Irové si stanovili nový etalon

16. listopadu 2021 (04:26)

SvětovéZpravodajství

Irové se radují z teprve třetího vítězství ze 33 zápasů s All Blacks (Foto v náhledu i článku IRFU)

Autumn Internationals neboli Podzimní testy jsou jakýmisi ragbyovými žněmi v letech, kdy se nekoná mistrovství světa. Ty letošní jsou po kovidovém půstu v minulém roce o to vítanější a navíc o tomto víkendu jsme mohli vidět dva nádherné zápasy, zvláště pak zápas Irska s Novým Zélandem, ale i střetnutí Skotska s Jižní Afrikou bylo srovnatelné. Ostatní zápasy, které jsme měli možnost sledovat v televizi, už intenzitu těch dvou neměly.

Irsko rozhodně překvapilo, intenzitou výkonu, výdrží po celých 80 minut, hrou rukama s minimem kopů, ale to platí i pro All Blacks, že se pod neúprosným tlakem Irů neuchýlili k odkopávání míčů, když se jim hra rukama nedařila tak, jak jsme u obvykle dominantních Novozélanďanů zvyklí. Zdálo se, že All Blacks jsou nástupem, fyzickou intenzitou hry Irů a jejich neúprosným tlakem zaskočeni natolik, že prakticky nebyli schopni prosadit svou obvyklou nátlakovou hru, kterou obvykle ničí své protivníky. V sobotu sami zažili to, co obvykle zažívají jejich soupeři.

Viděli jsme nádhernou dynamickou a rychlou hru, jaká se tak často nevidí. Statistiky utkání potvrzují dominanci Irů téměř ve všech ukazatelích: běhy 150:82, naběhané metry s míčem 827:501, získané metry 463:328, překročení čáry zisku míče 71:60, skládání 101:231. Zvláště rozdíl naběhaných metrů s míčem a porovnání skládek svědčí o převaze Irů. Na druhé straně mluví ve prospěch obrany All Blacks poměr pětek, dovolila Irům jen 3 průniky, i kdybychom připsali neuznaný Furlongův, pořád by to byly jen 4 pětky ku dvěma.

Irové se radují, od roku 1905 do roku 2016 prohráli s Novým Zélandem 28 zápasů a o výhře si mohli jen zdát. V památném utkání podzimní série 2016 v Chicagu vyhráli senzačním rozdílem 40:29. Ale během posledních pěti let Irsko zaznamenalo už třetí výhru. Svým vynikajícím výkonem v sobotním utkání si Irsko stanovilo pro zápasy s All Blacks nový etalon.

Kdyby mezi oceněními World Rugby Awards existovala i cena za zápas roku, mohlo by utkání Irsko vs. Nový Zéland patřit mezi žhavé kandidáty. 

 

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora