Havířov ragbyovým vládcem Severní Moravy

22. listopadu 2022 (12:13)

KlubovéZpravodajství

V náhledu: Kapitán týmu Dan Walek zahájil svým položením tažení za výhrou ve finálovém utkání skupiny "D" Poháru XV 2022 nad Sokolem Mariánské Hory 28:19. Foto Josef Koláček

Havířov 20. 11. 2022 (fotografie Josef Koláček) - Sportovní ředitel klubu a kouč týmu mužů Patrik Kovács vydal pro program k utkání prohlášení, že zápas by měl být vyrovnaný, ale Ostrava je mírný favorit. Jednak proto, že náš tým sužují zranění a tak ani doma nebudeme mít plnou lavičku, jednak proto, že za Sokol nastoupí Plocar, který ho v semifinálovém utkání Mariánských Hor proti béčku Tatry Smíchov velmi zaujal svým výkonem. Navrátilec Plocar, působil ve francouzském Maconu a podle Patrika Kovácse vnesl hlavně do obrany ostravského celku kvalitu a Patrik předpokládal, že výrazně pozvedne úroveň ostravské útočné formace. „Budeme mít kvalitnější roj a zadní řady budou velmi vyrovnané. Ale bez stoprocentního přístupu každého hráče bude velice těžké v zápase uspět,“ řekl Patrik před zápasem.

Blížila se 20. minuta utkání, a kdyby fungoval ukazatel skóre, který snad zamrzl, svítila by na straně Mariánských Hor dvanáctka, náš nedělní soupeř nasadil všechny útočné síly a poměrně lehce překonal naši nekompaktní obranu pětkami Víta Mališe a Mikuláše Marka. Zvláště Markova pětka byla onou pomyslnou třešničkou na dortu, která vždy korunuje povedené dílo, a útočná akce Mariánských Hor rukama, byla skutečně perfektní a učinila z naší obrany stafáž. Trenér našeho týmu také před zápasem předpokládal, že budeme mít kvalitnější roj, ale že zadní řady budou vyrovnané, v tu chvíli by však nikdo za naši útočnou formaci nedal, jak se říká, zlámanou grešli.

Ale naše mladá útočná formace, mimochodem hendikepovaná absencí Romana Barabáše a Filipa Plinty, nepropadla panice a nesvázal ji ruce a nohy strach z dalšího vývoje zápasu, postupně stabilizovala obranu a začala vyrovnávat poměr sil. Ale hru naší útočné formace provázely staré chyby jako přihrávky za záda nebo nezvládnutý příjem přihrávky, které nedovolovaly vytvořit trvalý tlak na ostravskou obranu. Naopak naše chyby umožňovaly Ostravským dostat se do šancí, jako okolo 30. minuty, kdy jen předhoz zastavil šanci Mariánských Hor.

Jestliže bývají ve výčtu bodujících našeho týmu zapsáni většinou útočníci – během podzimu položili 17 pětek, spojky 6 a roj rovněž 6 – tentokrát přišli zkrátka a všechny pětky obstaral roj, včetně trestné pětky, a útoková spojka Dan Walek, který měl mimochodem skvělé taktické kopy a byl stoprocentní i při kopech na branku. Prostě když se nedařilo zadním řadám, zastoupil je roj, který byl tentokrát tvůrcem naší hry, jak ostatně trenér Patrik Kovács před utkáním předpokládal.

První pětku sice položil Dan Walek, ale bodovou situaci vypracoval roj po mlýnu na ostravské pětimetrovce, Noelovi Sittkovi se nepodařilo prorazit, ale včas se vytočil, aby mohl přihrát Danu Walkovi a ten už mezeru v obraně Ostravských našel.

Druhá pětka padla po našem nepovedeném útoku s předhozem a znovu získaném míči po chybě soupeře. Ostravský Roman Veselka se dopustil nebezpečného přestupku při skládání – zvednutí a překlopení hráče – šel na 10 minut na trestnou lavici, a naši kopli trestný kop do autu před brankoviště hostů. Po vyhraném vhazování následoval obvyklý stereotyp – protlačovaný maul úspěšně zakončený pětkou Pavla Indráka a kopem Dana Walka na 14:12. Uznání zaslouží Pavel Indrák (na snímku níže s míčem), nastoupil po prodělané nemoci a patřil k nejprůbojnějším rojníkům.

Ve druhém poločase trvalo jen zhruba 7 minut, během kterých naši rojníci vyhráli všechna autová vhazování a všechny mlýny, po tom posledním položil pětku Leon Sittek, který se vypracoval na výbornou a aktivní mlýnovou spojku, která netrpí neduhem mnoha mlýnovek světové úrovně, to je odevzdáváním těžce vydobytých míčů soupeři tzv. box kicky, naopak dokáže často úspěšně rozvinout akci podél mlýna, ostatně dovoluje mu to i fyzická dispozice dřívějšího rojníka.

Bratři Sittkovi v akci - Leon ukryt za svým bratrem Noelem

Měli jsme nadále iniciativu, blýskl se hrající trenér Patrik Kovács drsným nájezdem do ostravské obrany, pokusy prorazit po sérii rucků se nedařily a útočníci problém vyřešili dalekým taktickým překopem, což se pro hosty ukázalo jako doslovný dar z nebes. Ostravští zaútočili podél postranní lajny ze své čáry 22 metrů, naše útočná formace jaksi v obraně zamrzla a umožnila hostům projít 80 metrů až pod naši branku, pokládal Petr Kratochvíl a Tony Wolkowinskij kopem upravil na 21:19

A bylo zaděláno na drama, oba týmy se střídaly v útočných akcích, ale bez efektu. Rozuzlení přinesla až zhruba 26. minuta, kdy se náš tým postupnými zisky území probojoval na pětimetrovku hostů, následoval mlýn, jehož ostravská část se pod tlakem našich rojníků zhroutila a rozhodčí Jara Bednařík bez váhání přiznal trestnou pětku, což dnes představuje rovnou 7 bodů bez kopu na branku.

Do konce zápasu zbývala celá věčnost a Sokolové povzbuzováni početným ostravským publikem odehráli zbytek zápasu na naší polovině. Svědčí o skvělém soustředění týmu, který si i s novými hráči po střídání dokázal udržet koncentraci a nedovolil hostům proniknout do našeho brankoviště. Navíc jsme měli i kus štěstí, když ve 37. minutě hosté přišli na naší pětimetrovce o míč. Ale přišla ještě jedna nebezpečná akce, když Dominik Kovács uspěchaně rozehrál ve 40. minutě volný kop po lapení. Poslední šanci v podobě trestného kopu v poslední minutě nastavení Mariánské Hory nedokázaly využít.

Horní řada zleva: Braňo Hauptvogel, Lukáš Regec, Dan Aberle, Denis Tomčík, Jan Hlaváč, Dan Ogurčák, kapitán týmu Dan Walek, Noel Sittek, Hynek Hřebíček, Leon Sittek, Dan Kričfalušij a trenér Patrik Kovács.    Dole zleva: Ondřej Pindur,  Lukáš Spurný, Pavel Indrák, Giorgi Okromelidze, Lloyd Thomas, Dominik Kovács, Vlastimil Tržický a Rostislav Moudrý

Fotografie z utkání: ZONERAMA

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.