Názor: Jde o znevážení pověsti českého ragby?

1. listopadu 2018 (18:26)

DomácíZpravodajství

Havířov 1. listopadu 2018 – Poslední události zavánějí znevážením pověsti  českého ragby, kontumace semifinálového utkání Sparty s Vyškovem kvůli neoprávněnému startu hráče Sparty, zvláště když si každý jasně spočítá, že jde o účelový akt, rozhodně nesvědčí o dobrých vztazích mezi kluby …

Ne že by k něčemu podobnému ještě nikdy nedošlo, stalo se to před 17 lety v prvoligovém utkání Olomouce s Havířovem, které mohlo ovlivnit pořadí a postup do extraligy. Za Havířov nastoupil na střídavý start vyškovský Juřínek, který současně hrál i za Vyškov. Utkání bylo kontumováno ve prospěch Olomouce, ale ukázalo se, že v témže utkání nastoupil za Olomouc Američan, který měl jen souhlas americké unie, ale neměl ani českou licenci, takže zápas skončil kuriózní kontumací pro oba kluby.

Oficiální stanovisko Sparty se pochopitelně nese v duchu pokusu zvrátit situaci, ovšem argumentace trochu kulhá, třeba poukaz na to, že druhý z dotčených aktérů nepodal žádné námitky, nebo že rozhodnutí STK obsahuje několik údajů, které jsou v rozporu s platným soutěžním řádem, ale je nezadatelným právem postižené strany bránit se všemi způsoby. Také narážka na současnou truchlivou situaci českého ragby poloskrytým poukazem na to, že unii vedou funkcionáři Tatry, si Sparťané mohli odpustit.

Prohlášení RC SPARTA Praha ragbyovým klubům, ragbyové a sportovní veřejnosti

Vedení RC Tatra Praha dne 31.10. podalo námitku k utkání semifinále EL, RC Sparta Praha:RC Vyškov,  které se konalo dne 27.10. 2018  a podalo návrh na kontumaci utkání ve  prospěch RC Vyškov 30:0. Na základě tohoto návrhu STK ČSRU dne 31.10.2018 v 23:30 hod. vydalo oběžník č. 22/2018, ve kterém trestá RC Sparta Praha kontumační porážkou 0:30 a předáním případu DK ČSRU.

Dne 1.11. 2018  podal RC Sparta Praha v souladu s platným Soutěžním řádem Odvolání proti  tomuto rozhodnutí STK č. 22/2018 ze dne 31/10/2018 (Oběžník STK) k II. instanci ČSRU- Dozorčí radě. Rozhodnutí obsahuje několik údajů, které jsou v rozporu s platným Soutěžním řádem a Přestupním řádem. Zároveň se obrátil na VV ČSRU, aby zvážil dopad tohoto rozhodnutí na celé české ragby.

Soupeř RC Sparta Praha v tomto utkání byl RC Vyškov, který nevznesl žádné námitky ani pochybení o výsledku utkání semifinále EL. Bez námitek byl podepsán zápis z utkání jak rozhodčími, tak kapitány obou týmů.

Je smutné, že v ragby, sportu „gentlemanů“, se nebojuje o titul mistra ČR na hřišti, ale v papírové válce.

Je nepochopitelné, že RC Tatra Praha, který má většinu členů ve vedení ČSRU, zvolil tento způsob v boji o titul mistra ČR. Tento způsob se pak promítá do vedení ČSRU, postavení českého ragby v ratingu IRB a popularitě českého ragby ve sportovní veřejnosti.

Snaze Tatry Smíchov zbavit se soupeře, který jí stojí v cestě za titulem, se dá rozumět, ale vyvolává většinou nesouhlasná stanoviska. Většina zasvěcených ji považuje za neragbyovou, nefér. Ohlasy se ovšem různí, jen namátkou:

Adam Vážanský Bože co to na tom svazu sedi za lidi? Takhke chteji ragby někam posunout? Jako by nestačila taškařice s panem Pretoriusem, šílenosti se systemem jaro-podzim a minule ukradene domaci finale. Pekny Kocourkov. A to vsechno v situaci, kdy se zacina mluvit o tom, ze se maji ze strany veřejných penez podporovat jen nektere sporty. Tohle je opravdu cesta do záhuby tohoto sportu!

Karel Nešpor Trochu mi přijde, že v Čechách je rugby nejvíc Fairplay na Facebooku. Každý by si měl zamést před svým prahem. Vůbec nechápu, čemu se ještě všichni diví. Vždyť je to tu jedna velká žabomyší válka. Neustále někdo někomu hází klacky pod nohy, shazuje cizí projekty atd. Bohužel, s prachama do sportu vždy přijde i černá stránka věci... (Sparta udělala chybu, Tatra ji osolila. Nastavím se na ničí stranu.)

K tomu ještě jeden vtipný komentář k termínu finále (je třeba dodat, že ragbistů, kterým se změna systému soutěží ze středoevropského formátu podzim-jaro na arktický jaro-podzim, zajídá hodně lidem:

Dalibor Čech: Dnes (28.10., pozn.red.) jsem měl tu čest komentovat utkání o bronz v České národní lize mezi RC Havířov a RC České Budějovice a musím říct, že to byl opravdu skvělý nápad obrátit sezónu jaro-podzim. Bylo fajn, že se nikdo netlačil na prázdné tribuně. Nepotil jsem se jako v létě, nespálilo mě slunce, zápas měl přestávky, protože ošetření hráčů trvalo dvojnásobek času než kdyby se hrálo v teple. Neplatilo se vstupné, protože pro těch pár věrných se to ani nevyplatilo. Pro příští rok by se všechna finále, včetně extraligy měla přesunout mezi Štědrý den a Silvestr. Většina z nás má dovolenou a určitě by to bylo zpestření, vždyť koukat po třicáté na Mrazíka je nuda a tak by určitě přišla spousta lidí.

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora