Kdy začnou soutěže světové špičky?

6. června 2020 (14:33)

SvětovéZpravodajství

Ragbyový svět, obracený naruby kvůli pandemii koronaviru, se zlehka vrací ke hře. Země světové špičky zatím návrat plánují nebo řeší, zda se vůbec vrátit k zaběhnutému modelu soutěží. Třeba Nový Zéland vyřešil pokračování Super Rugby po svém, redukcí soutěže na 5 domácích klubů, soutěž dostala název Investec Super Rugby Aotearoa (Aotearoa – domorodý název NZ) a zahrnuje kluby Blues, Chiefs, Hurricanes, Crusaders a Highlanders. Soutěž se odehraje během 10 týdnů (20 zápasů). Začíná se 13. června.

Podobně budou hrát od července do září kluby Austrálie, kde se do Vodafone Super Rugby AU zapojí i Western Force.

V Jižní Africe ještě není o systému a účastnících domácího Super Rugby jasno, kluby se teprve mají rozhodnout a vyjádřit.

. Stranou tak zůstali argentinští Jaguares, smlouva drtivé většiny hráčů Jaguarů a Argentiny brzy vyprší a UAR jim už umožnila hledání angažmá jinde. Také Sluneční vlci z Tokia zůstali osamocení. Zprvu se spekulovalo, že se Sunwolves přesunou do Austrálie a zahrají si australskou část Super Rugby, ale problémy spojené s povinnou karanténou a další komplikace plán zhatily. Na jižní polokouli se však řeší, jak dosavadní systém Super Rugby úplně změnit ve prospěch lacinější verze bez stálého cestování přes tři kontinenty. Připouští se, že i Rugby Championship možná dozná revoluční změny, zvláště proto, že se v Jižní Africe spekuluje o přestupu k Six Nations, což by pro Jihoafričany bylo z hlediska časového pásma výhodnější.

Evropa řeší, zda pokračovat v rozehraném turnaji Six Nations v listopadovém mezinárodním okně, když se pochybuje o možnosti uskutečnit plánovaný mezinárodní program. Další kontroverzi vyvolává návrh na koordinovaný celosvětový kalendář, který prosazuje světová ragbyová unie World Rugby a který by podle všeho posunul začátek Six Nations na březen, a podle všeho by také důkladně zahýbal s termíny národních soutěží, o evropských klubových soutěžích nemluvě.

 

Jak se připravují na možné zahájení sezóny země Six Natins?

Anglie se připravuje podle zvláštního harmonogramu na otevření soutěží od 15. srpna.

Francie své soutěže uzavřela a připravuje se podle čtyř hlavních fází přechodu k otevření soutěží 2020/2021 od 4.září. Tyto postupné fáze budou trvat asi 13 týdnů. Každý hráč bude individuálně lékařsky sledován, včetně pravidelných testů.

Irsko má podobný harmonogram jako Anglie, o začátku soutěží se rozhodne na webináři za účasti klubů 9. června.

Itálie – otevření soutěží je zatím v nedohlednu.

Skotsko zatím o termínech zahájení soutěží nemluví, připravuje se podle podobného modelu jako Anglie nebo Irsko.

Wales – podle informace z 3. června není ani ve Walesu jasné, kdy by soutěže mohly začít, zatím se jede podle stejného harmonogramu jako v ostatních zemích Spojeného království.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora