku.

V poslední desetiminutovce poločasu jsme měli ještě další šance, tu první zmařil jeden z našich hráčů při přečíslení 4:1, když místo přihrávky zvolil pokus prorazit. Druhou šanci, která začala dvě minuty před koncem 10 metrů před naším brankovištěm vyhraným mlýnem a postupem vpřed s rychlými přihrávkami útočníků až na Dana Ogurčáka. Ten vystartoval, zbavil se jednoho a druhého obránce, ale v pravý okamžik míč nedal a nechal se složit. V rucku jsme pak přišli o míč a levé křídlo Pražanů Bastien Adde lehce utekl naší obraně a po 60 metrovém úniku ve 40. minutě položil druhou pětku hostů.

Ty dvě situace, kdy naši hráči nedali míč lépe postavenému spoluhráči svědčí o nedostatku kázně, o sobeckosti a hlavně o nedostatku kontroly situace, nedostatku představivosti a přílišném a nepodloženém sebevědomí.

Ve druhém poločase jsme měli několik povedených akcí, ale zvláště v poslední dvacetiminutovce také dost nedůslednosti v obraně, snad pod vlivem vysokého náskoku, které nás stály 12 bodů.

V rozmezí 45. až 48. minuty jsme hráli převážně na polovině hostů, po dalekonosném kopu Dana Walka soupeř odkopl do rukou Filipa Plinty a z jeho průniku rozvinuli útočníci akci, která sice neskončila pětkou, ale po vyhraném mlýnu Pražanů vběhl Dan Walek do jejich přihrávky a bodoval.

V 51. minutě nastala nebezpečná situace, ale soupeřův průnik v posledním okamžiku zastavil složením Dominik Kovács.

Také v 55. minutě jsme měli před naším brankovištěm namále, ale soupeř se zastavil sám křížením. Po dlouhém trestném kopu Dana Walka až na soupeřovu desetimetrovku jsme nezvládli autové vhazování, ale zvládli jsme soupeřův ruck, kterém jme dostali trestný kop, tým si však zvolil vhazování do mlýna. Po rozehře a rucku dostal míč Leon Sittek a jak tank prorazil řadami soupeřů k brankovišti a po dalším rucku prorazil Honza Hlaváč.

Hned z výkopu si Pavel Indrák trochu soupeře povodil a uvolnil Dominika Kovácse k padesátimetrovému sprintu a pětce.

Poslední pětku, svou třetí v zápase, položil Michal Třaslín 4 minuty před koncem, když dostal po mlýnu a krásné rozehře přes útok míč na křídlo a rozkmital nohy do úžasného sprintu, který skončil položením pod branku.

Statistika utkání

Fotografie Josefa Koláčka v galerii ZONERAMA

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora