Gryfů se nezalekli

25. srpna 2019 (17:07)

KlubovéZpravodajství

Havířov 24.8.2019 - Bájné stvoření se lvím trupem a orlí hlavou, krkem, křídly a pařáty, to jsou gryfové, jak je popisují encyklopedie, leč ti Gryfové z Rudy Sląské, kteří nastoupili v sobotu v Havířově k přípravnému utkání, hrůzostrašní rozhodně nebyli, naši se jich nezalekli a vyprovodili je ze hřiště s nakládačkou 76:5. Tým 2. polské ligy ani v odvetě za jarní přípravný zápas v Polsku (0:56) nijak svůj herní projev nezlepšil. Pro rozehrání před začátkem podzimní sezóny snad až příliš lehký soupeř, naši hráči se ani nedostali pod nějaký výrazný tlak a do krizových situací, aby si prověřili i psychickou odolnost, to je čeká až v ostrém utkání 2. ligy příští neděli v Přelouči.

Na snímku Karla Gamana v náhledu pokládá Ondra Benčík první pětku utkání

RC Havířov – Gryfy Ruda Sląska 76:5 (38:0)

Pětky 12:1 * KP 8:0 * TK 0:0 * DG 0:0 * rozhodčí Leon Sittek

Body: Walek 17 (3P,1KP), Jakub Uhlíř 15 (1P,5KP), Macháček 10 (2P), Wardas 10 (2P), O.Benčík 5, Kolodziejczyk 5, Peter 5, Leroch 5, R.Benčík 4 (2KP)

Sestava: 1 Macháček, 2 O. Benčík, 3 Musil, 4 Aberle (C), 5 Birčiak, 6 Wardas, 7 Kolodziejczyk, 8 Leroch – 9 Jakub Uhlíř, 10 Trtek – 11 Walek, 12 Barabáš, 13 R. Benčík, 14 Dom. Kusý – Jan Uhlíř

Střídali: 16 Kovács, 17 Tržický, 18 N. Sittek,19 Hodas, 20 Peter

V zápase hraném na 4 dvacetiminutovky naši hráči od počátku ovládli pole, dobře bránili, bleskově útočili a tak už ve 3. minutě položil Ondřej Benčík první pětku. Po čtyřměsíční přestávce (2 naše červnové zápasy podzimní části soutěže byly odloženy na zářijové náhradní termíny) hráli všichni s viditelnou chutí a hlavně hráli skutečně dobře. Většina akcí v prvních dvou čtvrtinách zápasu, kdy se odehrálo všechno podstatné a padlo osm pětek, byla rychlá a důrazná. Soupeř, jehož problém spočívá v málo účinné obraně, nedokázal mnoho našich akcí zastavit, to spíše jsme si je zastavovali sami nepřesnostmi, a je třeba říci i trochu tím, že se někdy v koncovce hrálo na sebe – volný spoluhráč v pravý okamžik přihrávku nedostal a muž s míčem se neprosadil.

Galerie: snímky Martina Antalce

Obranné činnosti byly rovněž dobré, fungovala komunikace mezi hráči a všichni se přesunovali podle okamžité potřeby a vývoje situace, takže se prakticky nestalo, že by nás soupeř nachytal s nepokrytým prostorem a přečíslil. Rovněž osobní obrana byla účinná, soupeř za celé utkání ani jednou neprorazil, naopak nejednou byl při své útočné akci zatlačen i 20 metrů zpět. Jediná pětka padá na vrub naší chybě v rozehrávce při naší útočné akci, když míč chytal někdo, komu nebyl určen, míč spadl na zem a soupeř ho dokopal a do našeho brankoviště.

V první části hry jsme neudělali mnoho technických chyb, rozhodčí Leon Sittek nám odpískal jen 4 předhozy nebo přihrávky dopředu, celkem bylo nařízeno pouhých 9 mlýnů, to ve druhé části, kdy se už projevovala i únava, to už bylo celkem 13 mlýnů. Autová vhazování jsme zvládali spolehlivě.

Také se hrálo většinou rukama, minimum kopů bylo většinou dobře umístěných, nebo velmi rychle zasáhla obrana a soupeři nedovolila rozvinout akci. A co je zvláště cenné, že se všichni vraceli rychle do základního postavení, neviděli jsme žádné poflakující se hráče kilometr od ohroženého prostoru.

Galerie: snímky Jiřího Nohela

Spokojen je také trenér Patrik Kovács: „Jsem spokojen hlavně s první dvacetiminutovkou. Hráli jsme, co jsme potřebovali. V posledních dvaceti minutách už pochopitelně tempo opadlo a přibylo chyb.“

O Autorovi

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista - publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.

Další články autora